Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

V St. Louis spomínali na Demitru aj Koroľova

(Autor: SME - Vladimír Šimíček)
SITA|9. nov 2011 o 09:59

Obaja hokejisti v minulosti obliekali dres "bluesmanov".

ST. LOUIS. Pamiatku tragicky zosnulých hokejistov Lokomotivu Jaroslavľ Pavla Demitru a Igora Koroľova, ktorí 7. septembra zahynuli pri známom leteckom nešťastí v Rusku, si pred utorňajším domácim súbojom s Chicagom uctili aj v klube zámorskej NHL St. Louis Blues.

Na spomienkovej ceremónii nechýbali bývalí skvelí hráči tohto tímu - Keith Tkachuk, Brett Hull, Curtis Joseph, Scott Young, Geoff Courtnall, Reed Low, Bob Plager, Tony Twist, Kelly Chase, Jeff Brown.

Na oboch hokejistov, ktorí nosili v drese Blues číslo 38, spomínali aj súčasní hráči St. Louis Barret Jackman a Jaroslav Halák, asistent trénera Scott Mellanby, ale aj členovia tímu Chicago Blackhawks - tréner Joel Quenneville, asistent Mike Kitchen, hráči Jamal Mayers či Marián Hossa.

Medzi prítomnými bol podľa zámorských zdrojov aj Peter Šťastný. "Je pekné, čo urobili v St. Louis pre dvojicu bývalých hráčov klubu. Opäť sa mi vynorilo množstvo spomienok. Bol to emocionálny úvod. Pavol ostane vždy s nami. Poznám jeho rodinu, spolu s kamarátmi z Trenčína sme Paľovej manželke sľúbili, že budeme vždy pri nej a jej rodine," uviedol pre nhl.com Hossa.

"Pavol bol skvelý človek. Mal som ho rád ako osobu i ako hráča. Bolo skvelé ho trénovať. Bol jedných z tých hokejistov, ktorí majú so všetkými dobré vzťahy. Pri komunikácii sme si rozumeli, niekedy sme nepotrebovali ani slová. Stačilo, že sedel na lavičke a pozrel sa dozadu, keď chcel ísť hrať. Ja som ho na ľad pustil. Mám rád hráčov, ktorí milujú strieľať góly. On bol súťaživým človekom, skvelým hokejistom," spomenul si podľa StlToday.com na Demitru Quenneville, ktorý Slováka v minulosti viedol práve v Blues.

Demitra odohral za Blues v rokoch 1996 až 2004 osem sezón, v drese tohto klubu dal v 494 zápasoch 204 gólov a pridal 289 asistencií. V historickej klubovej tabuľke produktivity je momentálne piaty, medzi strelcami šiesty a so 45 víťaznými gólmi druhý.

"V St. Louis sme sa Pavol i ja cítili ako doma. Strávili sme v tomto meste krásne roky. Pavol zvykol hovoriť, že najlepšie sezóny v NHL boli v St. Louis, pretože všetko bolo perfektné: organizácia, fanúšikovia, hráči a ich rodiny," napísala Maja Demitrová v liste, ktorý v utorok prečítali a zverejnili na klubovom webe.

Hráči St. Louis v tejto sezóne hrajú s číslami 38 na svojich prilbách na počesť Demitru a Koroľova. V utorok mali na dresoch aj špeciálne nášivky. Dresy pôjdu do dražby, z ktorej výťažok pôjde na charitatívne účely. "Sú ľudia a hokejisti, na ktorých nikdy nezabudnem. Jedným z nich je Pavol Demitra," uviedol Keith Tkachuk.

Súvisiace články