V prvom finále extraligy 5-gólové víťazstvo Prešova

SITA|Publikované 17. máj 2009 o 14:57

Hádzanári Tatrana Prešov úspešne vykročili za obhajobou majstrovského titulu.

PREŠOV.

Zverenci trénera Rastislava Trtíka zvíťazili v nedeľňajšom prvom finále play-off extraligy mužov 2008/2009 nad IS Košice 31:26 (17:11). Druhé stretnutie finálovej série, ktorá je reprízou z vlaňajška, sa bude hrať v stredu 20. 5. o 18.00 h v Košiciach.

V sérii o 3. miesto využili hráči MŠK HANT Považská Bystrica v prvom zápase výhodu domáceho prostredia a v sobotu večer zdolali HC Štart Nové Zámky 34:28 (16:9).

VÝSLEDOK - NEDEĽA

Hádzaná - extraliga mužov - finále play-off (hrá sa na 3 víťazstvá) - prvý zápas:

Tatran Prešov - IS Košice 31:26 (17:11) - stav série 1:0

Zostavy a góly:

Tatran: Krupa, Meluš - Mazúr 1, Marušák, T. Mažár 1, Huňady 8/3, Michal Urban, Géci, Pekár 7, Fuňak 6, Radčenko 2, Tumidalský 1, Mikéci 5, Dudáš

IS: Olejár, Boháč, Dulina - Mazák 3, Jurko 3, Laczkó, J. Kolesár 1, Guzy 2, Strapko 9/3, Dani, Durilla, Marek Urban 4, T. Urban 3/1, Petraško 1

Pok. hody: 4/3 - 5/4, vylúčení: 6 - 8, ČK: 57. Mazák (Košice) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Sivák a Dvorský, 1153 divákov

Domáci bez Kozlova, ktorý utrpel pred pár dňami vážne zranenia, potvrdzovali pred televíznymi kamerami od začiatku zápasu úlohu favorita. Potrebovali len necelých desať minút, aby vyhnali z košickej bránky Olejára. Aj vďaka úspešným zákrokom gólmana Krupu vyhrávali v 12. min už rozdielom piatich presných zákrokov (9:4). Košičania nedokázali využiť ani viacero presiloviek na stiahnutie náskoku Tatrana, ktorý si v I. polčase vypracoval šesťgólový náskok (17:11). Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán. Hostia sa snažili, znížili na 20:24, 22:26, 25:29 a 26:30, ale viac sa dotiahnuť nedokázali. Prešovčania vývoj kontrolovali a divákov v Tatran handball aréne odmenili za podporu víťazstvom 31:26.

Hlasy:

Rastislav Trtík (tréner Prešova): "Potvrdili sme úlohu favorita a aj keď nebolo všetko ideálne, dali sme príležitosť všetkým hráčom a vyskúšali si rôzne obranné systémy. Zápas sme mali prakticky počas celých 60 minút pod kontrolou.“

Ján Hruščák (tréner Košíc): "V prvom polčase boli domáci lepším tímom, nám nezachytali brankári. Druhá tridsaťminútovka bola už vyrovnaná. Žiaľ, vyskytli sa tam aj nejaké sporné vylúčenia. S prístupom mojich hráčov k stretnutiu som však spokojný, škoda nevydareného úvodného dejstva a nepremenených príležitostí.“

SOBOTA

Hádzaná - extraliga mužov - play-off o 3. miesto (hrá sa na 3 víťazstvá) - prvý zápas:

MŠK HANT Považská Bystrica - HC Štart Nové Zámky 34:28 (16:9) - stav série 1:0

Najviac gólov: J. Kozák 9, Martin Kozák 7/7, Frajkor 5 - Szapu 7, T. Szücs 6, Vadkerti 5/2

Pok. hody: 11/9 - 5/3, vylúčení: 8 - 14, ČK: Vicena za 3 vylúčenia - Sivák za 3 vylúčenia, rozhodovali: Baďura a Ondogrecula ml. (obaja SR), 450 divákov

V Považskej Bystrici sa hrala priemerná hádzaná na obidvoch stranách. Až do stavu 8:8 bolo stretnutie vyrovnané, potom domáci odskočili svojmu súperovi až na rozdiel 7 gólov pred prestávkou (16:9). V druhom dejstve sa snažili hosťujúci hádzanári vyrovnať, Považská Bystrica však umnou hrou svoj náskok udržiavala a zápas dotiahla do víťazného konca - 34:28.