Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

V piatok volia dejisko ZOH 2022. Kandidujú Almaty a Peking

Favoritom voľby je Peking. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 29. júl 2015 o 08:30

Moji kolegovia z MOV majú pred sebou ťažké rozhodnutie, hovorí prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

KUALA LUMPUR. Členovia Medzinárodného olympijského výboru vrátane Danky Bartekovej vyberú v piatok v úvode 128. zasadnutia organizácie v Kuala Lumpure v Malajzii dejisko zimných olympijských hier 2022.

Rozhodovať sa bude medzi kazašským mestom Almaty a čínskou metropolou Peking.

Pôvodne chcelo ZOH 2022 spoločne s Poľskom v projekte Krakova, Zakopaného a Jasnej organizovať aj Slovensko. Neúspešné referendum v Poľsku však snahy zmenilo.

Okrem Krakova zo snáh o usporiadanie vycúvali z rôznych dôvodov aj Oslo, Štokholm a Ľvov. Pôvodne kandidatúru zvažovali i Mníchov či St. Moritz. Napokon ani nevstúpili do boja.

Jedným z kandidátov na usporiadanie OH 2022 je Peking.

Každé európske mesto by pritom malo veľkú šancu, keďže často rozhoduje aj geografický faktor. A v roku 2018 sa ZOH uskutočnia v Pjongčangu a obaja terajší kandidáti sú opäť z Ázie.

Ťažké rozhodnutie

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach očakáva ako hostiteľa zimných olympijských hier v roku 2022 mesto s najkvalitnejšími športoviskami pre súťažiacich a najviac udržateľnou kandidatúrou.

"Kľúčovým bude poskytnúť športovcom skvelé hry, čiže kandidatúra musí obsahovať výborné podmienky v dejiskách jednotlivých odvetví," priznal Bach.

Súperom Pekingu je mesto Almaty.

"Projekt musí tiež zodpovedať príslušným bodom reformného programu Agenda 2020, čo znamená mať udržateľné a uskutočniteľné podujatie. Toto všetko Peking aj Almaty ponúkajú, takže moji kolegovia z MOV majú pred sebou ťažké rozhodnutie," zamyslel sa.

"Mestá zvolili odlišný postup. Almaty plánuje rozvíjať zimné športové centrum a výrazne zmeniť región. Na druhej strane - Peking sa snaží využiť potenciál z olympijských hier 2008 a chce umožniť viac ako tristo miliónom Číňanov prístup k zimným športom."

Favoritom je Peking

Favoritom voľby je Peking. Čínska metropola má šancu byť prvým mestom v histórii, ktorá usporiadala letnú i zimnú verziu hier. Peking hostil už olympijské hry v roku 2008.

cinania_res.jpg

Obyvatelia Číny nesú počas osláv príchodu nového roka vlajku s logom kandidatúry Pekingu. FOTO - SITA/AP.

Číňania označujú svoju kandidatúru ako spoľahlivú voľbu napriek obavám z nedostatku snehu, notoricky známom zlom stave ovzdušia a varovaniam z opatrení vlády voči politickým disidentom a minoritným skupinám.

"Sme presvedčení, že existuje viacero dôvodov, prečo by bol Peking ideálnym hostiteľom zimných olympijských hier. Je to športovo zameraná, udržateľná a ekonomická voľba," povedal primátor čínskej metropoly a zároveň predseda organizačného výboru ZOH Wang An-šun.

Peking má k dispozícii obrovské finančné zdroje, vláda uvoľní dostatok prostriedkov pre úspech podujatia. V prospech mesta hovoria aj organizačné skúsenosti spred siedmich rokov. Pre potreby ZOH 2022 by mohli využiť viaceré športoviská z roku 2008.

Peking (Čína)

Termín ZOH: 4. - 20. februára 2022

Termín ZPH: 4. - 20. marca 2022

Počet obyvateľov mesta/krajiny: 19,6 mil./1,35 miliardy

Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 88 %/92 %

Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 18,75 miliardy USD

Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 257 km/178 min

Počet existujúcich športovísk: 7

Predchádzajúce kandidatúry: OH 2000 (neúspešne), OH 2008 (úspešne)

Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: olympijské hry 2008

Plánované oblasti so športoviskami:

Peking: Štadión Vtáčie hniezdo (ceremoniály), haly pre krasokorčuľovanie, hokej, rýchlokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, curling

Čang-ťia-kchou: klasické lyžovanie, biatlon, snoubording, akrobatické lyžovanie

Jen-čching: alpské lyžovanie, boby, sane, skeleton

Negatívom kandidatúry je, že pre lyžiarske súťaže sa počíta s využitím podmienok v okrese Čchung-li dvesto kilometrov severne od Pekingu. Športy by si mali podeliť strediská v okolí miest Čang-ťia-kchou a Jen-čching.

Vďaka rýchlovlakom by mohla doprava medzi oboma centrami trvať niečo okolo hodiny. Čínski organizátori sa chcú zmestiť do rozpočtu troch miliárd dolárov. Šesť z deviatich dejísk je už postavených.

Kompaktný projekt

Almaty disponuje silnou tradíciou zimných športov, dostatkom prírodného snehu a kompaktným projektom - väčšina športovísk je vzdialená menej ako hodinu od centra mesta.

medeu_res.jpg

Pohľad na rýchlokorčuliarsky ovál Medeu v meste Almaty. FOTO - SITA/AP.

Almaty už disponuje väčšinou športovísk. Najväčšou investíciou by bola olympijská dedina a po nej ľadový tobogan pre sánkovanie, boby a skeleton.

Predstavitelia Almaty sa snažia zástupcov MOV presvedčiť, že Kazachstan predstavuje ideálne miesto so skutočne zimným prostredím a dostatkom prírodného snehu.

Almaty sa prezentuje aj ako kandidát v dokonalej zhode s reformným programom Agenda 2020, ktorý volá po využívaní už existujúcich športovísk.

Almaty (Kazachstan)

Termín ZOH: 4. - 20. februára 2022

Termín ZPH: 4. - 20. marca 2022

Počet obyvateľov mesta/krajiny: 1,6 mil./17,7 mil.

Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 85 %/87 %

Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 30 miliárd USD

Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 47 km/55 min

Počet existujúcich športovísk: 8

Predchádzajúce kandidatúry: ZOH 2014

Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: Ázijské zimné hry 2011

Plánované oblasti so športoviskami:

Mestská oblasť: Olympijské mesto (krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, olympijská dedina, hlavné tlačové stredisko, vysielacie centrum), Centrálna oblasť (štadión pre ceremoniály, ženský hokej), Sunkar (skoky na lyžiach, severská kombinácia, boby, sane, skeleton), Almaty Ice Palace (mužský hokej), Curling Arena (curling)

Horská oblasť: Ak-Bulak (beh na lyžiach, biatlon, olympijská dedina), Medeo (rýchlokorčuľovanie, alpské lyžovanie akrobatické lyžovanie, snoubording, olympijská dedina, tlačové centrum), Tabagan (akrobatické lyžovanie, alpské lyžovanie)

"Je to jednoduché. Nechceme len zimné olympijské hry, chceme skutočne zimné hry," uviedol premiér Kazachstanu Karim Massimov.

Veľmi tesný výsledok

Kandidatúra Almaty počíta s prevádzkovým rozpočtom 1,752 miliardy dolárov, na výstavbu infraštruktúry by malo ísť ďalších 1,853 miliardy. V Almaty je pripravených sedemdesiat percent všetkých športovísk, ktoré sa nachádzajú v okruhu tridsiatich kilometrov.

"Pred rokom sme povedali, že Kazachovia nie sú dobre organizovaní. Odviedli však skvelú prácu, ich prípravy sa výraznejšie posunuli dopredu. Je len veľmi ťažké predpovedať výsledok voľby, ale bude to asi veľmi tesné," skonštatoval švajčiarsky člen MOV a prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Gian Franco Kasper.

Obaja kandidáti dostanú v piatok od 4.30 SELČ možnosť ešte poslednýkrát prezentovať členom MOV svoje projekty. Samotné hlasovanie sa začne o 10.15 SELČ.

Okolo poludnia by mali oznámiť dejisko ZOH 2022 a po 12.30 h sa uskutoční tlačová konferencia víťazného mesta.

V tieni volieb ZOH 2022 je piatkový výber usporiadateľa zimných olympijských hier mládeže 2020, o ktoré sa uchádza rumunský Brašov a švajčiarske Lausanne. Po volebnom piatku bude MOV rokovať až do pondelka 3. augusta.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.