Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

V Bolívii zadržali šéfa leteckej spoločnosti, licenciu mohol získať len vďaka synovi

Vojaci prevážajú obete leteckej tragédie. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. dec 2016 o 09:51

Pri tragédii zahynulo 71 ľudí vrátane hráčov Chapecoense.

COCHABAMBA. Bolívijská prokuratúra dala zadržať riaditeľa leteckej spoločnosti LaMia Gustava Vargasa, ktorej stroj sa zrútil minulý týždeň pred pristátím v kolumbijskom Medellíne a pochoval 71 pasažierov vrátane väčšiny kádra brazílskeho futbalového klubu Chapecoense.

Generál letectva vo výslužbe a spolu s ním mechanik a asistent firmy majú vysvetliť, prečo lietadlo britskej výroby British Aerospace 146 Avro RJ85 určené na kratšie lety vypravili na viac ako štvorhodinovú charterovú cestu s takým množstvom paliva, ktoré nezodpovedalo normám o civilnej leteckej preprave.

Vypočúvanie by malo trvať osem hodín a po ňom sa rozhodne, či Vargasa a jeho zamestnancov formálne vezmú do väzby.
Bolívijský úrad pre civilné letectvo už minulý týždeň pozastavil na neurčito činnosť LaMie.

Prokuratúra nariadila raziu v sídle spoločnosti aj spomenutého úradu. Vyšetruje tiež podozrenie, že LaMia získala tento rok licenciu len vďaka Vargasovmu synovi, ktorý riadi inštitúciu zodpovednú za ich vydávanie.

O tom, že s prevádzkou aerolínií nebolo všetko v poriadku, svedčí aj krok zamestnankyne Celie Castedovej, ktorá požiadala o azyl v Brazílii.

Tvrdí, že napriek nezrovnalostiam v letovom pláne stroju povolila let medzi mestami Santa Cruz a Medellín. Bolívijská strana jej útek vníma ako snahu vyhnúť sa spravodlivosti.

Súvisiace články