Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Technik, ktorý prežil haváriu lietadla: Pád sme nečakali, nikto nekričal

Technik ako jeden z mála pád lietadla prežil. (Autor: TASR/AP)
ČTK|Publikované 5. dec 2016 o 21:31

Erwin Tumiri bol jedným zo šiestich ľudí, ktorí prežili pád lietadla s brazílskymi futbalistami pri Medellíne.

LA PAZ. Bolívijská vláda začala vyšetrovať podozrenie na neprávosti pri udelení licencie miestnej leteckej spoločnosti LaMia, ktorej stroj minulý týždeň havaroval v Kolumbii s brazílskymi futbalistami na palube.

Príčinou nešťastia, pri ktorom zomrelo sedemdesiatjeden ľudí, bol zrejme nedostatok paliva.

Informáciu, že lietadlo malo urobiť medzipristátie na dotankovanie, potvrdil v pondelok brazílskej televízii Globo aj preživší technik Erwin Tumiri.

Počítal s dotankovaním

"Pred letom som napísal hlásenie, v ktorom som počítal so zastávkou v Cobiji. Nepovedali mi, že poletíme priamo do Medellínu. Tesne pred odletom som sa znovu pýtal a vraveli mi, že dotankujeme," uviedol Tumiri.

Ako už ale skôr napísali brazílske médiá, v Cobiji nebolo možné palivo dotankovať pre oneskorenie letu - tamojšie letisko totiž nie je v noci v prevádzke. Ďalšou možnosťou na dotankovanie bola Bogota.

Všetci boli veselí

Tumiri, ktorému vraj život zachránila taška medzi kolenami a prehnutie sa do odporúčanej núdzovej polohy, tiež potvrdil, že pilot pred pádom nevyslal formálne tiesňové volanie. "Všetci sme boli pokojní. Niektorí hrali karty, iní sa dívali na filmy či počúvali hudbu. Všetci boli veselí," popísal posledné okamihy pred katastrofou bolívijský technik.

Podľa Tumiriho sa všetci pripravovali na normálne pristátie. "Nikto to nečakal, preto nikto nekričal," povedal. Pár minút pred nehodou vraj hovoril s manažérom klubu Chapecoense Caiom Júniorom. "Učil ma portugalsky. Nikto netušil, čo sa stane. Povedali nám, že si máme pripnúť pásy, pretože budeme čoskoro pristávať."

Dodal, že lietadlo sa síce triaslo, ale vraj to považoval za normálne turbulencie.

Zneužili kompetencie?

Bolívijský minister verejných prác Milton Claros oznámil, že vláda začala vyšetrovať možné zneužitie kompetencií pri udelení licencie spoločnosti LaMia.

Podozrenie sa týka bývalého riaditeľa Generálneho riaditeľstva pre civilné letectvo (DGAC) Gustava Vargasa Villegasa a šéfa firmy LaMia Gustava Vargasa Gamboya.

Ide o syna a otca. Villegas bol ako šéf DGAC zodpovedný za udeľovanie letových licencií.

Predtým sa v lietadle viezol aj prezident

Všetci sme boli pokojní. Niektorí hrali karty, iní sa dívali na filmy či počúvali hudbu.


Erwin Tumiri, letecký technik o posledných chvíľach pred katastrofou

Aerolínie LaMia boli založené v roku 2009 vo Venezuele, kde sa im však príliš nedarilo.

V roku 2015 sa preto presunuli do Bolívie. Ich klientmi v Bolívii boli futbalové tímy či banícke spoločnosti. Podľa niektorých zdrojov s nimi leteli aj hráči reprezentačných tímov Argentíny a Venezuely.

V polovici novembra na palube toho istého lietadla, ktoré sa minulý týždeň zrútilo pri Medellíne, cestoval aj bolívijský prezident Evo Morales.

Po nehode úrady aerolíniám LaMia licenciu odobrali.

Prežili šiesti

Lietadlo spoločnosti LaMia s šesťdesiatimi ôsmimi cestujúcimi a deviatimi členmi posádky sa zrútilo v pondelok neskoro večer miestneho času neďaleko kolumbijského Medellínu. Na palube boli okrem posádky aj brazílski futbalisti, ich sprievodný tím a novinári, ktorí leteli na finále Juhoamerického pohára.

Zo sedemdesiatich siedmich ľudí prežili šiesti - traja futbalisti, jeden novinár a dvaja členovia palubného personálu.

Nešťastie teraz vyšetrujú úrady v Bolívii, Kolumbii a Brazílii.

Autor: ČTK

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.