(58 kôl, 1 kolo - 5,303 km, spolu 307,574 km)

1.Sebastian VettelNemeckoFerrari1:29:33,283 h
7.Nico HülkenbergNemeckoRenault+ 32,671 s
8.Valtteri BottasFínskoMercedes+ 34,339 s
9.Stoffel VandoorneBelgickoMcLaren+ 34,921 s
10.Carlos SainzŠpanielskoRenault+ 45,722 s

MELBOURNE. Sebastian Vettel vyhral Veľkú cenu Austrálie, ktorou v poslednú marcovú nedeľu odštartoval nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1.

Za tridsaťročným nemeckým jazdcom tímu Ferrari prišiel do cieľa 58-kolových pretekov obhajca titulu Brit Lewis Hamilton na Mercedese, na treťom mieste skončil Vettelov tímový kolega Fín Kimi Räikkönen.

Vettel dosiahol 48. prvenstvo v kariére a jubilejné 100. pódiové umiestnenie. Po rokoch 2011 a 2017 sa v Melbourne tešil z tretieho víťazstva.

Veľká cena Austrálie (fotogaléria): fotogaléria

26.3.2018

"Modlil som sa za výjazd safety caru a potom som odrazu videl auto odstavené vo štvrtej zákrute. Následne zastal Haas na výjazde z dvojky a keď som to videl, odrazu som bol plný adrenalínu," priznal po pretekoch Vettel.

"Mali sme šťastie, pretože sa tu ťažko predbieha. Safety car nám pomohol ku skvelému štartu do sezóny. Moje prvé a Kimiho tretie miesto sú pre náš tím motiváciou do ďalších pretekov," dodal Nemec.

PRIEBEH PRETEKOV:

Hamilton odštartoval z pole position, ktorú si vyjazdil v sobotňajšej kvalifikácii pred Räikkönenom a Vettelom. V úvodnej zákrute si skúsene ustrážil vedúcu pozíciu, po štarte neprišlo k žiadnym kolíziám a preteky plynulo pokračovali.

Modlil som sa za výjazd safety caru a potom som odrazu videl auto odstavené vo štvrtej zákrute. Následne zastal Haas na výjazde z dvojky a keď som to videl, odrazu som bol plný adrenalínu.

Sebastian Vettel, víťaz pretekov

Už v šiestom kole sa však skončili pre Rusa Sergeja Sirotkina. Debutant v seriáli odstavil svoj monopost pre problémy s brzdami.

V 10. kole Max Verstappen dostal v druhej zákrute hodiny a mal šťastie, že doňho zozadu nenarazil Francúz Romain Grosjean. Zaváhanie však stálo Holanďana prepad zo štvrtého na ôsme miesto.

Lewis Hamilton odpovedal na najrýchlejšie kolo Räikkönena rovnakou mincou a na čele si budoval náskok pred dvojicou jazdcov Ferrari.

Zlý deň pre mechanikov Haasu

Zlý deň mali mechanici stajne Haas, ktorí Kevinovi Magnussenovi a následne aj Grosjeanovi zle upevnili pneumatiky a postarali sa o ich predčasný koniec.

Magnussen mal pritom solídne vyhliadky na bodový zisk, odstúpil z priebežného štvrtého miesta.

Virtuálne safety car využil Vettel na návštevu v boxoch, ktorá sa zo strategického hľadiska ukázala ako správne načasovaná.

Na trať sa vrátil pred Hamiltonom, ktorý v tej chvíli nemohol ísť plnou rýchlosťou. Nemeckému pilotovi hral do kariet aj to, že mal obuté nové pneumatiky. Neublížil mu tak ani reštart pretekov v 32. kole, hoci sa Hamilton snažil prinavrátiť si vedenie, na Vettela sa nevedel natlačiť.

Piloti Haasu mali veľkú smolu.
Piloti Haasu mali veľkú smolu. (Autor: TASR/AP)

Hamilton v závere na Vettela nemal

Räikkönen stratil kontakt s vedúcou dvojicou a vypadol z boja o prvé miesto. Dokonca si musel dávať pozor na dobiedzajúceho Daniela Ricciarda.

Dramatický súboj štvornásobných majstrov sveta gradoval. Hamilton v jednej zo zákrut prebrzdil a namiesto priblíženia sa k Vettelovi jeho manko narástlo na viac ako dve sekundy.

Epizódne sa ešte vrátil do hry o triumf, ale štyri kolá pred cieľom rezignoval a uspokojil sa s druhým miestom. Pódium doplnil Kimi Räikkönen.

Nasledujúcim poduatím je Veľká cena Bahrajnu v Sachire (8. apríla).