Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Unáhlené a nepododstatnené, vraví UEFA o predčasnom ukončovaní líg

Ilustračný obrázok. (Autor: TASR/AP)
TASR|3. apr 2020 o 08:07

Chcú zabezpečiť, aby sa všetko rozhodlo na ihrisku.

NYON. Európska futbalová únia (UEFA) vyzvala v liste národné federácie, aby z dôvodu pandémie nového koronavírusu predčasne neukončovali domáce ligové súťaže.

Podľa UEFA sú tieto kroky v súčasnej situácii "unáhlené a neopodstatnené".

Strešný orgán európskeho futbalu vydal usmernenie členským zväzom krátko po tom, čo v Belgicku ukončili ligovú sezónu pred záverečným kolom základnej časti a titul prisúdili lídrovi FC Bruggy.

UEFA zdôraznila, že v danej chvíli je potrebná najmä trpezlivosť. "Sme presvedčení, že môžeme futbal reštartovať v najbližších mesiacoch. Za akých podmienok, to určia verejné orgány.

V tejto fáze je však akékoľvek ukončenie domácich súťaží unáhlené a nepodstatnené," uviedli v spoločnom liste prezident UEFA Aleksander Čeferin, šéf Európskej klubovej asociácie (ECA) Andrea Agnelli a prezident Európskych líg Lars-Christer Olsson.

UEFA potvrdila, že má plán ako nanovo rozbehnúť ligové súťaže v Európe. Dokončiť by ich chcela približne v júli a auguste.

"Zabezpečíme, aby sa o všetkom rozhodlo na ihrisku a zachovali sme tak integritu súťaží," píše sa v liste členským krajinám, z ktorého citovala agentúra AP.

Situáciou sa zaoberajú špeciálne pracovné komisie UEFA. "Sústredia sa na rôzne scenáre, ktoré zahŕňajú možnosť dokončiť ligové súťaže v júli či auguste. Po ich skompletizovaní by sme mohli reštartovať európske pohárové súťaže."

Únia predtým posunula termíny baráže o postup na EURO 2020, na neurčito odložila aj zápasy Ligy majstrov, Európskej ligy či prípravné reprezentačné zápasy.

Dala tak viac priestoru národným ligám, aby mali čas dohrať sezónu 2019/2020 v neskorších termínoch, keďže tie sa pre pandémiu zastavili v takmer celej Európe.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články