Tréner Slovana Čada: Hráči mi robia reklamu

Rostislav Čada vedie Slovan do play off KHL, do konca základnej časti hrá mužstvo ešte jedenásť zápasov. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|10. jan 2013 o 20:21

Kouč Slovana priznáva, že na začiatku sa mu ani nesnívalo o piatom mieste a 63 bodoch.

BRATISLAVA. Slovan Bratislava, nováčik tohto ročníka Kontinentálnej hokejovej ligy, je jedenásť zápasov pred koncom 52-kolovej základnej časti na piatom mieste Západnej konferencie.

Pred deviatym Nižným Novgorodom má desaťbodový náskok, čo dáva slovenskému zástupcovi v KHL sľubné vyhliadky na postup do play off.

„Na začiatku ligy by sa mi ani nesnívalo, že v januári môžeme byť tak vysoko,“ priznal tréner Rostislav Čada.

„Do play off je však stále ešte ďaleko. Aj v zostávajúcich zápasoch si musíme udržať koncentráciu, presvedčenie, odhodlanie.“

Najbližšie hrá Slovan v utorok 15. januára v Prahe s Levom. Sedemnásťtisícová O2 aréna by mala byť vypredaná.

Čada má prioritu Slovan

Skúsený český tréner dostal Slovan do hornej polovice mužstiev KHL, jeho práca rezonuje v ruských kluboch. Radi by ho získali pre budúcu sezónu.

„Takýto záujem ma teší, ale v tomto ročníku zostáva mojou prioritou Slovan,“ povedal Čada. „Na dobrých výsledkoch majú najväčšiu zásluhu hráči. Trochu mi tak robia reklamu.“

Čada má s bratislavským klubom zmluvu do leta 2013. V minulej sezóne pôsobil do polovice základnej časti v Avangarde Omsk, predtým dva razy za sebou vybojoval extraligový titul s Košicami (2010, 2011).

„Základom nášho úspechu je kolektívny duch, skromnosť, bojovnosť a herná disciplína,“ pokračoval tréner Slovana. „V tomto sme prevýšili veľa ruských mužstiev.“

Doma hrajú o 20 percent lepšie

Slovan má na sezónu najnižší rozpočet v KHL desať miliónov eur a zdolal aj najbohatšie ruské kluby s niekoľkonásobne vyšším rozpočtom.

Silný je najmä na pravidelne vypredanom domácom štadióne, kde vyhral nad lídrami obidvoch konferencií Petrohradom, Omskom, ale aj nad Kazaňou, Magnitogorskom, Čeľabinskom či Jaroslavľom.

Minulý mesiac získal v Moskve bod aj s obhajcom Gagarinovho pohára Dinamom.

„Mám pocit, že doma hráme o dvadsať percent lepšie,“ vravel Čada. „Je to aj zásluha skvelého publika. Určite hráme aktívnejšie, sebavedomejšie. Vonku nie sme takí odvážni v hre dopredu.“

Zápas hviezd bez slovanistov

Na štvrtkovom tréningu chýbali dlhodobo zranení Martin Štajnoch, Miroslav Šatan a Andrej Šťastný.

Do prípravy sa zatiaľ nezapojil Vladimír Mihálik, ktorý v utorňajšom zápase utrpel ľahký otras mozgu. Do Buffala už odcestoval Andrej Sekera, kým Ľubomír Višňovský zatiaľ zostáva s mužstvom.

Proti Čeľabinsku hral Slovan po zranení Mihálika len na päť obrancov a Višňovský bol na ľade až 34:41 minúty, čo je viac ako polovica zápasu.

„Vedenie klubu pracuje na posilách, potrebujeme ich do obrany aj do útoku,“ poznamenal Čada. „Nie je ľahké ich získať po hromadnom odchode hráčov z európskych klubov do NHL. Trh s kvalitnými hokejistami sa zúžil.“

Mená možných posíl tréner neprezradil a s generálnym manažérom Marošom Krajčim sa nám nepodarilo spojiť.

Pre zložitú situáciu si kluby KHL odhlasovali predĺženie uzávierky na prestupy z 15. januára na 30. januára.

V KHL je teraz štvordňová prestávka, v nedeľu sa v Čeľabinsku hrá Zápas hviezd. Slovan nemá v stretnutí Východ - Západ žiadne zastúpenie.

„V zostave Západu by si zaslúžili hrať aj naši najlepší jednotlivci, ale v tejto chvíli ma to netrápi,“ tvrdil tréner Slovana.

„Som rád, že sa v pokoji môžeme pripravovať na záver základnej časti a na najbližší zápas v Prahe. Každý bod bude mať teraz mimoriadnu cenu. Našou výhodou je, že postup do play off máme vo svojich rukách. Len od našich výkonov závisí, či hneď v prvej sezóne v KHL budeme hrať o Gagarinov pohár.“

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: