Parádny obrat Liptákov, brankár Nitry privádzal súperov do zúfalstva

Hráči MHk 32 Liptovský Mikuláš.
Hráči MHk 32 Liptovský Mikuláš. (Autor: TASR)
TASR|13. dec 2020 o 18:56

Z víťazstva sa tešil aj Slovan.

BRATISLAVA. Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš sa dočkali prvého víťazstva v sezóne. V nedeľnom zápase 22. kola Tipos extraligy vyhrali na ľade maďarského účastníka DVTK Jegesmedvék Miškovec 4:3.

Zverenci trénera Milana Jančušku predviedli parádny obrat. Po prvej tretine prehrávali 0:3, no v tej druhej sa im podarilo štyrikrát skórovať.

V 22. minúte úspešne tečoval nahodenie Portokalisa za Rajnov chrbát McShane a o necelú minút neskôr strelil kontaktný gól Andreas Štrauch.

Hostia boli aktívnejším tímom a ich snaha priniesla zaslúžené ovocie. V polovici zápasu sa o vyrovnanie postaral Lištiak, ktorý tečoval Valtolovu strelu a o 42 sekúnd neskôr dokonal senzačný obrat Portokalis.

Prvý gól v sezóne

Z víťazstva sa tešili aj hokejisti Košíc, ktorí na ľade HC Mikron Nové Zámky uspeli najtesnejším rozdielom 1:0.

O jediný gól stretnutia sa postaral v polovici zápasu nahodenou strelou obranca Martin Nemčík, pre ktorého to bol prvý presný zásah v sezóne.

Nové Zámky pokračujú v hernom trápení, sériu prehier natiahli už na päť zápasov, pričom v uplynulých troch stretnutiach dali dokopy len dva góly.

Naopak, Košice vyhrali vonku už piaty duel po sebe a v tabuľke sú piate.

Američan predviedol 55 zákrokov

Na východe Slovenska nezvládli dobre rozbehnutý zápas Michalovce. S Nitrou ešte pred koncom druhej tretiny viedli 2:1, ale následne trikrát inkasovali.

Fantastický výkon predviedol americký brankár v službách Nitry Evan Cowley, ktorý si pripísal na konto 55 úspešných zákrokov.

O rozhodnutie sa postaral v 41. minúte Marek Tvrdoň, ktorý rovnako ako jeho spoluhráč Marek Slovák dosiahol bilanciu 1+1.

Hokejisti Nitry sa tešia zo streleného gólu.
Hokejisti Nitry sa tešia zo streleného gólu. (Autor: TASR)

Vrátil sa do zostavy a skóroval

Tretiu priečku si v tabuľke upevnil bratislavský Slovan, ktorý zdolal Banskú Bystricu 5:1. Ešte v 45. minúte bolo všetko otvorené, domáci strácali len jeden gól, ale potom trikrát inkasovali.

Dva góly v zápase strelil kanadský útočník Brendan O'Donnell, ktorý ťažil z ponúknutých presilových hier. Svoj návrat do súťažného diania oslávil Samuel Buček, ktorý v 56. minúte uzavrel gólový účet duelu.

"Mali sme veľa šancí, no bohužiaľ sme ich nepremenili. Zbytočnou chybou sme vrátili súpera do zápasu. Až v tretej tretine sa nám podarilo využiť šance a strhnúť to na našu stranu, za to sme radi. Musíme hrať každý zápas naplno, chceme zotrvať na špici tabuľky," povedal Buček.

Banská Bystrica nebola smerom dopredu príliš nebezpečná, o čom svedčí len 14 streleckých pokusov na bránu. V tabuľke je predposledná so ziskom 17 bodov.

Kanaďan Brendan O'Donnell (číslo 27) pred bránkou súpera.
Kanaďan Brendan O'Donnell (číslo 27) pred bránkou súpera. (Autor: TASR)

Nájazdy v Detve aj Poprade

Pod Poľanou dokázala Detva zmazať dvojgólový náskok Zvolena, ale napokon prehrala 4:5 po samostatných nájazdoch. V nich rozhodol Adam Helewka.

Detva tak prišla o víťaznú sériu, ktorá trvala štyri zápasy. Proti Zvolenu sa jej na domácom ľade nedarí, keď vyhrala len dva z predošlých ôsmich duelov.

Samostatné nájazdy rozhodovali aj v Poprade. Kým však domáci hráči nepremenili ani jeden z troch pokusov, hráči Trenčína prekonali Tomáša Vošvrdu trikrát zo štyroch nájazdov.

Poprad po štyroch výhrach okúsil horkosť prehry, ale zostáva na čele tabuľky so ziskom 46 bodov a päťbodovým náskokom pred Nitrou.

Tipos extraliga - 22. kolo:

Miškovec - Liptovský Mikuláš 3:4 (3:0, 0:4, 0:0)

Góly: 4. Magosi (Csányi), 10. Csányi (Egle, Jordan), 12. Osterberg (Jordan, Egle) - 22. McShane (Portokalis, Tullio), 23. Štrauch (Robertson), 30. Lištiak (Valtola, Petran), 31. Portokalis (Jesus, McShane).

Rozhodovali: Lokšík, Korba - Tvrdoň, Beniač, vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Miškovec: Rajna - Wehrs, Szirányi, Rauhauser, D. Kiss, Láda, Vojtkó - Egle, Osterberg, Jordan - Rokaly, Magosi, Csányi - Lövei, Galanisz, Miskolczi - Ritó, Révész

Liptovský Mikuláš: Kaarlehto - Robertson, Kurali, Valtola, Petran, Mezovský, Jesus, Rusina, Pavúk - Štrauch, Oško, Rud. Huna - Hamráček, Lištiak, Bača - Tullio, McShane, Portokalis - Haluška, Uhrík, Surový

Nové Zámky - Košice 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 29. Nemčík (Klhůfek, Mráz). Rozhodovali: Baluška, Výleta - Kacej, Synek, vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0.

HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho - Västilä, Hain, Ordzovenský, Fereta, Mikuš, Drtina, Roman - Obdržálek, Seppanen, Bajtek - Zahradník, Holovič, Okoličány - Jurík, Embrich, Rogoň - Giľák, Ondrušek, Števuliak

HC Košice: Sedláček - Baránek, Pavlin, Růžička, Nemčík, Deyl, Slovák, Cibák, Nagy - Chovan, Vrábeľ, Réway - Klhůfek, Mráz, Krasničan - Jokeľ, Frič, Belluš - Kiss, Havrila, Milý

Michalovce - Nitra 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 25. Chalupa (Galamboš, Mihálik), 37. Galamboš (Chalupa) - 10. Šťastný (Lantoši), 40. Kollár (Švarný, Lantoši), 41. Tvrdoň (Hrnka, Slovák), 60. Slovák (Tvrdoň).

Rozhodovali: Štefik, Kalina - Janiga, Bogdaň, vylúčení: 4:7 na 2 min., navyše Louis (Mich.) 10 min. OT za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Michalovce: Tomek - Mihálik, Southorn, Ventelä, McCormack, Louis, Zekucia, Ťavoda - Hickmott, Lalancette, Takáč - Regenda, Suja, Erkinjuntti - Šoltés, Mlynarovič, Bartánus - Török, Češík, Chalupa - Galamboš

Nitra: Cowley - Cardwell, Mezei, Bodák, Švarný, Zech, Vitáloš, Knižka, Pupák - Hrnka, Slovák, Tvrdoň - Lantoši, Šťastný, Kollár - Žitný, Šiška, A. Sýkora - Minárik, Čaládi, Gubo

Hlasy po zápase:

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: "Bol to zvláštny hokej. Zvyčajne vyhrá tím, ktorý má pomer šancí 34:12, pričom tými šancami myslím ozajstné gólové príležitosti a nie iba strely. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme boli všade, ale nedokázali sme skórovať.

Potom sa súper dostal do náskoku a hoci sme sa snažili, už sme nevedeli vyrovnať. Inak som však spokojný s našou hrou. V hokeji rozhodujú okamihy a my sme dnes mali niekoľko slabších chvíľ, počas ktorých sme inkasovali. Som šťastný z toho, ako pracujeme."

Dušan Milo, asistent trénera HK Nitra: "Ďakujem hráčom, ale najmä brankárovi Cowleyovi za super výkon. Vďaka nemu sme udržali domácich na uzde. Po dlhej ceste sme sa obávali začiatku zápasu. To sme ešte zvládli, no v druhej už boli domáci lepší a mali sme šťastie, že sme nedostali viac gólov. V tretej tretine sme to bojovnosťou dotiahli do víťazného konca."

Banská Bystrica - Slovan 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 39. Vybíral (Kraut, Róbert Huna) - 1. Ranford (Studenič, Štajnoch), 36. Harris (Ranford), 48. O'Donnell (Meszároš, Harris), 56. O'Donnell (Harris, Bortňák), 56. Buček (B. Rapáč).

Rozhodovali: D. Konc st., Müllner - J. Konc ml., Hercog, vylúčení na 2 min.: 6:3, zmeny: 31. Kraut za K. Gabora - 41. Slovan bez Ranforda, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Banská Bystrica: Vay - Demo, Breton, Žiak, Ďatelinka, Drew, Petrinec - Lamper, Winquist, Mistele - Faško-Rudáš, Tamáši, Kabáč - Vybíral, Róbert Huna, K. Gabor - Melcher, Šimun, Výhonský

Slovan Bratislava: Parks - Ališauskas, Sersen, Štajnoch, Meszároš, J. Valach, Lee, Maier, Bačik - Studenič, Kytnár, Ranford - R. Gašpar, Harris, O'Donnell - Kundrík, Urbánek, Zigo - Buček, Bortňák, B. Rapáč

Rastislav Paľov, dočasný tréner Banskej Bystrice: "Dnes sme si nemohli zaslúžiť vyhrať. Nenadviazali sme výkonom na predošlé dva zápasy. Od začiatku to bolo slabé, bez korčuľovania či agresivity a hlavne bez streľby. Keď vystrelíme dvanásťkrát, tak si nezaslúžime vyhrať, nemáme z čoho dať gól.

Bohužiaľ, výsledok je pre nás ešte štedrý. Dnes na striedačke nebol život, nedalo sa to porovnať s predchádzajúcim zápasom s Nitrou. V mužstve chýba konkurencia, hráči ju necítia a nie sú donútení na sebe pracovať. Musia všetci bojovať ako jeden tím a vzchopiť sa."

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana Bratislava: "S výsledkom sme spokojní, no mali sme určité výpadky počas zápasu. Snažíme sa to stále odstraňovať. Výborný výkon podal brankár Parks, s tým môžeme byť spokojní. Fungovala nám dobre i obrana, na našu bránku šlo málo striel.

Musíme sa trošku viac presadzovať v útočnej fáze. Mali sme mať väčší pokoj na hokejkách už po prvom rýchlom góle od prvej tretiny. V podstate sme čakali až do poslednej tretiny, v ktorej sme rozhodli zápas. Mohli sme si náskok vybudovať skôr."

Detva - Zvolen 4:5 sn (1:3, 1:1, 2:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 12. Čacho (Cox), 34. Downing (Lalík, Sýkora), 48. Rais (Rymsha, Charbonneau), 52. Sýkora (Rymsha, Downing) - 13. Chlepčok (Ďuriš, Meliško), 16. Helewka (Mikúš, Stupka), 17. Zuzin (Chlepčok), 37. Kelemen (Mikúš, Bondra), rozh. nájazd Helewka.

Rozhodovali: P. Šefčík, Adamec - J. Šefčík, Junek, vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše V. Fekiač 10 min za napadnutie hlavy a krku, Rymsha (obaja Detva) 10 min osob. trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Detva: Sholl - F. Fekiač, Korím, Rais, Rymsha, Gachulinec, Lalík, Bakala, Jendroľ - Ščurko, V. Fekiač, Ľupták - Charbonneau, Čacho, Cox - Downing, Valent, Sýkora - Klíma, Halama, Askarov

Zvolen: Húska - Hatala, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško - Kelemen, Mikúš, R. Bondra - Nuutinen, Zuzin, McPherson - Ďuriš, Helewka, Stupka - Chlepčok, Tibenský, Marcinek

Poprad - Trenčín 2:3 sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 34. Skokan, 44. Haščák (Skokan) - 5. Okuliar (Kettunen, Valach), 19. Hecl (Lemcke, Paukovček), rozhodujúci sam. nájazd: Berisha.

Rozhodovali: Stano, Tvrdoň - Crman, Frimmel, vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Valach (Trenčín) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Poprad: Vošvrda - Kramár, Drgoň, Dalhuisen, Brejčák, Repe, Ulrych, Hudec - Svitana, Skokan, Haščák - Vandas, Preisinger, Handlovský - Tavi, Zagrapan, Livingston - Matúš Paločko, Bjalončík, Hajnik - Matej Paločko.

Trenčín: Lacouvee - Ackered, Lemcke, Zeleňák, Bokroš, E. Švec, Rajnoha, Ilenčík - Okuliar, Kettunen, Berisha - Hecl, Paukovček, Sádecký - Bezúch, Rehuš, Valach - Ferenyi, J. Švec, Kukuča.

Peter Mikula, tréner Popradu: "Náš neúspech bol podložený v prvom rade veľmi zlou prvou tretinou. Tam sme hrali slabý hokej, ktorý sme neprodukovali už dosť dlho. Keď v zápase nevyužijeme presilovku 5 na 3 a potom dvakrát 4 na 3, tak nie je o čom rozprávať. Tieto veci z hľadiska obetavosti súper zvládol a šťastie sa k nemu priklonilo v samostatných nájazdoch."

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "My sme s dvoma bodmi z Popradu veľmi spokojní, pretože Poprad má skvelé mužstvo. Mali sme výbornú prvú tretinu. Šli sme do vedenia. V druhej tretine sme spravili viac chýb, boli tam straty pukov. Súper si vytvoril šance a z jedného úniku aj znížil. Tretia tretina a predĺženie bolo ovplyvnené našimi vylúčeniami. Dnes dávam klobúk dole pred chalanmi, ktorí chodia na oslabenia a pred brankárom LaCouvee."

Domov»Hokej»Slovensko»TIPOS extraliga»Parádny obrat Liptákov, brankár Nitry privádzal súperov do zúfalstva