Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Zomrel legendárny rozhodca Čáp. Nedopatrením spravil prešľap voči režimu

Peter Čáp. (Autor: STZ)
Sportnet|7. apr 2021 o 13:05

Stál za rozvojom tenisového rozhodovania na Slovensku.

BRATISLAVA. Vo veku 74 rokov zomrel v nedeľu 4. apríla známy slovenský tenisový rozhodca Peter Čáp. Informoval o tom web Slovenského tenisového zväzu (STZ).

Dlhoročný rozhodca počas svojej kariéry viedol viac ako 1200 profesionálnych zápasov a stál za rozvojom tenisového rozhodovania na profesionálnej úrovni na Slovensku.

Vypracoval sa na špičkového rozhodcu medzinárodnej úrovne. Bol držiteľom tzv. „silver badge“ pre empajrového rozhodcu a rovnako tak pre vedúceho rozhodcov. Práve túto funkciu vykonával dlhé roky počas daviscupových a fedcupových stretnutí.

Rozhodovaniu a aktivitám s ním spojeným sa venoval takmer 50 rokov. Do posledných dní tenis aj rekreačne hrával, píše web STZ.

Jeho zrejme najznámejším zápasom, ktorý rozhodoval, bolo fedcupové finálové stretnutie Československa proti USA z roku 1986, ktoré sa hralo v Prahe. 

Čáp sa v ňom dopustil v dobe socializmu mimoriadne problematického omylu.

Na zápas za USA nastúpila aj tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová. Tá sa v Prahe objavila prvýkrát od roku 1975, keď požiadala o americké občianstvo.

Napriek snahe socialistického režimu, aby v tej dobe už Američanka nemohla nastúpiť, Navrátilová prišla späť do rodného mesta.

Zápas prilákal množstvo divákov. Tí vyjadrovali Navrátilovej podporu. Po stretnutí dokonca celý štadión na pražskej Štvanici v stoji tlieskal Navrátilovej.

VIDEO zo zápasu Mandlíková - Navrátilová (predmetná situácia od času 1:20):

Na súboj tímových jednotiek nastúpili Hana Mandlíková a práve Martina Navrátilová. Vo dvoch setoch vyhrala Navrátilová.

Čáp mal ako rozhodca na empajri za úlohu pred zápasom predstaviť obe hráčky.

"Po mojej ľavej strane je miss Martina Navrátilová z Československa... zo Spojených štátov," povedal Čáp.

Okamžite sa opravil. Napriek problematickému výroku však chyba nemala dopad na jeho ďalšiu kariéru.

Súvisiace články