Legendy kritizujú Wimbledon. Čo majú ruskí tenisti robiť? pýta sa Navrátilová

Martina Navrátilová
Martina Navrátilová (Autor: SITA/AP)
SITA|24. jún 2022 o 13:55

Je to chyba, komentuje Martina Navrátilová vylúčenie Rusov a Bielorusov.

WIMBLEDON. Tretie grandslamové tenisové podujatie sezóny v anglickom Wimbledone bude v tomto roku ochudobnené o viacerých hviezdnych hráčov.

Organizátori zakázali účasť všetkým ruským a bieloruským tenistom a tenistkám pre vojenskú inváziu Ruska na Ukrajine, a tak bude chýbať aj mužská svetová jednotka Daniil Medvedev.

All England Club tiež nebude udeľovať za výsledky na turnaji body do rebríčkov ATP a WTA, no odmeny pre hráčov budú rekordne vysoké (asi 46,5 milióna eur).

"Je to chyba. Čo majú robiť, opustiť svoju krajinu? Toto by som neželala ani mojim nepriateľom," vyjadrila nesúhlas s vylúčením ruských a bieloruských tenistov a tenistiek z Wimbledonu Martina Navrátilová, členka Siene slávy Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Americký tenista Frances Tiafoe verejne skritizoval neudeľovanie bodov do rebríčkov, ale turnaja sa zúčastní.

"Je ťažké stráviť to, že sa nebudú udeľovať body. Nebudem vám hovoriť, že mám z toho radosť, ale karty sú už rozdané. Keby som mojej mame povedal, že nebudem hrať vo Wimbledone, spýtala by sa ma, či som sa zbláznil. Takže rozhodne tam idem.

Je to mimo našej kontroly, je to náročná situácia v šialených časoch. Netýka sa to len jednotlivých hráčov," uviedol 24. nasadený hráč mužského "pavúka".

Vo Wimbledone bude chýbať aj svetová dvojka Alexander Zverev, ktorý je po operácii členka. Neúčasť na podujatí už potvrdili finalistka z roku 2014 Eugenie Bouchardová a štvornásobná grandslamová víťazka Naomi Osaková. Obhajkyňa titulu Ashleigh Bartyová už ukončila kariéru.

Viaceré veľké mená však na tohtoročnom Wimbledone budú. Poľská svetová jednotka Iga Swiateková doň vstúpi so sériou 35 zápasov bez prehry a Srb Novak Djokovič sa pokúsi zvíťaziť na turnaji štvrtýkrát za sebou.

Američanka Serena Williamsová sa predstaví v ženskej dvojhre vďaka voľnej karte od organizátorov.

Otázna je zatiaľ účasť Španiela Rafaela Nadala, ktorý v tomto roku uspel na Australian Open aj Roland Garros.

"Ak bude na to moje telo pripravené, budem hrať vo Wimbledone. To je všetko. Nie je to turnaj, ktorý by som chcel zmeškať, nikto na ňom nechce chýbať," povedal 22-násobný grandslamový šampión, ktorý triumfoval vo Wimbledone v rokoch 2008 a 2010.

Nachádzate sa tu: