Kližanovi dopriali na Turnaji majstrov rozlúčku v exkluzívnej spoločnosti

Martin Kližan. (Autor: TASR/AP)
SITA|19. nov 2021 o 09:43

Počas ATP Finals ocenili tých, ktorí ukončili kariéru.

BRATISLAVA. Vo štvrtok na mužskom šampionáte ATP Finals v Turíne zo slovenských tenistov neúčinkoval iba Filip Polášek. Na centrálny dvorec Pala Alpitour sa dostal aj Martin Kližan, ale pri inej príležitosti.

Bol súčasťou slávnostnej ceremónie, počas ktorej Asociácia tenisových profesionálov (ATP) ocenila päť hráčov, ktorí v roku 2021 ukončili kariéru.

Kližan sa ocitol v spoločnosti Belgičana Steva Darcisa, Rakúšana Juliana Knowleho, Taliana Paola Lorenziho a Srba Viktora Troického.

Z ocenených čerstvých tenisových dôchodcov v Turíne to v kariére dotiahol najvyššie v singlovom rebríčku Troicki - na 12. miesto. Vo štvorhre bol Knowle svetovou šestkou.

Šéf ATP Andrea Gaudenzi všetkým piatim daroval pamätný obraz s ich podobizňou a zoznamom najväčších úspechov, ktoré dosiahli.

Slovenskí, ale aj svetoví fanúšikovia tenisu si Kližana budú pamätať ako víťaza šiestich turnajov na hlavnom okruhu ATP, ktorý to v rebríčku dotiahol na 24. miesto v roku 2015.

Kližan ukončil kariéru tento rok na Wimbledone. Jeho najväčší triumf sa spája s Rotterdamom 2016, kde vtedy vyhral štyri zo svojich piatich zápasov v troch setoch.

Tridsaťdvaročný Kližan bol dlhodobo najlepším slovenským hráčom s povesťou tenisového búrliváka.

Svojich šesť titulov v siedmich finálových dueloch na turnajoch ATP vo dvojhre dosiahol v rozpätí rokov 2012 - 2018.

Postupne uspel v hale na tvrdom povrchu v Petrohrade, na antuke v Mníchove a Casablance, v spomenutom halovom Rotterdame, na antuke v Hamburgu a posledný titul pridal na antuke v Kitzbüheli.

Stopercentnú finálovú bilanciu má vo štvorhre, v ktorej uspel v každej zo štyroch účastí.

Grandslamovým maximom Kližana je 4. kolo na newyorskom US Open v roku 2012, okrem toho do 3. kola prenikol dvakrát na Roland Garros v Paríži (2014 a 2019) a raz na Australian Open v Melbourne (2014).

Súvisiace články