Suspendácia Evandera Kanea sa končí. Čo s ním bude ďalej?

Oh My Hockey|22. nov 2021 o 12:29

Postaral sa o množstvo škandálov a na krku má nejedno obvinenie. Evander Kane je čiernou ovcou NHL. Čo s ním bude ďalej, nevedno.

30. novembra sa mu končí 21-zápasová suspendácia. Dištanc dostal od NHL ako odpoveď na skutočnosť, že sa preukazoval falošným potvrdením o očkovaní proti ochoreniu Covid-19.

„Chcel by som sa ospravedlniť spoluhráčom, organizácii San Jose Sharks a všetkým jej fanúšikom za porušovanie Covid protokolu,“ vyjadril sa útočník tesne po zisteniach. „Urobil som chybu, ktorú úprimne ľutujem a beriem za ňu zodpovednosť. Počas pozastavenia činnosti sa budem zúčastňovať na poradenstve, ktoré mi pomôže robiť lepšie rozhodnutia v budúcnosti. Po skončení suspendácie sa plánujem vrátiť na ľad s veľkým úsilím, odhodlaním a láskou k hokeju.“

Kane čelí veľkým dlžobám, rôznym fámam a obvineniam zo strany manželky. Tá na jednej strane hovorila o jeho stávkovaní, o ktorom chýbajú dôkazy, na druhej pokračovala tvrdeniami, že ju Evander bil či nútil k sexu.

Domáce násilie opísala takto:

„Začiatkom marca 2019 sa nám v 28. týždni tehotenstva narodila dcéra Eva a zomrela. Bola som zničená. Pohreb sa uskutočnil 17. marca 2019. Počas pôrodu som stratila veľa krvi a v nemocnici som musela zostať celý týždeň, až do 11. marca 2019.

Po pohrebe sme sa s Evanderom vrátili domov, mala som odpočívať a liečiť sa. Samozrejme sme nemohli mať sexuálny styk. Evander ma však donútil k orálnemu sexu, keď ma schmatol za vlasy a ťahal ma za ne smerom k svojmu penisu. Plakala som a on ma nazval „lúzrom a hlúpou štetkou“.

O niekoľko dní ma Evander opäť prinútil mať s ním sex proti mojej vôli, hoci som ešte nebola doliečená. Keď som začala protestovať, Evander stroho odvetil: „Vlastnú manželku sa nedá znásilniť.“

Po jednom zo zápasov v play-off, ktorý Sharks prehrali, za mnou Evander prišiel. Vycítil, že som mala víno, keďže som bola s ostatnými manželkami hráčov na večeri. Keď sme sa dostali do hotelovej izby, začal na mňa ziapať a bil ma po hlave. Chytil ma za blúzku a sotil ma k stene, dal mi facku. Vrieskal po mne a vyhrážal sa mi, že ma zbije ešte viac, ak si znova dám drink bez neho.“

Organizácia San Jose Sharks vyjadrila sklamanie. Vo vyhlásení sa písalo, že obvinenia "berie vážne a naďalej o nich komunikuje s NHL". Liga údajne spolupracuje s vyšetrovateľmi.

Zatiaľ nevedno nič ďalšie, len to, že si Kane čoskoro "odsedí" svoj trest a teoreticky by mohol začať hrať. Nedávno ho videli v tréningovom centre klubu, avšak nie so spoluhráčmi, iba samostatne.

Žraloci mali na zváženie jeho pokračovania v klube dva mesiace. Jeho zmluvu zatiaľ nevykúpili, bolo by to nevýhodné. Do konca sezóny 2024/25 by mal zarábať sedem miliónov dolárov ročne.

Curtis Pashelka zo San Jose Mercury News nedávno zastihol hlavného trénera Boba Boughnera. Snažil sa od neho vymámiť akékoľvek detailnejšie informácie, ale nepochodil. "Nemám nijaké správy. Musíme urobiť ďalšie rozhodnutia," znela koučova neurčitá odpoveď.

Nad budúcnosťou najproduktívnejšieho hráča Sharks z minulej sezóny stále visí otáznik. Funkcionári klubu si budú musieť odpovedať na dôležitú otázku, či jeho kontroverzie mimo ľadu prevyšujú hokejový prínos mančaftu.

Problémový útočník vraj nechýba ani kabíne Sharks. Kevin Kurz v mimosezónnom období vyspovedal niekoľkých hráčov klubu, ktorí chceli zostať v anonymite, a tí sa vyjadrili, že - jemne povedané - nebol práve najideálnejším spoluhráčom.

Ak sa vedenie rozhodne, že Kane bude pre tím viac prínosom ako príťažou, 30. novembra môže nastúpiť. Ak nie, organizáciu čakajú problémy s riešením platovej otázky. Jeho kontrakt výrazne zaťažuje strop klubu, veď je druhým najdrahším útočníkom tímu.

Vymeniť ho by bolo ťažké až nemožné. Klub ho môže poslať na waiver listinu a dúfať, že si ho niekto vezme. Šanca, že sa niečo z toho stane, je však minimálna.

Doug Wilson a jeho spolupracovníci sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby sa vyhli drahému vykúpeniu zo zmluvy, avšak v konečnom dôsledku existuje vážna šanca, že k nemu dôjde.

Nachádzate sa tu: