Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Súperom asi Kolumbia, Srbsko, Švajčiarsko či Uzbekistan

SITA|Publikované 4. feb 2008 o 12:13

BRNO 4. februára (SITA) - Slovenské tenistky si po tesnej prehre vo víkendovom brnianskom stretnutí proti Česku (2:3) zopakujú v apríli po necelom roku pre ne záchranársky súboj o účasť v II. svetovej ...

BRNO 4. februára (SITA) - Slovenské tenistky si po tesnej prehre vo víkendovom brnianskom stretnutí proti Česku (2:3) zopakujú v apríli po necelom roku pre ne záchranársky súboj o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie reprezentačných družstiev žien. Zopakovať si môžu aj súboj so Srbskom, ktoré vlani v júli v tejto fáze súťaže pri oslabení súpera o terajšiu dvojku svetového rebríčka Anu Ivanovičovú, zdolali v Košiciach 4:1. Rozdiel by okrem predpokladanej plnej sily balkánskeho výberu (Ivanovičová na minulotýždňovom budapeštianskom turnaji I. skupiny euroafrickej zóny premiérovo hrala spolu s Jelenou Jankovičovou, štvorkou renkingu) spočíval aj v tom, že zverenkyne Mojmíra Mihala by tentoraz museli vycestovať na pôdu tohto súpera. V septembri v daviscupovej baráži privítala Austrálčanov nabitá takmer 20-tísícová belehradská hala Arena.

Srbky sa spolu so Švajčiarkami, hoci zhodne nie bez komplikácií, kvalifikovali do play off z euroázijskej zóny. Potenciálnymi protivníčkami Sloveniek sú ďalší dvaja víťazi I. skupín kontinentálnych zón - Kolumbia (americká zóna) a Uzbekistan (ázijskooceánska zóna). Do úvahy v podstate len prichádzajú aj tri družstvá, ktoré rovnako ako výber SR neuspeli vo víkendových stretnutiach 1. kola II. svetovej skupiny: Belgicko, Chorvátsko a Rakúsko. Pravda, tieto tímy boli v renkingu podľa Medzinárodnej tenisovej federácie ITF pred Slovenkami a spolu s nimi takmer určite budú tvoriť interné horné kvarteto aj v novej verzii poradia krajín. Aktualizovaný rebríček bude známy až po odohratí stretnutia svetovej skupiny USA - Nemecko, ktoré v kalifornskej La Jolle pre nedeľňajšiu nepriazeň počasia dokončia najskôr v pondelok.

Pri stredajšom žrebe bude nasadená polovica z ôsmich účastníkov baráže. Nasadenie stanoví komisia ITF pre Pohár federácie, ktorá bude vychádzať práve zo spomenutého renkingu, hoci aj s prihliadnutím na aktuálne výsledky, postavenie jednotlivých hráčok v počítačovom poradí, ich preukázanú ochotu nastupovať v tejto súťaži, schopnosť prispôsobiť sa rôznym typom povrchu a deblovú silu družstiev. Platí teda výrazný predpoklad, že Slovenky, momentálne 14. v rebríčku, budú nasadené a dostanú protivníka z okruhu Kolumbia (32.), Srbsko (19.), Švajčiarsko (23.), Uzbekistan (27.). Belgicko bolo pred víkendom na 5. priečke, Rakúsku patrila 10. pozícia a Chorvátsko figurovalo na 13. mieste. Slovenky by určite cestovali do Srbska (bilancia 1:0 od spomenutého košického júla 2007) a rovnako s istotou by hostili Švajčiarky (bilancia 2:3, naposledy aj výsledok 2:3 v 1. kole II. svetovej skupiny 2005 v Neuchateli). O dejisku premiérového súboja s Kolumbiou i Uzbekistanom by rozhodol dodatočný žreb.

Súboje o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2009 sa uskutočnia 26. - 27. apríla 2008.


Možní súperi tenistiek Slovenska v stretnutí o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2009 reprezentačných družstiev žien (hrá sa 26. - 27. apríla 2008) zoradení podľa zatiaľ neaktualizovaného postavenia vo fedcupovom renkingu krajín Medzinárodnej tenisovej federácie ITF:

Belgicko - 5. v rebríčku (bilancia 1:1, SR by hrala doma)

Rakúsko - 10. (bilancia 0:2 z pohľadu SR, ktorá by hrala doma)

Chorvátsko - 13. (bilancia 0:0, o dejisku by rozhodol dodatočný žreb)

(Slovensko - 14.)

Srbsko - 19. (bilancia 1:0 z pohľadu SR, ktorá by hrala u súpera)

Švajčiarsko - 23. (bilancia 2:3 z pohľadu SR, ktorá by hrala doma)

Uzbekistan - 27. (bilancia 0:0, o dejisku by rozhodol dodatočný žreb)

Kolumbia - 32. (bilancia 0:0, o dejisku by rozhodol dodatočný žreb)

Pozn.: Belgicko, Rakúsko, Chorvátsko a Slovensko s maximálnou pravdepodobnosťou budú nasadené a nestretnú sa spolu.

Súvisiace články