Henrieta Farkašová

Martin Motyka

nedokončila

PEKING. Iba 16-ročná slovenská reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Alexandra Rexová získala zlato v super-G na zimných paralympijských hrách 2022 v Pekingu.

Rexová išla od začiatku v ideálnej stope a rýchlo a striebornú Britku Menny Fitzpatrickovú zdolala o 1,78 sekundy. Tretia bola Číňanka Daqing Zhuová (+ 2,29 s).

Rexovej navádzačkou už bola Eva Trajčíková. V sobotňajšom zjazde za ňu zaskakoval tréner tréner Martin Makovník. Rexová skončila v zjazde tesne za pódiom na štvrtom mieste.

Slovensko má v Pekingu na konte už dve zlaté medaily. V zjazde uspela Henrieta Farkašová s navádzačom Martinom Motykom. Farkašovej však super-G nevyšlo a svoju jazdu nedokončila.

Slovenky stále majú šancu na ďalšie medailové zisky. Na programe ešte bude alpská kombinácia, obrovský slalom a slalom.

Slovenská reprezentantka v lyžovaní Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou získali na zimných paralympijských hrách v Pekingu zlato v nedeľnom super-G zrakovo znevýhodnených žien.

Ďalšia slovenská reprezentantka a obhajkyňa zlata z Pjongčangu Henrieta Farkašová vypadla.

Debut sa skončil medailou

Šestnásťročná slovenská reprezentantka sa teší zo skvelých výkonov na svojej prvej paralympiáde v kariére.

"Ani tomu nemôžem uveriť, že práve ja som dnes vyhrala. To je sen. Pred štyrmi rokmi som vítala po príchode z Pjongčangu Heňu aj Kraka s otvorenými očami. Ešte som im vykala. A dnes mám zlato. Úžasné," povedala víťazka pre web Slovenského paralympijského výboru (SPV).

"Musím ju pochváliť za všetko. Nebála sa, zvládla všetky úskalia trate ako sme si povedali," vyjadrila sa Eva Trajčíková.

Farkašová už išla so svojím navádzačom Michalom Červeňom, ktorý laboruje so zraneným kolenom. To síce vydržalo, ale 10-násobná paralympijská šampiónka v záverečnej tretine trate vletela do bránky a vypadla. Dovtedy na medzičasoch súperky "valcovala". Vyrazilo jej dych a bolo po nádejach na medailové umiestnenie.

"Naposledy sa mi to stalo v úvodných pretekoch Svetového pohára. Vletela som vtedy do siete. Tu bol náraz tvrdší. V rýchlosti som nestihla oblúk v bráne. Ale teším sa, že Saša s Evkou to dali a že sa aj napriek môjmu vypadnutiu môžeme tešiť z víťazstva," povedala 13-násobná medailistka zo ZPH.

V kategórii stojacich pretekárok skončili Petra Smaržová na 11. mieste a debutantka Vanesa Gašková na 13. mieste. Obe štartovali najmä s ambíciou vyskúšať si zjazdovku pred superkombináciu, ktorú organizátori predsunuli o deň skôr už na pondelok.

Krako odchádzal nahnevaný

V super-G boli v akcii aj slovenskí muži. Miroslav Haraus skončil piaty, Jakuba Kraka po prejazde bránkou diskvalifikovali, Marek Kubačka preteky nedokončil.

V súťaži stojacich zjazdárov sa po prvý raz predstavil aj Martin France, ktorý obsadil v konkurencii 39 pretekárov 25. miesto.

"Bolo to asi v piatej bráne pred cieľom. Už na začiatku kamenného kaňonu. Cítil som sa výborne, išli sme rýchlo. Chýbalo možno dvadsať tridsať centimetrov aby som sa lepšie zorientoval. Snažil som sa ísť rovnakú stopu ako Braňo Brozman predo mnou, no v tej rýchlosti sa mi vzdialil a už som počul len náraz žŕdky na lyže. Ešte som dúfal, že som ju nejako prešiel, ale rozhodcovia potvrdili, že nie.

Ešte nikdy som nebol taký nahnevaný ako dnes. Okrem Turína 2006, kde som začínal, som vždy zo super-G priviezol paralympijskú medailu. Dnes mi nebola súdená," povedal v cieli Krako.

Celkovo má SR zo zimných paralympiád na konte už 57 medailí (17 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 53 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní. V Číne obhajuje 11 medailí, z toho šesť zlatých. O všetky sa pred štyrmi rokmi v Pjongčangu postarali práve paraalpskí lyžiari.

Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.