Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Stromková: Takú trať, aká nás čaká na olympiáde, som ešte nevidela

Zuzana Stromková. (Autor: TASR)
Prémiový obsah
Miloslav Šebela|28. nov 2016 o 17:22

Slovenská akrobatická lyžiarka v tomto roku skúša aj novú disciplínu, no najmä ju čaká obhajoba bronzu na majstrovstvách sveta.

BRATISLAVA. Lyžovanie je šport, ktorý k horám patrí. Pre jeho popularizáciu však niektoré disciplíny presúvajú bližšie k ľuďom.

Akrobatickí lyžiari v tejto zime mieria do veľkých európskych miest. Druhý novembrový víkend sa na jednom z námestí Milána konali preteky Svetového pohára. V Big Air štartovala aj Slovenska Zuzana Stromková a vybojovala šieste miesto.

„Atmosféra bola super. Bolo to zaujímavé a prišlo nás povzbudiť asi desaťtisíc ľudí,“ hovorí. Netradičná myšlienka sa jej pozdáva. Big Air bude v tejto sezóne napríklad aj v Moskve a v Mönchengladbachu.

Hlavný ostáva slopestyle

Sympatická lyžiarka v minulosti štartovala iba v disciplíne slopestyle. Tento rok chce absolvovať aj niekoľko pretekov v Big Air, kde sa hodnotí zvládnutie jedného veľkého skoku na rampe podobnej ako pri skokoch na lyžiach.

„Aké triky predvediem, ukáže sa podľa toho, ako mi sadne skok. Niekedy si ani netrúfam na niečo ťažšie. Vždy sa prispôsobím podmienkam. Rozhoduje uhol, aký je sneh, či je dopad vyvýšený, alebo nie. Je tam veľa faktorov,“ opisuje.

Jej najlepší trik je rodeo 9, čo je kombinácia salta a otočky s celkovou rotáciou o 900 stupňov. „Naučila som sa ho pred dvoma rokmi a skáčem ho aj na Big Air, ale musí mi na to vyhovovať skokanská rampa.“

Big Air bude pre Stromkovú stále iba doplnkovou disciplínou. Jej hlavným cieľom v tejto sezóne je slopestyle, v ktorom bude na majstrovstvách sveta v Sierre Nevade (6. - 19. marca) obhajovať bronz. A v tejto disciplíne môže zbierať body aj do olympijskej kvalifikácie.

Na olympiáde rozhodne kreativita

Hry sa uskutočnia v budúcej sezóne v kórejskom Pjongčangu a Stromková si už bola vyskúšať olympijskú trať. Kórejčania pripravili niečo netradičné. „Postavili trať, akú som ešte nikde doteraz nevidela,“ opisuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články