Live

Danka Barteková.
Danka Barteková. (Autor: TASR)
TASR|11. aug 2024 o 11:39

Slovenská športová strelkyňa postúpila na OH v Paríži do finále skeetu a obsadila v ňom šieste miesto.

PARÍŽ. Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková chce zostať súčasťou svojho športu do nadchádzajúcich olympijských hier v Los Angeles.

Na prebiehajúcich OH v Paríži postúpila do finále skeetu a obsadila v ňom šieste miesto.

Okrem športových povinností mala na hrách aj funkcionárske ako členka MOV i SOŠV. Práve tieto pozície sú pre ňu istotou aj na OH 2028.

Barteková je úradujúca majsterka sveta i Európy v skeete a na konte má olympijský bronz z Londýna.

Finálová účasť pod piatimi kruhmi z roku 2012 bola pre ňu až do týchto hier jediná a minulý týždeň išla medzi najlepšiu šestku v Chateauroux po dvoch rozstreloch.

V tom finálovom nakoniec vypadla ako prvá a nevie, či bude v pozícii športovkyne aj na ďalšej olympiáde, ktorá by bola už jej šiesta.

"Milujem svoj šport, milujem chodiť každý deň na tréning. Viem však, čo stojí vybojovať si každý jeden terč.

Ja nie som človek, ktorý je extrémne talentovaný, všetko mám vydreté a už 26 rokov som deň čo deň na strelnici.

Stačí to na olympijské finále a musím si sama v sebe zhodnotiť, či ešte raz chcem vstúpiť do tých vôd a štyri roky drieť ako kôň.

Je to viac-menej o tom, či mi to bude stačiť a ako to prehodnotím. Určite by som sa však nechcela vzdať môjho športu, či už v iných pozíciách ako športovkyňa.

Všetko je otvorené, určite tam budem ako členka MOV," povedala Barteková o Los Angeles 2028.

Finále bolo pred olympiádou jej cieľ. Patrila medzi najväčšie favoritky svojho športu i slovenskej výpravy, no pred OH bolo v tejto sezóne jej maximum tretie miesto z májového podujatia SP v Baku.

"Samozrejme, že nebudem spokojná so šiestym miestom. Som však spokojná s tým, že som bola vo finále, boli to moje piate hry a iba druhé finálové umiestnenie. Bol to cieľ.

Nie je to síce medaila, ale po 20 rokoch mojej olympijskej cesty som stále ešte tam, bola som tretia najstaršia v štartovom poli a najstaršia finalistka. Stále viem tie mladé baby popreháňať," zhodnotila s odstupom Barteková.

Slováci získali na tohtoročných OH len jednu medailu, bronz v C1 v podaní vodného slalomára Mateja Beňuša.

Veľké nádeje sa vkladali práve do strelcov, no Barteková s Vanesou Hockovou boli nakoniec jediné s finálovou účasťou.

"Strelci sem išli ako favoriti v mnohých disciplínach. Očakávania boli najmä od Zuzky Štefečekovej, Maja Kovačócyho a Paťa Jányho, ktorý mal doteraz fantastickú sezónu.

Bola by som veľmi rada, keby sme ich nehodnotili na základe jedných pretekov," povedala Barteková.

Rehák Štefečeková je držiteľa olympijského aj svetového kvalifikačného rekordu v trape z hier v Tokiu.

V tejto sezóne získala zlato na májovom podujatí SP v Lonate a najlepšia bola aj v olympijskej kvalifikácii, na ktorej sa zúčastnila, hoci už mala miestenku.

Kovačócy sa vrátil na olympiádu po ôsmich rokoch, keď získal titul vicemajstra v trape na vlaňajších MS v Baku.

Mimoriadne vydarenú sezónu zažíva napriek absencii v olympijskom finále Jány.

Je úradujúci majster Európy so vzduchovou puškou na 10 metrov aj malokalibrovkou v ľahu, striebro má z kontinentálneho šampionátu v tímovej súťaži s trojpolohovou "malorážkou" a v tejto disciplíne získal na ME v Osijeku aj individuálny bronz.

Na pódiu stál taktiež na SP v Mníchove, kde získal striebro. V Paríži sa mu viac darilo s malokalibrovkou, čo je jeho sekundárna disciplína.

V kvalifikácii obsadil desiate miesto so stratou jedného bodu na rozstrel o najlepšiu osmičku.

"Stačí málo na to, aby bolo z prvého desiate alebo pätnáste miesto. Je to naozaj o maličkých detailoch, v ten deň musí všetko vyjsť.

Ja si veľmi vážim prácu všetkých strelcov, ktorí tam boli, všetkých športovcov, ktorých máme na Slovensku.

Myslím si, že sme dokázali, že sa nestratíme napriek tomu, že to až tak nevyšlo," zhodnotila Barteková.

Kredit dala aj svojej mladšej skeetarskej kolegyni Hockovej, ktorá mala miestenku ako jedna z prvých olympioničiek.

V Chateauroux podala životný výkon - obsadila štvrté miesto a chybu urobila ako posledná spomedzi šiestich najlepších strelkýň.

"To, že tam bola Vanesa, považujem za obrovský výsledok pre Slovensko, pretože to boli jej prvé hry, zvládla ten tlak.

Strieľala famózne, ja som nevedela vôbec priebežné výsledky, ale videla som ju strieľať vo finále a videla som, že jej naozaj ide karta.

Išla fantasticky, v dobrom tempe, v dobrom rytme. Škoda, že to nevyšlo na medailu," uviedla Barteková.

Hádzanári Dánska.
dnes 15:11
Hádzanári Dánska nemali zľutovanie. Svojho súpera deklasovali a oslavujú zlatoSeverania napodobnili pod piatimi kruhmi triumf z Ria de Janeiro v roku 2016.
dnes 15:11
Léon Marchand.
dnes 15:04
Najúspešnejším olympionikom je domáci miláčik publika. Číňanka má až 6 kovov, ale ani jedno zlatoZ pohľadu zisku zlatých medailí sa najúspešnejšou ženou stala plavkyňa Torri Huskeová.
dnes 15:04
Volejbalistky Talianska.
dnes 14:32
Volejbalistky Talianska nedali šancu obhajkyniam z USA a oslavujú zisk zlata Reprezentantky Talianska získali vôbec prvý cenný kov v histórii.
dnes 14:32
Faith Kipyegonová.
dnes 08:51
Kenská atlétka zavŕšila zlatý hetrik rekordom. Zapísala som sa do histórie, reagovalaOlympijskou šampiónkou sa predtým stala v Riu de Janeiru a potom i v Tokiu.
dnes 08:51
Radosť basketbalistiek Austrálie.
dnes 13:24
Belgický sen o prvej medaile sa rozplynul. Súboj o bronz ovládli AustrálčankyVo finále olympijského turnaja sa stretnú basketbalistky USA s domácim Francúzskom.
dnes 13:24
Lietadlo Volocopter počas skúšobného letu.
dnes 13:10
Lietajúce taxíky certifikáciu pre OH v Paríži nezískali, mohli by sa objaviť v Los AngelesV nedeľu pri príležitosti posledného dňa olympiády uskutočnili skúšobný let lietajúceho taxíka.
dnes 13:10
Jakub Grigar na OH 2024 v Paríži.
dnes 13:31
Dominancia Slovenska sa skončila. Vodnoslalomárskou veľmocou sa stalo FrancúzskoNa počínanie slovenských vodákov sa bol dvakrát pozrieť aj veľvyslanec Slovenska vo Francúzsku Ján Šoth.
dnes 13:31
Dominique Lasconi Mulamba (vľavo).
dnes 12:24
Africký šprintér mal pozitívny dopingový test, v Paríži súťažil v stovke mužovPozitívny test mal 4. augusta, deň po svojom behu.
dnes 12:24
Brazílska futbalistka Marta vo finálovom zápase proti USA.
dnes 07:571
Futbalová ikona Marta získala v Paríži tretie striebro, za Brazíliu asi odohrala posledný zápasV Paríži štartovala už na svojej šiestej olympiáde.
dnes 07:571
Matej Beňuš s bronzovou medailou z OH 2024.
dnes 10:04
Beňuš sa zaradil medzi multimedailistov slovenskej histórie, na čele rebríčka je KuzminováV rebríčku slovenských športovcov predstihol Matej Beňuš dvakrát bronzového strelca Jozefa Gönciho.
dnes 10:04
Francúzsko - USA: ONLINE prenos z finále basketbalu žien na OH 2024 v Paríži.online
dnes 12:30
ONLINE: Francúzsko - USA dnes, basketbal na OH 2024, LIVE (finále - ženy)Sledujte online prenos z finále basketbalu žien na OH 2024 v Paríži: Francúzsko - USA.