Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Stepanovová: Za dopingové podvody v Rusku je zodpovedný Putin

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|26. júl 2018 o 10:35

Američania sa pokúšajú navrhnúť zákon, aby bol doping v športe považovaný za kriminálny čin.

WASHINGTON. Ak by sa doping v športe posudzoval ako kriminálny čin, zrejme by nedochádzalo k škandálom typu štátom sponzorovaného podvádzania ako v Rusku v súvislosti zo ZOH 2014 v Soči.

Tento názor prezentujú zástancovia návrhu tohto zákona v americkom Kongrese.

Obávali sa následkov

Niekdajšia ruská strednotratiarka Julia Stepanovová na kongresovom vypočutí uviedla, že dopingová očista v jej krajine sa musí začať zhora, teda od prezidenta Vladimira Putina.

Práve Stepanovová spoločne s bývalým šéfom moskovského antidopingového laboratória Grigorijom Rodčenkovom fungovali ako hlavní informátori v ruskej dopingovej kauze a obaja tvrdia, že všetky relevantné príkazy v tomto smere pochádzali z ministerstva športu, resp. od prezidenta Putina.

Stepanovová v písomnom svedectve uviedla, že všetci, ktorí sa zúčastňovali na rozsiahlom dopingovom programe v jej krajine, dodržiavali rozkazy zhora.

Obávali sa, že odmietnutie by mohlo znamenať koniec ich kariéry alebo dokonca hrozbu smrti.

Stepanovová: Všetko sa začína u Putina

"Prídeš o svoju prácu o svoju kariéru a môžeš sa strachovať, či sa niečo nestane s tebou alebo tvojou rodinou.

Nazvú vás klamárom a zradcom, ak sa postavíte proti systému, ktorý v súčasnosti v Rusku stále existuje," dôvodila Stepanovová.

Julia Stepanovová prehovorila o dopingovom systéme v Rusku pre televíziu ARD ešte v roku 2014. (Autor: TASR/AP)

Na otázku zástupkyne Demokratickej strany Sheily Jacksonovej Leeovej z Texasu, ako sa dá najrýchlejšie ukončiť dopingový problém v Rusku, odpovedala:

"Všetko sa začína hore u Putina. Ak on zmení postoj, zastavíme doping v našej krajine. To je môj názor."

Návrh nového zákona o dopingu má bipartitnú podporu, ale do senátu sa ešte nedostal a jeho vyhliadky na schválenie sú zatiaľ nejasné.

Príklad gangsterského štátu

Americkí zákonodarcovia sa snažia navrhnúť, aby zákon platil aj mimo hraníc USA.

Konkrétne na medzinárodných podujatiach, kde by boli prítomní minimálne štyria športovci z USA a minimálne ďalších troch krajín.

Zatiaľ čo Stepanovová sa osobne zúčastnila na vypočutí kongresmanmi, Rodčenkov tam poslal za seba svojho právneho zástupcu Jima Waldena.

Aj ten si rovnako ako Stepanovová myslí, že hlavnú zodpovednosť za rozsiahly dopingový škandál v Rusku nesie hlava štátu Vladimir Putin.

"Podvádzanie s dopingom je ďalším príkladom gangsterského štátu, ktorý Putin vytvoril v Rusku," povedal Walden.

Chcú vytvoriť tlak

Šéf americkej antidopingovej agentúry Travis Tygart sa vyjadril, že bude naďalej apelovať na kongresmanov a tiež korporácie, ktoré sponzorujú svetový olympizmus, aby neodťahovali ruky od riešenia dopingových problémov.

Naopak, aby spoločným úsilím vytvorili tlak na tých, ktorí si touto formou podvádzania pomáhajú k zlepšeným výkonom.

"Vlády a veľké korporácie musia urobiť krok dopredu. To sú presne tí, ktorí profitujú z chrbtov týchto športovcov," vyhlásil Tygart.

Súvisiace články