Svitko sa do top10 už nedostal. Brit ani nevedel, že vyhral

Štefan Svitko. (Autor: Marcelo Maragni / Red Bull Content Pool)
Miloslav Šebela|14. jan 2022 o 11:47

Slovenský pretekár skončil na 12. priečke.

Rely Dakar 2022

12. etapa (Bisha - Džidda, 164 km):

1.

Pablo Quintanilla

Čile

Monster Energy Honda

1:40:00 h

2.

Toby Price

Austrália

KTM

+ 18 s

3.

José Cornejo Florimo

Čile

Monster Energy Honda

+ 29 s

18.

Štefan Svitko

Slovensko

Slovnaft Rally Team

+ 9:04 min

Konečné poradie:

1.

Sam Sunderland

Veľká Británia

GasGas

38:47:30 h

2.

Pablo Quintanilla

Čile

Monster Energy Honda

+ 3:27 min

3.

Matthias Walkner

Rakúsko

Red Bull KTM

+ 6:47 min

12.

Štefan Svitko

Slovensko

Slovnaft Rally Team

+ 59:17 min

BRATISLAVA. Štefan Svitko si vybojoval na Rely Dakar 2022 konečnú 12. priečku. Celkovo zaostal za víťazom o 58 minút a 17 sekúnd.

V posledných etapách sa snažil zabojovať o umiestnenie v najlepšej desiatke, lenže v záverečnej etape sa mu nedarilo, navyše posledný deň jazdil s bolestivo narazeným zápästím.

V poslednej etape skončil na 18. mieste. Na desiatu priečku mu chýbalo nakoniec približne 10 minút.

Smola v 9. etape

Celé preteky podával vyrovnané výkony a stabilne sa držal v širšej špičke. Dlho si udržiaval 8. priečku a jeho strata na najlepších nebola veľká.

Smolu mal však v deviatej etape, v ktorej mal vážne problémy s prevodovkou.

"Bol som rád, že ma motorka aspoň doviezla do cieľa," vravel vtedy Svitko.

S mechanikom sa rozhodli následne pre výmenu motora. Lenže za to sa automaticky udeľuje 15-minútová penalizácia a v celkovom poradí, a preto sa prepadol do druhej desiatky. Pozíciu si už následne nedokázal výrazne vylepšiť.

Bez 15-minútovej penalizácie by obsadil 7. pozíciu.

Vyhral Sunderland

Víťazom Rely Dakar sa v kategórii motocyklov stal Sam Sunderland. Britský jazdec vybojoval už druhý triumf na púštnom dobrodružstve.

"Som nesmierne šťastný. Posledná etapa bola však veľmi náročná a plná stresu. Veľa navigácie a veľa zradných poznámok.

Viackrát som bol zmätený. Nebol som si istý, či idem správnou cestou. Mal som pocit, že mi vybuchne hlava," hovoril Sunderland pre oficiálnu stránku.

"Posledných desať minút som si nebol istý, či vôbec vyhrám. Až keď mi to oznámili, som pochopil, že sa mi splnil sen," doplnil britský pretekár, ktorý nastupoval do poslednej etapy v pozícii lídra, no mal mizivý náskok.

Sunderland vyhral s veľmi malým náskokom 3:37 minúty pred Čiľanom Pablom Quintanillom.

"Bol to najstresujúcejší Dakar, aký som zažil. Druhý týždeň bol o hľadaní správnej stratégie, a je mimoiadne náročné nájsť ju," hovoril Quintanilla, ktorý vyhral poslednú etapu a snažil sa ešte zaútočiť na celkové víťazstvo.

Medzi automobilmi vyhral rely po štvrtý raz Katarčan Nasser Al-Attijah. V minulých rokoch Katarčan často útočil a na víťazstvo mu chýbalo málo, no zakaždým mu uniklo.

Tento rok urobil kľúčový krok k víťazstvu v prvej etape, kde sa mu podarilo prejsť etapou napriek náročnej navigácii. Viacerí súperi tu stratili kvôli chybám v navigácii stratili aj viac ako hodinu. Al-Attijah si už náskok potom strážil.

"Celé preteky sme prešli bez zaváhania. Boli sme stále obozretní, ale vedeli sme, že auto je skvele pripravené," vravel v cieli Katarčan. V kategórii automobilov sa v poćte celkových triumfov posunul na druhú priečku. Viackrát vyhral Rely Dakar s autom len Stéphane Peterhansel - 8-krát.

Medzi kamiónmi vyhral Dakar Rus Dmitrij Sotnikov na Kamaze. Ruské kamióny obsadili prvé štyri priečky v kategórii.

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články