Svetový pohár v biatlone 2019/2020 - Nové Mesto na Morave, Česko

1.Nórsko1:10:25,3 h0 tr. okr. + 5 dobíjaní
4.Rusko+ 46,9 s0 tr. okr. + 7 dobíjaní
5.Nemecko+ 57,2 s1 tr. okr. + 10 dobíjaní
6.Taliansko+ 1:46,9 min0 tr. okr. + 5 dobíjaní
18.Slovensko+ 6:45,0 min1 tr. okr. + 13 dobíjaní

NOVÉ MESTO NA MORAVE. Nórski biatlonisti triumfovali v sobotňajšej štafete na 4x7,5 km v rámci siedmeho kola Svetového pohára v Novom Meste na Morave.

Kvarteto Vetle Sjaastad Christiansen, Johannes Dale, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö dosiahlo čas 1:10:25,3 hodiny a pre Nórsko vyhralo štvrtú zo šiestich štafiet prebiehajúcej sezóny, vďaka čomu získalo malý glóbus.

Slovenské kvarteto v zložení Michal Šima, Martin Otčenáš, Šimon Bartko a Matej Baloga obsadilo 18. miesto so stratou 6:45,0 minúty.

• Matej Baloga

V Novom Meste na Morave panovali v sobotu náročné podmienky, počas pretekov padal sneh s dažďom a na strelnici sa točil vietor.

Nóri sa držali od začiatku na čelných priečkach, Christiansen potreboval na oboch položkách jeden náboj navyše, ale odovzdal ako prvý.

Dale sa zdržal na ležke, no stojku zvládol čisto a T. Böa poslal na tretí úsek opäť z prvej priečky.

Ten dobíjal len raz a keď odovzdal štafetu svojmu bratovi Johannesovi Thingnesovi, mali Nóri náskok už 42,1 sekundy pred druhými Talianmi.

Za nimi išli v tesnom závese Bielorusi, Nemci, Švédi, Rusi a s miernou stratou aj Ukrajinci. Johannes Thingnes Bö odstrieľal obe položky čisto a do cieľa prišiel v pohode s náskokom 38,2 sekundy.

Baloga vo Svetovom pohári debutuje

Na záverečnom úseku sa tak bojovalo už iba o druhé miesto. Dve strelecké položky zvládol bez chyby Rus Said Karimulla Chalili, no v behu výrazne zaostal a do cieľa prišiel až štvrtý.

Druhú priečku nakoniec vybojoval pre Ukrajinu, ktorú vedie Slovák Juraj Sanitra, Dmytro Pidručnyj, tretí skončili Švédi.

Slovákom sa preteky nevydarili, Michal Šima nezvládol stojku a už na prvom úseku musel ísť na trestné kolo.

Martin Otčenáš tak vyrazil na trať až na 24. mieste, na ležke potreboval dva náhradné náboje, no posunul sa na 21. pozíciu.

Šimon Bartko sa dvakrát opravil na stojke a posunul sa ešte o priečku vyššie.

Na záverečný úsek naskočil debutant vo Svetovom pohári Matej Baloga, ktorý potreboval štyri náhradné náboje a nakoniec finišoval na 18. mieste so stratou 6:45,0 minúty.