PARÍŽ. Trap a skeet. Skeet a trap. Dve brokárske disciplíny, v ktorých sa slovenským strelcom v posledných rokoch darí.
Medailové úspechy v nich získali na hrách v Pekingu 2008, v Londýne 2012 a v Tokiu 2020. Zakaždým to bola zásluha žien.
Danka Barteková získala v skeete bronz v Londýne a Zuzana Rehák Štefečeková brala v trape striebro v Pekingu i Londýne.
V Riu však pre materské povinnosti nestrieľala. V Tokiu Rehák Štefečeková dokonca v kvalifikácii vytvorila absolútny svetový rekord a vo finále si prvú priečku udržala.
Obe disciplíny sa na seba zdanlivo veľmi podobajú. Aký je medzi nimi rozdiel?
„Základ je rovnaký. V oboch sa strieľa z brokovníc na rovnaké terče, ktoré sú vrhané pred strelcom,“ vraví tréner Branislav Slamka.
Veľmi podobné sú aj zbrane. Skeetové majú o niečo kratšiu hlaveň, pretože sa strieľa na kratšiu vzdialenosť. Broky sa pri výstrele dokážu rozptýliť až na plochu s priemerom 75 centimetrov.
Tu sa však podobnosť končí.
Všetko musí stihnúť za sekundu
V skeete platí, že asfaltové holuby páli katapult z dvoch veží na boku strelišťa. Skeetar presne vie, z ktorej veže mu terč vyletí, a pozná aj jeho dráhu.
Lenže – nevie, kedy terč vyletí. Časovacie zariadenie ho vypustí v rozpätí od nula do troch sekúnd od momentu, keď dá povel.
Strelci zvyknú zakričať: Pull, go, prípadne daj.
VIDEO: Rozstrel o zlato na MS 2023
V priebehu súťaže sú niektoré položky na jeden terč, ďalšie na dva. Na každý terč má jednu ranu.
Navyše, strieľa sa zo športového postoja. Pušku teda nesmie mať založenú a pripravenú k streľbe, ale priloženú pri boku. Založiť a zamieriť môže až vo chvíli, keď terč vyletí.
Barteková musí všetky úkony stihnúť maximálne za sekundu.
„Skôr je to pol až trištvrte sekundy od vyletenia terča až po zásah. Za ten čas musím zareagovať, nahodiť pušku k ramenu, skontrolovať, či som v dobrom postavení, a vystreliť v pohybe. Hlaveň sa nesmie zastaviť. Musím ňou stále sledovať terč. Za tú chvíľu sa nájde aj milión príčin, pri ktorých urobíte chybu,“ opisuje aktuálna majsterka sveta v streľbe na skeet Barteková.
Vietor mení súťaž na poľovačku
Terč musí navyše zasiahnuť, kým nepreletí viac ako 40 metrov.