Športu zdar
a čitateľom Sportnetu zvlášť!
Bývalý futbalový reprezentant vás odvezie autobusom do hlavného mesta, Slovensko malo v 80. rokoch plavecké esá, o ktorých sa veľa nehovorilo a nehovorí, NHL zaujal mladík s nezvyčajným menom a svet 64 štvorcových polí rieši podvod, ktorý zatiaľ nikto nedokázal.
Aj v uplynulých dňoch sme okrem gólov, bodov a sekúnd priniesli aj veľa zaujímavého čítania.
Pinte trénuje a šoféruje
Attilu Pinteho mám zafixovaného ako šikovného krídelníka, ktorý často zamotal hlavu obrancom súpera, no vždy keď sa spomenie jeho meno, ako prvý sa mi v spomienkach vynorí moment spred 20 rokov.
Na Slovensku sa vtedy prvý raz v ére samostatnosti predstavila anglická futbalová reprezentácia. Bolo to v kvalifikácii ME 2004. Rozmáčaný trávnik na Tehelnom poli nazvali anglické médiá pudingom a David Beckham povedal, že na horšom teréne nehral od žiackych čias.
Vstupenky na zápas sa rýchlo vypredali a atmosféra v hľadisku gradovala v závere prvého polčasu. Vladimír Janočko ešte stihol z čiary odcentrovať pred bránku, kde Attila Pinte preukázal skvelý prehľad v hre, hlavou poslal loptu rovno na nohu Szilárda Németha a ten prekonal Seamana.
Ak by niekoho zaujímal konečný výsledok, Angličania v druhom polčase skóre otočili a vyhrali 2:1.
Attila Pinte sa dodnes venuje futbalu - trénuje v VII. lige, ale má aj zaujímavú prácu. Viac o nej prezradil v rozhovore.
Čítajte: Bývalý reprezentant robí šoféra autobusu. Cestujúci sa na začiatku čudovali, tvrdí
Zostať alebo odísť
V 70. a 80. rokoch minulého storočia riešilo veľa špičkových československých športovcov dilemu, či zostať alebo odísť. Kam? Na západ. Nebolo to jednoduché.
Ostnaté drôty, signálne steny a elektrifikované ploty na hraniciach akože chránili našu socialistickú vlasť pred vonkajším nepriateľom, no v skutočnosti mali zabrániť vlastnému obyvateľstvu pred útekom do slobodnejšej časti sveta.
Špičkoví športovci mali predsa len väčšie šance. Častokrát jazdili na medzinárodné podujatia aj do kapitalistických krajín, takže nemuseli utekať, "stačilo" sa nevrátiť domov.
V praxi to znamenalo problémy pre príbuzných, ktorí zostali za železnou oponou, ale aj snahu režimu navždy vymazať týchto ľudí z kolektívnej pamäte.
Na vlastnej koži to pocítili aj dve veľké slovenské plavecké esá minulosti - Marcel Géry a Miloslav Roľko.
Druhý z nich minulý víkend krstil knihu Terminátor z bazéna a vyrozprával aj svoj zaujímavý príbeh.
Čítajte: Bol najlepší plavec v Československu, trestali ho však hladom
Slafkovského kamoš Xhekaj
Arber Xhekaj by v súčasnosti v zámorí vyhral anketu o najčudnejšie meno v NHL, okrem toho je aj celkom dobrý hokejista, nádej Montrealu Canadiens a zrejme aj celkom dobrý kamoš Juraja Slafkovského. Viac o ňom sa dozviete tu:
Čítajte: Otec Albánec, mama Češka. Slafkovského ochranca píše neskutočný príbeh
Šachová záhada
Všetko je podvod, tvrdí skupina Slobodná Európa, ale podvádzať v šachových partiách najlepších hráčov sveta si vyžaduje veľký kumšt (a samozrejme aj silný charakter).
Najnovší spor medzi majstrom sveta Magnusom Carlssenom a Američanom Hansom Niemannom je prípad pre lúštiteľov záhad.
Čítajte: Žaluje majstra sveta o 100 miliónov. Zničil si ma, vraví Niemann
Boris Vanya, šéfredaktor Sportnet.sk
Nechajte si posielať Výber šéfredaktora na e-mail. Aktivujte si odber jedným klikom.