KOŠICE. Nielen o ďalšej budúcnosti profesionálneho a mládežníckeho športu v Košiciach sme sa po posledných udalostiach okolo avizovaného zániku oboch profesionálnych basketbalových klubov v Košiciach porozprávali so splnomocnencom primátora pre mládežnícky šport a športovú infraštruktúru a predsedom strany Šport do Košíc a na Východ Igorom Sidorom.
Halové športy – najmä basketbal je v Košiciach, zdá sa, na ústupe, za čo môže predovšetkým zákon o športe.
Šéfovia profesionálnych klubov v meste už viackrát vyslovili svoje rozčarovanie nad novým zákonom o športe, ktorý aj vy spomínate. Nepáči sa im, že zo športovcov sa vlastne od začiatku roka 2019 stanú zamestnanci, čo okrem iného bude znamenať navýšenie finančných zdrojov na ich výplaty minimálne o 35,2 percenta. Dá sa podľa vás ešte aspoň niečo urobiť pre to, aby ten zákon nezlikvidoval ešte aj ďalšie zatiaľ ešte fungujúce kluby v meste, príp. na celom Slovensku?
„Ak zostane súčasná podoba zákona, bude ďalej likvidovať kluby nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku. Riešenie je jednoduché, zmena zákona, aby sa neplatili takéto odvody za športovcov, ako sú navrhnuté teraz, a priblížiť sa financovaniu športu ako je to v Čechách, a hlavne v Maďarsku.“
Pred rokom zanikol FC VSS Košice, čo ale väčšinu odborníkov a časť fanúšikov kvôli štýlu riadenia tohto klubu ani neprekvapilo. Túto jar oznámili zánik basketbalistky Good Angels, ktoré však aspoň zotrvajú v prvej lige a nedávno aj basketbalisti KB Košice. Toto ale čakal málokto. Mali ste aj vy takéto informácie?
„O všetkých avizovaných scenároch uvedených klubov sme vedeli, snažili sme sa komunikovať a hľadať riešenia. Žiaľ, súčasné ekonomické podmienky uvedených klubov položili na kolená vedenie a tým aj kluby samotné.“
Skúste to bližšie vysvetliť...
„V Košiciach je viac ako 20 kolektívnych klubov, ktoré by mali svojich hráčov zamestnávať, doteraz fungovali ako živnostníci. Do konca roka 2018 si malo evidovaných 1100 profesionálnych športovcov na Slovensku upraviť svoje vzťahy, lebo pri kolektívnom športe ide o závislú prácu. Kluby musia zamestnať všetkých svojich hráčov, čo ich zaťaží odvodmi na jedného hráča. To prakticky znamená, že budú musieť vynaložiť zhruba o polovicu financií viac než doteraz, ak by si chceli zazmluvniť rovnakých hráčov ako mali napr. túto sezónu.“
Neexistuje možnosť, že si to štát predsa len rozmyslí a ustúpi v tomto majiteľom a sponzorom športových klubov?
„Uznávam, že takáto právna úprava je pre mnohé kluby kameňom úrazu. Pokiaľ viem, už sa pracuje na nejakej kompromisnej legislatívnej úprave odvodového zaťaženia profesionálnych športovcov, aby klubom nestúpli náklady tak, že si polepší naopak na odvodoch len štát.“
Aká by mala byť v tejto oblasti úloha mesta a vás ako splnomocnenca primátora?
„Úlohou mesta je v prvom rade sa postarať o mládež, čo si myslím, že sa nám aj darí. O futbalovú mládež po zániku FC VSS sa mesto postaralo, mesto bolo nápomocné aj pred rokom, kde niekoľko mládežníckych klubov v basketbale skončilo. Naštartovala sa mužská hádzaná (je v baráži o extraligu), stará hádzanárska hala má nového nájomcu, ktorý pripravuje pomerne veľkú investíciu do rekonštrukcie, bude sa stavať nové futbalové ihrisko s umelou trávou na KVP, ktoré bude spĺňať presne kritériá UEFA. Šatne na ZŠ Užhorodská, kde je ihrisko s umelou trávou, prechádzajú kompletnou rekonštrukciou. Zrekonštruovali sa šatne na ZŠ Bernolákova, aby tam mládež Good Angels mohla hrať súťaže. Áno, mohlo by toho byť aj viac, ale je to o financiách.“
Dopočuli sme sa, že po sezóne má odísť časť sponzorov aj z FC Lokomotíva Košice. Táto kombinácia faktorov by spolu so spomínaným zákonom o športe mohli spôsobiť, že asi aj tento najvyššie postavený futbalový klub v meste prehodnotí svojej stratégie. Viete o tom niečo?