Slovenskí vodní slalomári nezískali na ME ani jedinú medailu

Michal Martikán.
Michal Martikán. (Autor: TASR)
SITA|2. jún 2019 o 17:32

Slovákom sa na šampionáte nedarilo.

PAU. Bez medaily ukončili slovenskí reprezentanti svoje účinkovanie na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. V záverečný deň súťaží Slováci chýbali vo finále, hoci Martin Halčin nemal od neho ďaleko v disciplíne K1.

V semifinále Halčin obsadil štvrtú nepostupovú, čiže 19. priečku, na posledné finálové miesto mu chýbalo 59 stotín sekundy.

"Vicemajstrovi sveta v súťaži hliadok z roku 2015 zavrel finálovú bránu dotyk poslednej bránky. Nebyť dvojsekundovej penalizácie na dvadsaťpäťke, predstavil by sa medzi pätnástimi najrýchlejšími pretekármi vo francúzskom Pau. Napokon ho klasifikovali na devätnástej priečke," referoval špecializovaný web canoe.sk.

Martikánovi tesne ušlo finále

Majstrom Európy v K1 sa stal Čech Vít Přindiš, striebro si vybojoval Poliak Dariusz Popiela a bronz zostáva vo Francúzsku zásluhou Quentina Burgiho. V ženskej "céjednotke" bolo finále rovnako bez slovenského zastúpenia, rovnako aj predtým semifinále.

Ambície Sone Stanovskej, Moniky Škáchovej a Emanuely Luknárovej sa skončili už v kvalifikácii. Titul majsterky Európy si vybojovala Britka Mallory Franklinová. Je to pre ňu už štvrtý titul majsterky Európy, ale prvý v individuálnej disciplíne.

Najlepší výsledok spomedzi Slovákov v individuálnej súťaži v Pau dosiahol Marko Mirgorodský.

Mladý kanoista bol šiesty v C1. Miesto v desaťčlennom finále tesne ušlo skúsenému Michalovi Martikánovi, ktorého v semifinále klasifikovali na prvej nepostupovej 11. pozícii a od prieniku ďalej na úkor obhajcu zlata Brita Ryana Westleyho delilo slovenského matadora 97 stotín sekundy.

Kanoisti boli blízko medaily

Strieborný z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro Matej Beňuš nepostúpil z kvalifikácie.

Do sobotňajšieho finále súťaže kajakárok vstupovala Eliška Mintálová ako víťazka semifinále, ale dotyk s bránkou číslo 8 a "guľa" na pätnástke ju stáli lepšie umiestnenie.

Napokon ju klasifikovali na 10. priečke, pódium by nezískala ani v prípade čistej jazdy. Pre Janu Dukátovú a Elenu Kaliskú bola konečnou už štvrtková kvalifikácia.

Najbližšie k zisku medaily spomedzi Slovákov v Pau bola hliadka kanoistov. Tím v zložení Marko Mirgorodský, Matej Beňuš a Michal Martikán ešte v piatkovej súťaži previedol čistú jazdu, ale zlatí Slovinci, strieborní Francúzi aj bronzoví Rusi dosiahli lepší čas. Slovákom chýbalo na bronz 44 stotín sekundy.

Slováci v tejto disciplíne získali na minuloročnom kontinentálnom šampionáte striebro, vtedy namiesto Beňuša štartoval Alexander Slafkovský.

Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome - Pau (Fr.) - víkendové finálové výsledky + Slováci