Slovenským hokejistom na farmách sa darí. Koho z nich čaká NHL?

Kedy sa Adam Ružička dočká tohtosezónneho debutu v NHL? (Autor: TASR/AP)
Šimon Čop|5. dec 2021 o 15:30 (aktualizované 6. dec 2021 o 11:36)

Slovákov v AHL nie je veľa.

BRATISLAVA. Slovensko netrpí iba malým počtom hokejistov v NHL. Už o ňu skoro ani nemá kto bojovať. Pred dvadsiatimi rokmi pôsobilo na 'farme' 30 Slovákov, pred desiatimi desať.

Aktuálne máme v American Hockey League štyroch zástupcov. Richard Pánik reprezentuje Bridgeport Islanders, Martin Pospíšil oblieka dres Stocktonu Heat.

Maxim Čajkovič, zarezáva v Syracuse Crunch. Ôsmeho novembra sa k nim pridal Marián Studenič v tíme Utica Comets.

Dvaja hráči zo spomínaného zoznamu si v tomto ročníku zahrali už aj v NHL. Richard Pánik bol núdzovým riešením New Yorku Islanders v ich súžení spojenom s covidom, ale k výhram ich nedotlačil.

Adam Ružička bol nedávno povolaný do prvého tímu Calgary a nastúpil už aj na prvý zápas.

Veľmi čerstvo sa k mužstvu Rangers pridal Adam Húska.

V AHL máme rôzne typy hráčov. Nepovolaní zostali už len dvaja. Je reálne, aby sa už v tejto sezóne posunuli na úroveň NHL?

Analýza o Pánikovi neklamala

Prednedávnom sme priniesli obsiahly článok o Richardovi Pánikovi. Jeho súčasťou bol i rozbor jeho hry.

Neklamal.

„Kým jeho typológia v drese Chicaga a Arizony sa ukazuje ako jasne ofenzívna (viditeľne vyššia strelecká potencia ako priemer tímu), po odchode do hlavného mesta USA bol dominantný hlavne v prevencii streľby na jeho bránu,“ písali sme v analýze.

Bezzubých ostrovanov v produktivite neposunul, ba naopak. Odohral štyri zápasy, asistoval pri historicky prvom góle klubu v novej UBS Arene.

Tím však ťahá sériu desiatich porážok po sebe. Vedenie Národnej hokejovej ligy pred časom pozastavilo jeho činnosť, keďže ich covid protokol sa rozšíril už na osem mien. Ako zaznelo v oficiálnom stanovisku, toto číslo je hranica, za ktorú už NHL nie je ochotná ísť.

V dueloch, do ktorých zasiahol Pánik, Isles strelili iba tri góly. V posledných troch, keď Slovák nastúpil v prvej formácii s Mathewom Barzalom, len jediný.

Pre martinského rodáka po doliečení viacerých pozitívne testovaných hráčov nezostalo miesto. V prvých zápasoch v NHL nevyzeral zle, ale nálepky preplateného hráča, ktorého nie je na škodu „zakopať“ v AHL, sa zrejme nezbaví.

Richard Pánik. (Autor: TASR/AP)

V nižšej súťaži zanechal rozporuplné, avšak nie zlé dojmy.

„Farmárskemu tímu priniesol fyzickú hru, ktorá tu chýbala. Defenzívne bol jedným z najlepších útočníkov,“ hodnotil jeho hru novinár Christian Gardecki.

„Nenastúpil do každého zápasu, pretože v AHL je pravidlo o tom, koľko veteránov môže hrať. Bridgeport ich momentálne má osem, hrať však môžu len šiesti,“ vysvetlil. „Môžu hrať piati, ktorí odohrali viac ako 260 zápasov na profesionálnej úrovni, a jeden, ktorý už má na konte 360 takých zápasov.“

Po vyzdravení viacerých hráčov prvého tímu bol Pánik znova presunutý na farmu, kde doposiaľ odohral dvanásť stretnutí so ziskom troch gólov a asistencie.

Nie všetci odborníci však s názorom vedenia súhlasili.

„Viete, z čoho som nešťastný? Prečo poslali do AHL práve Richarda Pánika,“ napísal Daniel Friedman z blogu Full Press Hockey, ktorý v minulosti pracoval pre Sports Illustated. „Na ľade bol rozvážny a Islanders by sa práve teraz zišlo čo najviac takýchto hráčov, pretože viacerí sa v zápasoch zdajú byť stratení.“

Čakateľ na debut

Adam Ružička odohral v sezóne 2020/21 svoje prvé stretnutia v NHL. Šancu v drese Calgary Flames dostal po veľmi dobrých výkonoch v AHL a uviedol sa premiérovou asistenciou.

Začiatok prebiehajúceho ročníka mu vyšiel na výbornú. Prežíva hokejové déjà vu. V Stocktone sa zaskvel brilantnými výkonmi, ktoré mu vyniesli pozvánku do prvého tímu.

Z bratislavského rodáka vzišiel najlepší strelec úvodu sezóny. Ako prvý v AHL dosiahol na métu desiatich gólov. K tým pridal v trinástich stretnutiach šesť asistencií.

Má však smolu.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články