Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Slovenskí legionári brali trofeje v šiestich ligách

Miroslav Stoch. (Autor: FOTO – miroslavstoch.com)
Pavol Spál|1. jún 2011 o 18:51

Toľko ľudí som pokope nikdy nevidel, spomína na oslavy tureckého titulu futbalista Fenerbahce Istanbul Miroslav Stoch.BRATISLAVA. Pýšiť sa majstrovským titulom v jednej zo štyroch najuznávanejších líg sveta (anglická, talianska, španielska, nemecká) je pre slovenského futbalistu výnimočný jav.

Štyrikrát triumfoval s Barcelonou Ladislav Kubala, jediným talianskym šampiónom je Július Schubert. To však bolo pred viac ako polstoročím.

V novodobej histórii to vyšlo iba Petrovi Dubovskému s Realom Madrid (1995) a pred dvoma rokmi Petrovi Pekaríkovi s nemeckým Wolfsburgom.

Stoch fotil ostošesť

Slováci i v tejto sezóne brali tituly iba zo súťaží mimo elitnej štvorky. Majstrovský pohár zdvíhali naši legionári v šiestich ligách.

Stocha a jeho spoluhráčov z Fenerbahce vítal na istanbulskom námestí zhruba stotisícový dav. „Toľko ľudí pohromade som nikdy v živote nevidel. Z autobusu som fotil ostošesť, aby mi to potom uverili,“ cituje Stocha jeho internetová stránka.

„Veľká majstrovská slávnosť bola aj vlani v Twente, pri všetkej úcte sa to však s Fenerbahce v žiadnom prípade nedá porovnať. Teraz to bolo o level vyššie. Som šťastný, že som hráčom klubu, ktorý má vo svete tridsať miliónov fanúšikov,“ vysvetľoval rozdiel medzi holandským a tureckým titulom dvadsaťjedenročný reprezentant.

V tureckej lige dal dva góly, na šesť prihral. Jeho rovesník a kolega z národného tímu Vladimír Weiss získal so slávnym Glasgowom Rangers double – okrem škótskej ligy vyhrali i národný pohár.

Weiss junior, ktorý bol v Rangers na ročnom hosťovaní (z Manchestru City), sa na 54. titule podieľal piatimi gólmi. Sezónu však nedohral pre zranenie.

V Plzni až piati

Jakub Sylvestr sa stal s Dinamom Záhreb majstrom Chorvátska i víťazom pohára. Dal tri góly. „Nie každý si môže povedať, že sa stal majstrom v niektorej európskej ligovej súťaži. Titul som získal už so Slovanom, no vtedy som bol na jar na hosťovaní v Petržalke. Takže tento je prvý taký ozajstný ligový titul,“ tvrdil Sylvestr.

Až päť Slovákov figurovalo v kádri Plzne, ktorá získala svoj prvý titul v storočnej histórii klubu. „Záujem o posledný zápas bol mnohonásobne vyšší ako kapacita štadióna. Prežil som najkrajšie obdobie kariéry, najväčší úspech,“ vravel nitriansky odchovanec Marek Bakoš, ktorý strelil v sezóne za Plzeň desať gólov.

Oslavoval i čerstvý reprezentant Erik Čikoš. Získal poľský titul s Wislou Krakov.

Slováci majstrami líg:

Sezóna 2010/11:
Turecko (Fenerbahce Istanbul): Miroslav Stoch
Škótsko (Glasgow Rangers): Vladimír Weiss
Česko (Plzeň): Miloš Brezinský, Marek Bakoš, Michal Ďuriš, Tomáš Hájovský, Ľuboš Ilizi
Chorvátsko (Dinamo Záhreb): Jakub Sylvestr
Maďarsko (Videoton FC): brankár : Tomáš Tujvel
Poľsko(Wisla Krakow): Erik Čikoš

Šampióni veľkých líg:
Július Schubert (AC Turín) 1949
Ladislav Kubala (FC Barcelona) 1952, 1953, 1959, 1960
Peter Dubovský (Real Madrid ) 1995
Peter Pekarík (Wolfsburg Nemecko) 2009

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články