Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Slovenské tenistky sa pripravujú na Češky zatiaľ bez Rybárikovej

SITA|31. jan 2011 o 18:45

Slovenské tenistky začali v pondelok so spoločnou časťou prípravy na bratislavské víkendové derby s Češkami vo štvrťfinálovom 1. kole Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien.

BRATISLAVA.

Daniela Hantuchová a Dominika Cibulková si zahrali dvojfázovo, Jana Čepelová sa dostala na kurt v NTC raz, Magdaléna Rybáriková sa doliečovala.

"Ráno trénovali Daniela, Domča aj Janka, potom sme mali oficiálny obed, na ktorom sme si povedali organizačné veci a plány na celý týždeň. Popoludní Daniela hrala v tréningovej hale a Domča na ´centri´ v Sibamac aréne, ktorý už bol pripravený. Magda sa k nám po viróze pripojí až v utorok," povedal kapitán tímu SR Matej Lipták.

Obe predpokladané české singlistky Petra Kvitová a Lucie Šafářová sú ľaváčky. Slovenské družstvo sa pripravuje aj na toto špecifikum. "Dnes sme mali k dispozícii Michala Milka, ktorý hrá ľavou rukou," referoval Lipták, zároveň osobný kouč Hantuchovej.

Postupujúci tím si 16. - 17. apríla v semifinále Fed Cupu zmeria sily s úspešným zo súbežného antverpského stretnutia Belgicko - USA. Slovenky vedia, že by bez ohľadu na meno súpera hrali na jeho pôde.

V Bratislave už trénujú aj Češky

Český tenisový tím na víkendové stretnutie so Slovenkami vo štvrťfinálovom 1. kole Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien si v pondelok už zatrénoval v Bratislave.

Vo večerných hodinách sa k Petre Kvitovej, Lucii Šafářovej a Barbore Záhlavovej-Strýcovej pripojí Květa Peschkeová. Deblová špecialistka, ktorá hrala už v prvom z troch doterajších vzájomných zápasov v roku 2000 v Inchebe ešte pod dievčenským menom Hrdličková, priletí z Berlína do Viedne.

"Stretli sme sa v hoteli okolo 13.00 h, potom sme mali obed a odpočinok. Teraz si dievčatá hodinku zľahka zatrénovali v Sibamac aréne. Moravská časť výpravy - teda Petra Kvitová, Lucie Šafářová a tréner David Kotyza - cestovala z Brna, ja s Bárou Strýcovou a fyzioterapeutom Pavlom Kováčom z Prahy," povedal pre agentúru SITA kapitán Češiek Petr Pála.

K tímu sa neskôr pripojil lekár Vlastimil Voráček. V zázemí je však napríklad aj slovenský kondičný tréner Petry Kvitovej Jozef Ivanko. "Ide nám o to, aby hráčky mali režim, na aký sú zvyknuté z turnajov," podotkol Petr Pála.

Súperky Sloveniek by podľa Pálu nemali mať vážnejšie problémy zdravotného typu či s adaptáciou na interiérové podmienky a iné rozdielne pásmo po návrate z Austrálie.

"Nejaké drobnôstky sa vyskytnú vždy a pri vysokej vyťaženosti z ostatného obdobia je to normálne, ale náš tím má dobré zloženie aj v zmysle schopnosti rýchlej regenerácie hráčok. Čo sa týka časového posunu a zmeny prostredia, platí, že návrat týmto smerom je jednoduchší. Prechod zvonka dnu takisto. Navyše, zostávajú nám ešte štyri dni na to, aby si hráčky dôkladne zvykli. Halu poznáme, je krásna, povrch zápasového dvorca stredne rýchly."

Derby ako doma

Tridsaťpäťročný Pála bol v realizačnom tíme už počas bratislavského derby v apríli 2007, vtedy ako manažér. Na jeseň 2007 si sám - na sklonku kariéry - zahral v NTC v debli po boku Michala Mertiňáka na challengeri ATP. Fedcupový kapitánsky debut absolvoval práve proti Slovenkám vo februári 2008 v Brne. Vo všetkých troch doterajších dueloch mali Češky navrch, naposledy tesne 3:2.

"Všeobecne sa to vníma ako prestížne derby, ale na druhej strane je veľmi príjemné prísť niekam a cítiť sa tam stále ako doma. Tie vzájomné väzby sú veľmi silné a pretrvávajú. Okrem ľudí, u ktorých som to dnes predpokladal v súvislosti s organizačnou stránkou, som sa už stihol náhodne stretnúť napríklad s Dominikom Hrbatým či pani Mečířovou," referoval Petr Pála.

Súvisiace články