Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Slováci po dramatickej ceste už doma

SITA|Publikované 28. jan 2008 o 14:18

ŠTRBSKÉ PLESO 28. januára (SITA) - Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Ivan Bátory spolu so svojím trénerom Petrom Bartoňom sa po vystúpení v pretekoch Svetového pohára v kanadskom ...

ŠTRBSKÉ PLESO 28. januára (SITA) - Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Ivan Bátory spolu so svojím trénerom Petrom Bartoňom sa po vystúpení v pretekoch Svetového pohára v kanadskom stredisku Canmore vrátili v nedeľu večer domov. Napriek tomu, že počasie na Slovensku bolo veľmi zlé, dorazili presne podľa plánu. "To, že fúka vietor viac ako obvykle, sme pocítili najmä pri pristávaní vo Viedni, tam nás to poriadne hojdalo. Nepríjemné to bolo potom aj na diaľnici okolo Bratislavy. Počúvali sme rádio, tak sme sa našťastie dosť zavčasu dozvedeli, že Čertovica je neprejazdná a pokračovali sme cez Donovaly. Do Tatier sme prišli asi hodinu po tom, ako tu víchrica vrcholila. Cesta z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso bola takisto uzavretá pre popadané stromy, museli sme to obísť cez Mengusovce a Vyšné Hágy,“ priblížil svoj návrat vo veternej kalamite na Slovensko Martin Bajčičák.

V Canmore skončil v skiatlone jedenásty, v pretekoch na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom obsadil desiate miesto. "Určite sa mi do Kanady oplatilo cestovať. Ja som však večne nespokojný. Samozrejme, že by som chcel viac,“ začal hodnotenie svojho vystúpenia za oceánom 31-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso. Hoci výsledkovo lepšie pre neho dopadli druhé preteky, spokojnejší so svojím výkonom bol v skiatlone. "V pretekoch s hromadným štartom treba aj riskovať. Ja som sa dvakrát pokúsil roztrhať pole pretekárov, stálo ma to sily, ktoré mi potom chýbali v špurte. Viem, že stále nie som typ šprintéra, ktorý sa môže celé preteky viezť v závese a potom to v cieľovej rovinke rozbalí naplno. Za víťazom som po tridsiatich kilometroch zaostal o štyri sekundy. Hodnotím to ako jeden z mojich najlepších skiatlonov v kariére,“ vrátil sa Martin Bajčičák k pretekom, po ktorých si do celkovej klasifikácie SP pripísal 24 bodov.

O tri dni potvrdil, že patrí do absolútnej svetovej špičky desiatym miestom vo svojej obľúbenej disciplíne - skejtovej pätnástke. "Mal by som byť spokojnejší s týmito pretekmi, ale je to naopak. Môj výkon nebol taký presvedčivý ako v skiatlone. Zo začiatku sa mi bežalo veľmi dobre, ale medzi desiatym a dvanástym kilometrom som sa dostal do krízy a na tých dvoch kilometroch som stratil na najlepších sedemnásť sekúnd. Potom som to opäť rozbehol, ale nebyť tohto úseku, mohol som byť okolo šiesteho miesta,“ vysvetľoval rodák z Oravy. Ďalších 26 bodov na jeho konte ho už posunulo v poradí SP na dohľad elitnej tridsiatky v tzv. červenej skupine. V hodnotení dlhých behov (malý krištáľový glóbus) je dokonca na veľmi dobrom 21. mieste.

Ďalšie preteky SP má naplánované až na 16. februára - v českom Liberci v generálke miestnych organizátorov na budúcoročný svetový šampionát absolvuje opäť skiatlon. "Teraz potrebujem predovšetkým zvládnuť reaklimatizačný prechod. Oproti Canmore je to osemhodinový časový posun, musím sa naštartovať na náš časový rytmus. Odhadujem to na päťdňový proces. Teraz sa po tej ceste z Calgary cez Londýn cítim ako zbitý, už v pondelok popoludní to pôjdem aspoň vyklusať,“ zakončil Martin Bajčičák.

Spolu s Ivanom Bátorym a Michalom Malákom budú teraz trénovať v domácich podmienkach na Štrbskom Plese. Ivan Bátory by mal už na budúci týždeň štartovať v estónskom stredisku Otapää v pretekoch SP na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom. Martin Bajčičák a Michal Malák si v tom istom termíne naplánovali štart na Bielej stope v Kremnici v pretekoch na 25 km.


Súvisiace články