Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Bobby Charlton trpí zákernou chorobou, povzbudila ho terajšia opora United

Bývalý anglický futbalista Sir. Bobby Charlton. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. nov 2020 o 13:52

Potvrdila to jeho manželka Norma.

BRATISLAVA. Majster sveta vo futbale z roku 1966 Sir Bobby Charlton trpí demenciou. Informoval o tom The Telegraph s odvolaním sa na jeho manželku Normu.

V októbri oslávil Charlton 83 rokov, ale už niekoľko rokov nie je v dobrej kondícii. V júli zomrel jeho o dva roky starší brat Jack, ktorý bol tiež súčasťou víťazného kádra Anglicka z domáceho šampionátu.

Norma Charltonová privítala spoznanie diagnózy svojho manžela a uviedla, že táto správa môže iným ľuďom pomôcť v boji s touto zákernou chorobou. Informuje o tom portál ORF.

Demenciu mali aj jeho spoluhráči

Bobby Charlton je legenda anglického futbalu a najmä Manchestru United. Počas 17 rokov pôsobenia na Old Trafford získal tri domáce ligové tituly, FA Cup aj Pohár európskych majstrov.

Je však pozoruhodné, že niekdajší skvelý útočník či ofenzívny stredopoliar je už piaty z jedenástich svetových šampiónov z Anglicka, u ktorého diagnostikovali demenciu.

Trpel ňou aj jeho brat Jack a tiež Nobby Stiles, ktorý zomrel len minulý piatok. Rovnako si demenciou prešli ich ďalší spoluhráči Ray Wilson a Martin Peters, ktorí sa pobrali na druhý svet v rokoch 2018 a 2019.

Rashford: Ste môj hrdina

"Držte sa. Máme vás radi," odkázal legende na sociálnej sieti Marcus Rashford. Strelec nedávneho hetrik v drese Manchestru United v Lige majstrov sa priznal, že Bobbyho Charltona obdivoval už od detských čias.

"Ste môj hrdina a som zdrvený tým, čím si musíte prejsť. Nakrúcal som po vašom boku ako dieťa a bol som v úžase. Stále som, keď vás vidím. Tento muž bol od prvého dňa všetkým, čím som chcel byť aj ja - milý, profesionálny, starostlivý a talentovaný," dodal 23-ročný Rashford na instagrame.

Vo Veľkej Británii už niekoľko rokov trvajú výskumy možného prepojenia medzi demenciou a futbalom, najmä pokiaľ ide o hlavičkový tréning.

Štúdia anglickej Futbalovej asociácie (FA) minulý rok zistila, že bývalí profesionálni futbalisti majú viac ako trikrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na neurologické ochorenie. Jasná súvislosť zatiaľ nie je vedecky dokázaná.

Súvisiace články