Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Určite sa v nebi smeje. Bryanta uviedli do Siene slávy NBA

Michael Jordan s manželkou Kobeho Bryanta, Vanessou. (Autor: SITA/AP)
TASR|16. máj 2021 o 08:58

Basketbalista s prezývkou "Mamba" zomrel v januári 2020.

UNCASVILLE. Basketbalová sieň slávy je bohatšia o tri legendy NBA.

V sobotu do nej po osemmesačnom odklade slávnostne uviedli Kevina Garnetta, Tima Duncana a in memoriam aj Kobeho Bryanta. 

Americké médiá označili Garnetta, Duncana a Bryanta za jednu z najlepších trojíc, ktoré spoločne uviedli do Siene slávy. Tiež za legendy, ktoré dominovali v ére po Michaelovi Jordanovi a preniesli NBA do 21. storočia.

V rokoch 1999-2010 títo traja hráči získali dovedna desať z dvanástich titulov, každý z nich sa v Zápase hviezd predstavil aspoň pätnásťkrát.

Okrem nich sa to podarilo iba ďalším legendám NBA - Kareemovi Abdulovi-Jabbarovi, Shaquilleovi O'Nealovi a LeBronovi Jamesovi.

Manželka ho na verejnosti nechválila 

Najväčšiu pozornosť spomedzi laureátov pútal Bryant.

"Mamba" skonal vlani v januári po páde vrtuľníka neďaleko Los Angeles, spoločne s ním zomrela pri nešťastní aj jeho 13-ročná dcéra Gianna a ďalších sedem ľudí. Na galavečere vystúpila jeho manželka Vanessa.

"Nikdy som ho na verejnosti nechválila, pretože som cítila, že toho má dosť od fanúšikov po celom svete a niekto ho musí držať pri zemi. Práve teraz sa určite v nebi smeje, pretože ho vyzdvihujem za jeho úspechy.

Viem si ho predstaviť, s prekríženými rukami sa škerí," povedala podľa ESPN Bryantová, ktorá stála na pódiu s idolom jej manžela Michaelom Jordanom.

V poslednom zápase dal 60 bodov 

Bryant strávil v NBA dvadsať rokov a kariéru ukončil po sezóne 2015/2016. Počas nej hral iba za Los Angeles Lakers, s ktorým sa päťkrát stal šampiónom súťaže.

V poslednom zápase kariéry boli z neho zúfalí hráči Utahu, ktorým nastrieľal 60 bodov. Jeho kariérne maximum bolo ešte o 21 bodov vyššie. 

V Zápase hviezd sa predstavil 18-krát. V základnej časti odohral 1346 duelov s priemerom 19,3 bodu na zápas. V play off pridal 220 štartov (25,6 b).

V rokoch 2008 a 2012 získal s USA zlato na olympijských hrách.

Duncan olympijské zlato nemá 

Garnett začal kariéru v Minnesote. Potom si obliekal aj dresy Bostonu a Brooklynu, posledný ročník 2015/2016 strávil opäť v tíme Timberwolves.

V roku 2008 sa stal šampiónom NBA a má zlato z OH 2000. V NBA nastúpil na 1462 stretnutí základnej časti s priemerom 17,8 bodu. V play off odohral ďalších 143 zápasov s priemerom ešte o štyri desatiny lepším.

Duncan je rovnako ako Bryant päťnásobný víťaz ligy a tiež bol verný jedinému klubu - San Antoniu Spurs. V lige odohral 1392 zápasov (19,0 b) a ďalších 251 v play off s priemerom 20,6 bodu.

Na rozdiel od svojich kolegov, s ktorými vstúpil do Siene slávy, však nemá olympijské zlato. V roku 2004 získal v Aténach iba bronz, keďže Američania v semifinále prekvapujúco nestačili na Argentínu. 

Súvisiace články