Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Sezónu začína aj Velez-Zuzulová, vo Fínsku sa predstavia štyria Slováci

Petra Vlhová už na rozdiel od Veroniky Velez-Zuzulovej jedny preteky v tejto sezóne absolvovala. V obrovskom slalome v rakúskom Söldene skončila s vysokým štartovým číslom 55 na ôsmom mieste. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 8. nov 2016 o 09:24

V Levi sa cez víkend uskutoční prvý slalom novej sezóny.

BRATISLAVA. Štvorica Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Adam Žampa a Matej Falat sa počas nadchádzajúceho víkendu predstaví v úvodnom slalome nového ročníka Svetového pohára alpských lyžiarov vo fínskom Levi.

V sobotu 12. novembra si na zjazdovke Levi Black zmerajú svoje sily ženy. V nedeľu 13. novembra prídu na rad muži.

Trénovala aj v Alpe d'Huez

Keďže Veronika Velez-Zuzulová už niekoľko rokov nejazdí obrovský slalom a vynecháva ľadovcovú ouvertúru v Söldene, sezónu pravidelne začína až v Levi za polárnym kruhom. Druhá najlepšia slalomárka uplynulej sezóny Svetového pohára sa pripravovala na ľadovci vo francúzskom Tignes a tiež v stredisku Alpe d’Huez, známom aj z cyklistických pretekov Tour de France.

"V Alpách nie sú momentálne ideálne podmienky na prípravu. Buď je veľa snehu, a potom nie je dostatočne agresívny, alebo umelý sneh nie je poriadne zmrznutý. V Tignes je prírodný sneh a profil podobný Levi, v Alpe d’Huez zasa umelý sneh, ale profil je odlišný," skonštatoval tréner Timotej Zuzula v tlačovej správe Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Dolaďujú ešte nastavenie materiálu

Súčasťou prípravy jeho dcéry boli kondičné tréningy pod vedením Maria Gordoana, regenerácia a tiež kompenzačné cvičenia s Jakubom Hudákom. Velez-Zuzulová so svojím tímom odcestovali do Levi práve v utorok.

"Dolaďuje sa ešte optimálne nastavenie materiálu pre Veroniku, čo je pre kopec v Levi veľmi dôležité. Tréningové trate sú už hotové, a aj keď ich profil je dosť odlišný oproti kopcu, na ktorom sa bude pretekať, uprednostnili sme Levi pred Alpami, kde nie je dobrá predpoveď počasia, “ dodal Timotej Zuzula.

Veronika Velez-Zuzulová bola vlani druhou najlepšou slalomárkou vo Svetovom pohári. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

Vlhová sa pripravovala s Nemkami

Druhá Slovenka Petra Vlhová mala pôvodne v pláne tréning vo Švédsku, ale v dôsledku teplého počasia sa jej tím presunul do rakúskeho Mayrhofenu.

"Tréning prebiehal fakticky na fľaku snehu - umelo zasneženej tretine svahu. Podmienky však boli podobné tým, ktoré čakajú Peťu v Levi - a to je dôležité. Výborné je aj to, že Peťa trénovala spolu so ženským A-tímom Nemecka a mala možnosť porovnávať sa," informoval Igor Vlha, otec Petry Vlhovej.

Mladá Liptáčka, ktorá v Söldene prekvapila skvelým ôsmym miestom v obrovskom slalome, sa letecky presunula do Fínska už v pondelok spoločne s bratom Borisom, ktorý je súčasťou jej zjazdárskeho tímu.

Petra Vlhová predviedla v Söldene skvelý výkon, v druhom kole zašla najrýchlejší čas.

"Ostatní členovia tímu sa presúvajú s batožinou cez Rigu do Helsínk a potom na sever do Levi," tvrdí tlačová správa ÚAD SLA.

Štartovať bude aj Falat

V mužskej časti slalomových pretekov v Levi budú Slovensko reprezentovať Adam Žampa a Matej Falat. Starší z bratov Žampovcov má kopec v Levi za severným polárnym kruhom rád. Vyhovuje mu najmä mrazivé počasie, vďaka ktorému má každý lyžiar rovnaké snehové podmienky na trati.

"Potom je to už len o tom, ako človeku tá jazda vyjde," podotkol dvadsaťšesťročný Adam Žampa na pondelňajšom stretnutí s novinármi.

Matej Falat (23) sa v uplynulej sezóne pohyboval zväčša na pretekoch Európskeho pohára, teraz sa bude usilovať o dobrý výsledok aj vo Svetovom pohári. "Do Levi odlieta dnes," dopĺňa ÚAD SLA.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.