Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Serena bude mať 33 rokov, má 18 titulov a cíti devätnásty

Serena. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 8. sep 2014 o 10:57

Serena Williamsová sa osemnástym grandslamovým titulom v historickom rebríčku úspešnosti dotiahla na legendárne duo Chris Evertová - Martina Navrátilová.

NEW YORK. V septembri 1999 bojovali o tenisový titul v New Yorku ešte nie 18-ročná Serena Williamsová a o rok staršia Martina Hingisová. Tešila sa mladučká Američanka. Prešlo 15 rokov a na tých istých dvorcoch s tvrdým povrchom vo Flushing Meadows S. Williamsová opäť hrala vo finále dvojhry a opäť uspela - ako neohrozená svetová jednotka.

Hingisová si celkom nečakane zahrala vo finále debla a ako príležitostná hráčka na tejto úrovni - prehrala. Ak je košická rodáčka Hingisová s piatimi grandslamovými titulmi vo dvojhre podstatnou súčasťou tenisovej histórie, tak potom je Serena s osemnástimi históriou samou osebe. „Všetky hráčky majú svoje vzostupy aj pády, ale Serena je Serena. Čo ona stvára, to nepotrebuje slová. Bože, ona je stále taká dobrá,“ uznala Hingisová.

Po Wimbledone tri tituly a bilancia 19:1

Keď sa už zdalo, že mladšia zo slávnych amerických sestier zostane tento rok bez „obligátneho“ grandslamového triumfu, v letnej ´hardovej´sezóne vytiahla zbrane najťažšieho kalibru. Po šokujúcej prehre v 3. kole Wimbledonu, kde zostala na rakete Francúzky Alizé Cornetovej, vyhrala čoskoro 33-ročná S. Williamsová (nar. 26. 9. 1981) turnaje v Stanforde aj Cincinnati a napokon ovládla aj vrcholné predstavenie v New Yorku.

Jedinú prehru na tvrdom povrchu utrpela v montrealskom semifinále od sestry Venus (celková bilancia 19:1). Na US Open bola taká suverénna, že súperkám nepovolila viac ako tri gemy v jednom sete. A to vo všetkých siedmich zápasoch.

„Ak by nevyhrala turnaj v Stanforde, zrejme by sa to takto dobre celé neskončilo. Tam získala stratené sebavedomie a potom sa už nastavila do módu - valiace sa kamene,“ cituje Williamsovej dlhoročného sparingpartnera Saschu Bajina server USA Today.

Serenin trénerský poradca a podľa viacerých indícií aj súčasný partner v súkromí Patrick Mouratoglou v polovici júla povedal, že po neúspechu na wimbledonskej tráve sa vracajú k tvrdej práci.

Na začiatku bol tréningovo-relaxačný pobyt v Chorvátsku a na konci titul na US Open. „Veľa sme sa rozprávali a potom začali tvrdo pracovať. Chce sa vrátiť na kurty silnejšia ako predtým. Ukončenie našej spolupráce neprichádzalo do úvahy,“ povedal vtedy 44-ročný Mouratoglou.

Pre Serenu je limitom nebo, tvrdí Navrátilová

Serena Williamsová sa osemnástym grandslamovým titulom v historickom rebríčku úspešnosti dotiahla na legendárne duo Chris Evertová - Martina Navrátilová. Viac singlových trofejí z veľkej štvorky ako tieto tri Američanky má v tenisovej ére profesionálok po roku 1968 iba fenomenálna Nemka Steffi Grafová (22).

Absolútnou líderkou histórie je Austrálčanka Margaret Courtová s 24 titulmi, ktoré získavala na rozhraní rokov tenisového amaterizmu a profesionalizmu (1960-1973). Sú aj tieto čísla ešte pre čoskoro 33-ročnú Serenu motiváciou? Martina Navrátilová si myslí, že nepochybne

„Serena odohrala oveľa menej zápasov, kým sa dostala k osemnástim titulom, ako my ostatné. Vynechávala dôležité turnaje pre rôzne choroby, zranenia, či iné problémy. Preto si myslím, že má v sebe ešte veľa entuziazmu a motivácie. Navyše nemá problém s tvrdým tréningom. Pre ňu je limitom iba samo nebo,“ vyhlásila 57-ročná česká rodáčka M. Navrátilová.

Samotná hráčka k svojej neutíchajúcej vášni k zápasom, ale aj tréningom, na tlačovke po víťaznom finále v New Yorku v dobre nálade povedala: „Stále mám pocit, že mám toho ešte veľa pred sebou, ale nad 22 víťaznými grandslamami neuvažujem. Zaujíma ma najbližšie číslo a to je devätnásť. Trénujem tvrdo a často a nikdy s tým nechcem prestať. Občas sa aj pýtam Patricka či to je normálne a on na to vraví, že nie je, že som asi šialená.“

Desať hráčok s najväčším počtom grandslamových triumfov vo dvojhre v histórii tenisu:

24 Margaret Courtová (Aus.)

22 Steffi Grafová (Nem.)

19 Helen Willsová Moodyová (USA)

18 Chris Evertová, Martina Navrátilová a Serena Williamsová (všetky USA)

12 Billie Jean Kingová (USA)

9 Monica Selesová (USA/Srb.) a Maureen Connollyová Brinkerová (USA)

8 Suzanne Lenglenová (Fr.)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.