Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Sampras obdivuje Federera: V USA sme pozadu o dve triedy

Pete Sampras je teraz v Melbourne ako fanúšik tenisu. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 24. jan 2014 o 12:28

Pete Sampras o finále US Open 2002: Bolo to posledné palivo v mojej nádrži. Na viac som nemal.

MELBOURNE. Jedna tenisová legenda obdivuje druhú. Američan Pete Sampras pricestoval do Melbourne, aby odovzdal trofej víťazovi mužskej dvojhry na Australian Open.

Nešetril slovami chvály na Švajčiara Rogera Federera, muža, ktorý mu vzal prestížny honor najúspešnejšieho tenistu histórie.

Sampras povedal aj to, že tenis v USA už dnes výrazne zaostáva. ,,Sme v USA pozadu o dve triedy za svetom. Európske satelitné okruhy sú zrejme kvalitnejšie než americké univerzitné.“

Sampras - Federer 14:17

Sampras získal v kariére 14 grandslamových titulov vo dvojhre, Federer ich má momentálne 17 a nie je vylúčené, že nepridá ďalšie.

"Neviem, ako to vo svojom veku stále robí. Obdivujem ho. Keď som mal ja po tridsiatke, vedel som, že sa blíži môj koniec. Bol som unavený z cestovania a márne som hľadal motiváciu. Dopredu som vedel, že po finále US Open 2002 skončím. Bolo to akoby posledné palivo v mojej nádrži. Na viac som už nemal,” povedal Sampras austrálskym reportérom, ktorý ukončil kariéru ako 31-ročný po triumfe v New Yorku.

Sampras podotkol, že 32-ročný Federer nielen že stále patrí do svetovej špičky, ale angažovanie švédskeho poradcu Stefana Edberga svedčí o tom, že ešte chce stále vyhrávať veľké turnaje. "Vyzerá to tak, že bude hrať tenis na vrcholnej úrovni ešte zo päť rokov," povedal 42-ročný Sampras.

Charizmatický Američan, ktorého mama bola Grékyňa, sa pousmial pri otázke, či sa nehodlá pridať k svojim bývalým súperom a nepodpísať trénerskú zmluvu s niektorým z hráčov svetovej špičky.

Ivan Lendl, Boris Becker, Stefan Edberg, či Michael Chang tak urobili a ich niekdajšia rivalita ožíva v zápasoch ich zverencov.

Golf mu stačí

Pre Samprasa to však nie je téma, lebo svetový tenis až natoľko nesleduje. Občas si síce zahrá na exhibíciách, ale má iné priority.

"Nie je to zrejme pre mňa. Stále chodievam cvičiť, pracujem na sebe a veľa hrám golf. To mi stačí," povedal Sampras.

Na Australian Open prišiel len na pozvanie organizátorov. Z vlastnej vôle by na turnaj, kde zažil celkové triumfy v rokoch 1994 a 1997, necestoval. Priznal, že v Melbourne sa mu nikdy nehralo ľahko.

"Povrch Rebound Ace, na ktorom sme vtedy hrali, bol veľmi náročný na moje telo. Systém podanie - volej sa na ňom praktizoval veľmi ťažko," zaspomínal si hráč, ktorý šesťkrát po sebe ukončil rok v pozícii svetovej jednotky (1993 - 1998).

Podanie–volej by hral s radosťou aj dnes

Peter Sampras zašiel medzi novinárov a odpovedal na niektoré otázky:

O voľnom čase. ,,Užívam si rodinu, mám deti, 8 a 11-ročné, hrávam veľa golf, sem-tam tenis a v televízii máločo sledujem. Myslím, že Nadal môže ešte predstihnúť Federera. Jemu už tiká čas, čo semifinále ukázalo a najmä ich už veľmi jasné skóre 23:10.

O trénerstve. ,,Je krásne, keď vidíte späť legendy ako Lendl, Becker, Ivaniševič, ale mňa trénerstvo neláka. Už nerád cestujem, som pohodlnejší, aj ma nejakí dvaja hráči oslovili, ale to nie je pre mňa.“

O štýle. ,,Dnes sa hrá už len skoro zozadu. Roger je najvariabilnejší, ale inak na vás hádžu všetci kamene od čiary. Je jedno, aké som mal rakety vtedy a aké sú dnes, aj dnes by som si zahral s radosťou podanie – volej. A to aj po druhom podaní. Inak hrať neviem.“

O spomienkach. ,,Chýbajú mi trochu tie stretnutia so známymi, cnie sa mi aj za záverečnými emóciami vo finálových fázach, ale vôbec mi nechýba ten stres, tlak, zhon, cestovanie. V posledných dvoch sezónach kariéry som bol už unavený. Obdivujem Rogera, že ho to ešte stále drží a chce hrať azda aj ďalšie 3-4 roky.“

O americkom tenise. ,,Sme v USA pozadu o dve triedy za svetom. Dnes je tenis rozšírenejší a hrá sa aj tam, kde by ste pred 20 rokmi videli len futbal. Európske satelitné okruhy sú zrejme kvalitnejšie než americké univerzitné. Príčin je veľa.“

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.