BRATISLAVA. Dosiahol najväčší úspech kariéry, na olympiáde v Riu de Janeiro vyhral preteky na 50 kilometrov. Zlatá medaila vyniesla chodcovi Matejovi Tóthovi aj prvenstvo v ankete Športovec roka 2016.
Tóth získal v ankete športových novinárov spolu 1151 bodov a len tesne zdolal cyklistu Petra Sagana. Ten dostal o 75 bodov menej.
Tretiu priečku obsadila tenistka Dominika Cibulková (934), dostala sa tesne pred olympijských víťazov z Ria vodných slalomárov Ladislava a Petra Škantárovcov.
Medzi kolektívmi zvíťazili členovia strieborného štvorkajaka z Ria Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka.
Stačili jediné preteky
Tóth skončil vlani v ankete Športovec roka druhý za Saganom. Obaja sa vtedy stali majstrami sveta. Teraz si poradie vymenili.
Slovenský chodec absolvoval tento rok jediné vážne preteky. Tie olympijské. A napriek zdravotným problémom s holennou šľachou získal v Riu v napínavých a emotívnych pretekoch zlato. Pritom ešte dva mesiace pred olympiádou si nebol istý, či ho zranenie pustí na štart. Pre Slovensko získal vôbec prvú zlatú olympijskú medailu z iného športu než z vodného slalomu.
Športová verejnosť v poslednom období vášnivo debatovala, či si prvenstvo v ankete zaslúži viac Tóth, alebo Sagan.
„Teší, že sme na Slovensku mali problém rozhodnúť, kto vyhrá. Z prvej štvorice by si víťazstvo zaslúžili všetci,“ reagoval Tóth.
Za skvelý rok iba druhý
Saganovi nestačil na prvenstvo v ankete ani najlepší rok v jeho kariére. Obhájil titul majstra sveta, na Tour de France jazdil v troch etapách v žltom tričku lídra pretekov a piaty raz za sebou získal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.
Na Tour vyhral tri etapy a mal spolu osem pódiových umiestnení.
Okrem toho prvý raz vyhral jednu z piatich najslávnejších klasík na svete – Okolo Flámska. Triumfoval aj na majstrovstvách Európy a po sezóne bol lídrom v rebríčku WorldTour aj v rebríčku UCI.
Anketu Športovec roka vyhral dvakrát (2013, 2015). Tentoraz skončil napriek skvelým výsledkom druhý.
Cibulkovú vyniesol na tretiu priečku najmä senzačný triumf na Turnaji majsteriek v Singapure. Pritom naň šla ako outsiderka, kvalifikovala sa medzi poslednými.
Počas roka navyše vyhrala tri turnaje a na ďalších troch bola vo finále. Vo svetovom rebríčku sa posunula už na piate miesto. Tak vysoko ešte nikdy nebola.
Jeden z najúspešnejších rokov
Na prvú trojku v ankete nestačilo deblkanoistom Škantárovcom ani olympijské zlato z Ria. Skončili štvrtí. Hneď za nimi sa umiestnil ďalší vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý získal v Riu medzi kanoistami striebro.
V prvej desiatke sa umiestnili aj obe slovenské slalomárky, ktoré v minulej sezóne dosiahli viac pódiových výsledkov vo Svetovom pohári. Veronika Velez-Zuzulová skončila v ankete šiesta, Petra Vlhová desiata.
Okrem nich sa do top 10 zmestili aj futbalista Marek Hamšík, hokejista Marián Hossa a motocyklista Štefan Svitko, ktorému strieborná pozícia na slávnej Rely Dakar stačila len na ôsmu priečku v ankete. Aj to dokazuje, že slovenský šport má za sebou mimoriadne úspešný rok. Jeden z najlepších v ére samostatnosti.
Anketu organizuje Klub športových redaktorov a tento rok v nej hlasovalo 122 športových novinárov. Z nich 69 dalo na prvé miesto Tótha, 48-krát bol na zlatej pozícii Sagan, štyrikrát Cibulková a raz Škantárovci.
V kategórii Športová legenda dostala ocenenie najúspešnejšia slovenská gymnastka 20. storočia Marianna Krajčírová-Némethová, majsterka sveta a držiteľka dvoch strieborných medailí z olympijských hier v súťaži družstiev.
V kategórii Paralympionik roka zvíťazila na základe rozhodnutia Slovenského paralympijského výboru strelkyňa Veronika Vadovičová. Na paralympiáde v Riu získala dve zlaté a jednu striebornú medailu.