Na Európskych hrách ich nechcú, účasť Rusov a Bielorusov je otázna

Prvé európske hry sa uskutočnili vlani v Baku.
Prvé európske hry sa uskutočnili vlani v Baku. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. okt 2022 o 17:45

Rozhodnutie je na Európskych olympijských výboroch (EOV).

BRATISLAVA. Šéf organizačného výboru budúcoročných Európskych hier v Krakove - Malopoľsku povedal, že na podujatí „nie je možné hostiť“ športovcov z Ruska a Bieloruska.

Ako referuje web insidethegames.biz, Marcin Nowak zároveň pripustil, že ich účasť na Európskych hrách nemajú v rukách miestni organizátori.

Poľsko zohralo obrovskú úlohu v úsilí o pomoc ukrajinským utečencom tým, že poskytlo prístrešie a podporu miliónom ľudí vysídleným vojnou, ktorú vo februári rozpútalo Rusko s podporou Bieloruska.

Športovci z týchto dvoch krajín sú tak od začiatku vojenskej invázie vylúčení z väčšiny medzinárodných súťaží.

Objavili sa však návrhy, že by sa sankcie mohli začať uvoľňovať, pričom prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach naznačil, že ruským športovcom, ktorí nepodporujú inváziu na Ukrajinu, môže byť umožnený návrat.

Európske hry v Poľsku, ktoré prijalo približne 6,5 milióna ukrajinských utečencov, sa budú konať od 21. júna do 2. júla 2023.

Rusko nazbieralo na Európskych hrách viac medailí ako ktorýkoľvek iný štát, zatiaľ čo Bielorusko, ktoré usporiadalo podujatie v roku 2019, je so 111 cennými kovmi na druhom mieste v historickej medailovej bilancii.

Nowak povedal, že nemôže predvídať, či ruskí a bieloruskí športovci budú súťažiť v Poľsku, ale trval na tom, že rozhodnutie budú musieť urobiť Európske olympijské výbory (EOV).

„Z môjho pohľadu nie je možná ich účasť v Poľsku, pretože by s tým nikto nesúhlasil, ale konečné rozhodnutie bude, samozrejme, v rukách EOV,“ povedal Nowak.

Európske hry v Poľsku budú v poradí tretím takýmto podujatím. V roku 2015 sa premiérovo konali v azerbajdžanskom Baku a v roku 2019 v bieloruskom Minsku.

Nachádzate sa tu: