Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Tenis sa vracia do minulosti. O post jednotky budú bojovať Nadal s Federerom

Rafael Nadal bude po troch rokoch opäť svetovou jednotkou. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|18. aug 2017 o 11:50

Rafael Nadal sa po troch rokoch vráti na post svetovej jednotky. Po US Open ho však môže zosadiť Roger Federer.

BRATISLAVA. Mužský tenis sa vracia do minulosti. Ešte vlani sa zdalo, že na kurtoch už nadobro vládne dvojica Novak Djokovič – Andy Murray. Lenže o rok neskôr všetko vyzerá tak, akoby sa tenis vrátil o desať rokov späť.

Tri grandslamové tituly si v tejto sezóne rozdelili Roger Federer a Rafael Nadal. Celkovo hrali vo finále turnajov ATP v tomto roku 13-krát a Španiel sa od pondelka 21. augusta vráti aj na čelo svetového rebríčka.

„Je to niečo výnimočné. Jednotkou budem len vďaka tomu, že mám stále taký zápal a lásku k tenisu,“ vravel Nadal.

Najlepších trápia zranenia

Na prvé miesto v rebríčku ATP sa Nadal vráti po troch rokoch. Naposledy bol jednotkou v júni 2014. Potom prišli roky trápenia, keď viac bojoval so zraneným zápästím.

Vlani dokonca sám odstúpil z Roland Garros, hoci mal za sebou tri víťazné zápasy. Do ďalšieho kola jednoducho nemohol nastúpiť.

Za posledných dvanásť mesiacov sa toho v mojom živote veľa zmenilo. Prekonal som zranenia, aj iné ťažké chvíle. Preto sa snažím žiť prítomnosťou a užívať si to.


Rafael Nadal

Trápil sa a neveril si. Pochyboval, že sa ešte dokáže vrátiť taký silný.

„Lenže to k športu patrí. Ak o sebe nepochybujete, znamená to, že ste veľmi arogantný,“ vravel. „V tenise je teraz veľa mladých silných hráčov. Je ťažké vrátiť sa a byť jednotkou.“

Nadal sa v pondelok dostane v rebríčku pred Andyho Murrayho, pretože Škót vynecháva turnaj v Cinncinati zo zdravotných dôvodov. Vlani na ňom hral vo finále, a tým pádom stratí 600 bodov.

Lenže okrem Murrayho chýbajú v Cinncinati aj ďalší piati hráči svetovej desiatky. Roger Federer, Kei Nišikori a Marin Čilič dali prednosť doliečeniu si zranení pred US Open. Dvojica Novak Djokovič a Stan Wawrinka pre zdravotné problémy už ukončila sezónu.

Jednotkou môže byť aj Federer

Pre Nadala to nie je nič nové. V posledných rokoch behal po lekároch s ľavým zápästím.

„Sám som bol v ich pozícii už toľkokrát. Vynechal som oveľa viac turnajov než ostatní tenisti. Aj to patrí k športu. Verím, že čoskoro budú späť. Tenis ich potrebuje,“ hovorí 31-ročný Nadal.

Tento rok prerušil negatívnu sériu. Po troch rokoch získal znova grandslamový titul. Ako inak na svojom obľúbenom Roland Garros, kde triumfoval už desiatykrát.

Rafael Nadal tento rok desiatykrát vyhral Roland Garros.

„Za posledných dvanásť mesiacov sa toho v mojom živote veľa zmenilo. Prekonal som zranenia, aj iné ťažké chvíle. Preto sa snažím žiť prítomnosťou a užívať si to,“ približuje.

Na poste jednotky sa však dlho nemusí udržať. Po US Open môže byť všetko inak. Záver sezóny sa môže niesť v znamení boja o post jednotky medzi ním a Federerom.

Švajčiar vlani záver roka vynechal a neobhajuje tak žiadne body. O to môže byť jeho cesta na prvé miesto ľahšia. Naposledy bol na čele rebríčka ATP pred takmer piatimi rokmi - v novembri 2012.

„Roger má rovnako skvelú sezónu. Myslím, že šancu byť jednotkou máme obaja. Uvidíme, ako to dopadne,“ dodal Nadal.

Súvisiace články