01.12.2022 | Skupina E
01.12.2022 | Sk. E
2 - 4
(0:1)

Rečou tela sa dá povedať všetko, tvrdí. Rozhodkyňa prelomila ďalšiu bariéru

Stéphanie Frappartová na MS v Katare.
Stéphanie Frappartová na MS v Katare. (Autor: SITA/AP)
Titanilla Bőd|2. dec 2022 o 08:00

Stéphanie Frappartová sa svojej úlohy zhostila dobre.

DAUHA. Francúzska rozhodkyňa Stéphanie Frappartová sa na MS vo futbale v Katare stala prvou ženou, ktorá bola v úlohe hlavného arbitra na svetovom šampionáte mužov.

Viedla stretnutie medzi Nemeckom a Kostarikou. Mala aj ženské asistentky, na čiarach jej pomáhali Neuza Backová z Brazílie a Karen Diazová z Mexika.

Mužský svet futbalu

Futbal bol dlhodobo výlučne mužským prostredím, hoci v Anglicku existovali ženské futbalové družstvá už počas prvej svetovej vojny.

Zápasy žien sa hrali pred veľkou diváckou kulisou, no v decembri 1921 Anglický futbalový zväz zakázal ženám, aby používali ihriská členov zväzu. To značne obmedzilo možnosti rozvoja ženského futbalu. Podobné zákazy existovali aj v iných krajinách.

Netreba sa však vrátiť tak dlho v čase. Svedkami nerovného zaobchádzania sa so ženami na štadiónoch sme boli aj nedávno. V marci tohto roku v Iráne nepustili diváčky na kvalifikačný zápas na majstrovstvá sveta.

Medzinárodné organizácie poukazovali na nedodržiavanie práv žien aj v samotnom dejisku šampionátu.

Život žien kontrolujú ich mužskí zákonní zástupcovia. Ženy potrebujú povolenie otcov, bratov či mužov aj na to, aby mohli cestovať či študovať na vysokej škole.

Bolo preto príznačné, že prvá ženská rozhodkyňa v 92-ročnej histórii šampionátu sa objavila na trávniku práve v Katare.

Najdôležitejší turnaj

„Svetový šampionát mužov je najdôležitejší turnaj na svete, nie iba iba vo futbale. Ale bola som prvá rozhodkyňa vo Francúzsku, prvá v Európe, stále som bola prvá. Viem, ako sa vyrovnať s touto situáciou,“ povedala Frappartová pred zápasom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»MS vo futbale 2022»Rečou tela sa dá povedať všetko, tvrdí. Rozhodkyňa prelomila ďalšiu bariéru