Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Procházková skončila na desaťkilometrovej trati jedenásta

SITA|Publikované 14. nov 2009 o 17:29

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v sobotňajších pretekoch na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom kategórie FIS vo fínskom Muoniu kvalitné jedenáste miesto.

MUONIO.

Za víťaznou Ruskou Irinou Chazovovou zaostala o 59,4 s. Preteky boli pre ruské bežkyne nominačnými a tak ani neprekvapuje, že prvých päť priečok patrilo práve reprezentantkám tejto bežeckej veľmoci.

V elitnej tridsiatke vo výsledkovej listine ich bolo osemnásť. Prvenstvo Chazovovej sa však určite nečakalo, pretože je to pretekárka zatiaľ bez medzinárodných skúseností.

"Myslím si, že môžem byť s Aleniným výkonom a výsledkom spokojný. Medzi špecialistkami na dlhé trate sa nestratila. Veď napríklad za Ukrajinkou Ševčenkovou, ktorá predstavuje absolútnu svetovú špičku, zaostala iba o sedemnásť sekúnd a to je po jej piatkovom skvelom výkone v šprinte veľmi dobré. Potvrdila, že je na začiatku sezóny dobre pripravená," uviedol pre agentúru SITA tréner slovenskej lyžiarskej jednotky Ján Valuška.

"Po piatkovom šprinte sa mi nejako ťažšie rozbiehalo. Prvý päťkilometrový okruh nebol podľa mojich predstáv, ale v druhom to už išlo tak, ako má. Ešte chvíľu pred štartom sme sa rozhodovali, či vôbec nastúpim. Po včerajšku mám od toho mrazu, ktorý tu je, spálené priedušky. Nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim. Trochu sa oteplilo, na štarte bolo už ´iba´ mínus osem stupňov," dodala Alena Procházková.

"Uvidíme, ako sa bude cítiť v nedeľu ráno a podľa toho sa rozhodneme, či nastúpi aj na desiatku voľnou technikou," uzavrel Ján Valuška. Celkovo bolo na štarte 189 pretekárok.

V kategórii mužov triumfoval domáci Sami Jauhojärvi pred Rusmi Sergejom Širjajevom a Jegorom Sorinom. Slovensko v kategórii mužov nemalo zastúpenie.

Výsledky:

Ženy 10 km klasickou technikou: 1. Irina Chazovová 25:37,7 min, 2. Oľga Zavialovová +26,7 s, 3. Julia Čekalevová +26,8, 4. Aľona Siďková +26,9, 5. Oľga Šuškinová (všetky Rus.) +37,8, 6. Valentina Ševčenková (Ukr.) +42,5,... 11. Alena Procházková (SR) +59,4.

Muži 15 km klasickou technikou: 1. Sami Jauhojärvi (Fín.) 34:20,3 min, 2. Sergej Širjajev +9,0 s, 3. Jegor Sorin (obaja Rus.) +9,7, 4. Alexej Poltaranin (Kazach.) +13,9, 5. Vasilij Ročev (Rus.) +15,3, 6. Andrus Veerpalu (Est.) +17,2.

Bajčičák až v tretej desiatek

BEITOSTÖLEN. Zo štvorice slovenských reprezentantov v behu na lyžiach v sobotných pretekoch kategórie FIS na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom v nórskom Beitostölene bol najlepší Martin Bajčičák, ktorý obsadil 27. miesto. Za víťazom domácim Petterom Northugom zaostal o 1:43,3 min.

„Nie je to super výsledok, ale nebolo to ani najhoršie. Išiel som na štart z plnej prípravy, lepší výkon a výsledok som ani nemohol očakávať. Konkurencia sa zišla skvelá. Nóri bojovali ako o život, výborne sa predviedli Taliani, Bielorusi, Švajčiari, ale aj Američania. Lyže mi išli veľmi dobre, počasie nebolo najoptimálnejšie, celý čas snežilo. Teraz už začneme uberať na objeme tréningov, začína sa fáza vylaďovania. Ja verím, že na budúci týždeň na pretekoch Svetového pohára to už bude z mojej strany oveľa lepšie,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Bajčičák.

Ďalší členovia reprezentačného družstva Ivan Bátory skončil tridsiaty prvý, Michala Maláka klasifikovali na 58. priečke a Petrovi Mlynárovi patrila v 114-člennej výsledkovej listine 80. pozícia.

Hrdina tohtoročných majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci Northug triumfoval vďaka skvelému zrýchleniu v poslednom päťkilometrovom okruhu pred talianskym veteránom Giorgiom di Centom a Rusom Alexandrom Legkovom.

V kategórii žien suverénnym spôsobom dominovala domáca Nórka Marit Björgenová, ktorá ušla svojím súperkám s výnimkou svojej krajanky Kristion Störmer Steirovej o viac ako minútu. Slovensko v kategórii žien nemalo zastúpenie.

Pre organizátorov a väčšinu pretekárov bolo toto podujatie generálkou na budúcotýždňové premiérové preteky nového ročníka Svetového pohára, ktoré sa uskutočnia na tých istých tratiach. V nedeľu sú v Beitostölene na programe preteky klasickou technikou.

Výsledky:

Muži - 15 km: 1. Petter Northug (Nór.) 39:27,9 min, 2. Giorgio di Centa (Tal.) +11,0 s, 3. Alexander Legkov (Rus.) +17,1, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +24,9, 5. Kris Freeman (USA) +32,0, 6. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +32,3,... 27. Martin Bajčičák +1:43,3, 31. Ivan Bátory +1:52,4, 58. Michal Malák +3:30,2, 80. Peter Mlynár (všetci SR) +4:26,2.

Ženy - 10 km: 1. Marit Björgenová 28:58,9 min, 2. Kristin Störmer Steirová (obe Nór.) +52,8 s, 3. Arianna Follisová (Tal.) +1:04,6, 4. Therese Johaugová (Nór.) +1:33,6, 5. Petra Majdičová (Slovin.) +1:34,9, 6. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +1:36,6.

Súvisiace články