Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Prehra mrziaca na začiatku i konci

SITA|Publikované 4. feb 2008 o 14:56

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Slovenský tenis chodí okolo Daniely Hantuchovej po špičkách. Bez nej ho v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien tlačí teniska. Napätie postavené na pravej päte ...

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Slovenský tenis chodí okolo Daniely Hantuchovej po špičkách. Bez nej ho v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien tlačí teniska. Napätie postavené na pravej päte semifinalistky Australian Open trvalo od pondelka minulého týždňa do jej štvrtkového storna účasti na brnianskom stretnutí s Českom v 1. kole II. svetovej skupiny ročníka 2008. Zdravotnú indispozíciu pricupitala oznámiť na ihličkách a funkcionári zostali ako na ihlách.

"Fyzicky som na tom veľmi dobre. V pohode,“ povedala Hantuchová pre agentúru SITA po melbournskom štvrťfinále. Neskôr verejne priznala: "Bola som v opatere lekára, ktorý tam bol so mnou. Príliš som o tom pred dôležitými zápasmi nechcela hovoriť. Dúfam, že sa do piatka udeje nejaký zázrak.“

V piatok, už v situácii bez Hantuchovej, značne nečakane ubudla domácim zo súpisky, nie však z kolektívu, nedoliečená predbežne nominovaná dvojka do dvojhry Lucie Šafářová. Odhlásila sa aj z Paríža. Pôvodná jednotka hostiek večer potvrdila, že preberá od indisponovanej Američanky Sereny Williamsovej miesto v "pavúku“ tohtotýždňového turnaja o 600 000 USD. V parížskej zostave ešte bez kvalifikantiek sa vyskytlo 11 hráčok (z 24), vrátane náhradnej líderky Sloveniek Dominiky Cibulkovej, ktoré počas víkendu účinkovali vo Fed Cupe. Podaktoré na opačnom konci zemegule.

"Daniela sa určite len tak nevyhovorila. Som presvedčený, že tá noha ju bolí,“ povedal kapitán tímu SR Mojmír Mihal a neskôr na tému Hantuchová dodal: "Na začiatku sezóny sme sa dohodli, že tento rok určite bude hrať aspoň v jednom fedcupovom stretnutí. Dúfam, že prejde bez problémov náročným programom, ktorý má pred sebou, bude nám znova k dispozícii a play off zvládneme ako vlani.“ V júli 2007 v Košiciach to bolo proti Srbsku, ktoré je pred stredajším žrebom jedným zo štyroch možných súperov spolu s Kolumbiou, Uzbekistanom a Švajčiarskom. Len posledné spomenuté družstvo by sme určite privítali doma a za Anou Ivanovičovou a Jelenou Jankovičovou (konečne zomknutými, zdá sa, v prospech svojej krajiny), by Slovenky cestovali na Balkán - zrejme do takmer 20-tisícovej belehradskej haly Arena. "Na to, aby sme sa dostali vyššie, potrebujeme trošku šťastia. Mali sme ho v tom zápase so Srbskom, ale teraz to bola smola. Celkovo však tento tím zaznamenáva vzostupnú tendenciu. Všetky členky kádra od tej vlaňajšej prehry s Českom 0:5 výkonnostne podrástli, hrajú podstatne lepšie a som presvedčený, že za chvíľočku sa dostaneme do prvej skupiny,“ povedal M. Mihal. Ak Slovenky, držiteľky trofeje z roku 2002, neuspejú 26. - 27. apríla 2008 v baráži, vo svetovej skupine sa ani teoreticky nebudú môcť opäť prezentovať skôr ako v sezóne 2011.

Pravdepodobne nik, kto sa nevolá Hantuchová, nepozná skutočný priebeh udalosti, reálny stav veci a všetky sprievodné okolnosti z minulého týždňa. Málokto vedel, čo sa deje v Barcelone a či sa to vlastne nedialo v Ríme. Pochýb niet o tom, že v médiách i názoroch fanúšikov prevládla nedôvera k oficiálne podsúvanej verzii o štyroch dňoch regenerácie navyše, ktoré stačia na to, aby z nekonajúceho sa zázraku bola už tento týždeň vo francúzskej metropole nelimitujúca záležitosť.

Štyri brejkbaly v treťom sete nedeľňajšej rozhodujúcej štvorhry na supremovom koberci v pavilóne B brnianskeho Výstaviska za stavu 3:2 pre Slovenky nestačili na to, aby črtajúce sa skóre 4:2 prinieslo definitívny rozbeh k malému zázraku. Češky vratkým krokom vyrovnali na 3:3, zvíťazili v mimoriadne dramatickom debli 6:1, 2:6, 6:4 a prebojovali sa do stretnutia o účasť medzi elitou.

"Ešte teraz sa trasiem od nervozity,“ podlamovali sa kolená kapitánovi víťaziek Petrovi Pálovi, ktorý pri žrebe programu neochvejne trval na svojom tipe 5:0. Prognóza sa mu vydarila len v tom jej najpodstatnejšom aspekte - správnej predpovedi postupujúceho. "Čiastočne,“ odpovedala líderka Češiek Nicole Vaidišová na otázku, či decembrový nástupca jej nevlastného otca a osobného kouča Aleša Kodata (údajne teraz bol na lyžovačke v Kanade), zvládol vytváranie a udržiavanie tej správnej nálady. Pála len čiastočne zvládol i samotné koučovanie, keď nalomenú singlovú debutantku Petru Cetkovskú (proti Dominike Cibulkovej sa zosypala po nevyužití náskoku 5:2 v prvom dejstve) nevystriedal oveľa skúsenejšou ľaváčkou Ivetou Benešovou a umožnil tým Magdaléne Rybárikovej umocniť veľmi sympatický dojem, ktorý zanechala už v sobotu.

"Všetci praváci by si určite radšej vybrali za súpera praváka. Proti Petre som si verila. Poznala som ju a už som nad ňou zvíťazila,“ pripomenula finalistka predvlaňajšej wimbledonskej súťaže dievčat Rybáriková po zdolaní vtedy presne o sto priečok renkingovo vyššie postavenej Cetkovskej (107. a 207. miesto) a dodala: "Hovoria mi, že herne už patrím do hornej stovky renkingu. Dúfam, že to ďalšími výkonmi potvrdím a naozaj sa tam dostanem.“

Cetkovskú napriek obrazne kŕčovitému začiatku a doslova kŕčovitej koncovke v podstate rutinérsky zdolala na úvod celého duelu Cibulková, vtedy 48. v rebríčku. "Motorová myš“, ako ju nazvali českí novinári, sa aj v cudzom prostredí naplno vyžívala v typickej fedcupovej atmosfére, drela a nielen do štvorhry po boku Janette Husárovej "dala naozaj úplne všetko“, ale vo dvojhre po tretí raz v rade nezvládla tretí set proti súperke z terajšieho či niekdajšieho Top 10 počítačového poradia. Vaidišovej (15.) zobrala prvú časť pomerom 6:3 rovnako ako vlani v NTC, ale znova to nestačilo: "Proti takej hráčke musíte využiť prvú šancu, ktorá sa naskytne. Druhú som po tej siedmej hre druhého setu už nedostala. Myšlienkami som zostala v tom geme a prehrala som aj nasledujúcich sedem.“ Osviežujúco extrovertná a citeľne zaangažovaná Cibulková ešte stále má len 18 rokov - musí zbierať skúsenosti a "nechať sa nimi posúvať vyššie“. Vo štvorhre ju Husárová usmernila k výkonu, ktorý táto

párová špecialistka a majsterka sveta WTA Tour 2002 sama pochvalne označila za neskutočný a Mihal za deblový životný. "Asi nám to nebolo súdené a mňa to neskutočne mrzí. Stačila možno jediná loptička a urobili by sme super výsledok. Boli sme tak blizúčko... Mám pocit, že ku koncu sme vari nič nemohli urobiť lepšie,“ povzdychla si Cibulková. Slovenský tenis musí veriť, že to mrzí všetkých a nik nemohol nič urobiť lepšie už od začiatku.


Súvisiace články