Posledným víťazom Pohára UEFA je Šachtar Doneck

Kapitán ukrajinského tímu Srna mohol nad hlavu zdvihnúť trofej pre víťaza.
Kapitán ukrajinského tímu Srna mohol nad hlavu zdvihnúť trofej pre víťaza. (Autor: ap)
Sportnet|20. máj 2009 o 23:17

Víťazmi poslednej 38. edície Pohára UEFA sa stali prvýkrát v klubovej histórii futbalisti ukrajinského tímu Šachtar Doneck.

ISTANBUL.

V stredajšom finále na istanbulskom štadióne Sükrüa Saracoglua zdolali Werder Brémy 2:1 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 97. minúte Jadson.

Na tróne Šachtar po roku vystriedal Zenit Petrohrad a stal sa posledným držiteľom európskeho pohára číslo dva, ktorého nástupcom sa od nového ročníka stane projekt s názvom Európska liga. V radoch Šachtaru pôsobí ako medzinárodný manažér bývalý úspešný slovenský rozhodca Ľuboš Micheľ. Ten si kvôli tomu musel od predsedu slovenského parlamentu vypýtať na včera ospravedlnenku.

Hrdinom finále Jadson

Šachtar sa pustil do súpera s vervou býka útočiaceho na vlniace sa červené súkno, keď už v 6. minúte poslal Ilsinho z hranice veľkého vápna loptu tesne vedľa pravej žrde. O dve minúty sa po prihrávke Srnu rútil do šance opäť Ilsinho, pohromu zachránili Brémy obetavým obranným zákrokom. Drvivá ofenzíva Ukrajincov ustala len na chvíľu, v 25. minúte sa Luiz Adriano po dlhom pase elegantne prešmykol medzi dvoma brániacimi stopérmi a jemným oblúkom preloboval Wieseho - 1:0.

Medzihre Werderu chýbali tvorivé schopnosti dištancovaného Diega, napriek tomu dokázali aj Nemci podnikať nebezpečné útočné výpady. Na väčšie šance však vyhrával Šachtar - v 28. minúte pálil nad autor gólu, následne výborný Wiese lapil prízemnú strelu Williana. Werder udrel v 35. minúte, keď si po priamom kope Nalda mohol spytovať svedomie najmä neskoro reagujúci brankár Pjatov - 1:1.

V 51. minúte opäť podržal Werder nad vodou Wiese, ktorý zlikvidoval jedovku Jadsona zo štandardky. Vstup do druhého dejstva patril Šachtaru, lenže Brémy umne zahustili stred defenzívy a do šancí súpera nepúšťali. Útočný futbal pominul a od 70. minúty to na ihrisku vyzeralo, že sa obe mužstvá snažili predovšetkým neinkasovať.

Futbal a idnes.cz. Stačí kliknúť

O aký-taký vzruch sa postarala aspoň "turecká" mačka, ktorá sa chvíľu promenádovala za lajnou a potom skočila za reklamný panel k fotografom. V 78. minúte mal gól na hlave Pizarro, čarovný zákrok na čiare vytiahol Pjatov a dobiehajúceho Hunta sklamal včasným odkopom Kučer. Predĺženie bolo logickým vyústením druhopolčasového nemastného-neslaného diania na trávniku.

Bravúrny zákrok si Wiese nechal aj na predĺženie, keď mal plné ruky práce s projektilom Srnu. V 97. minúte však brankár Werderu kapituloval. Srnovi nechala obrana Werderu veľa priestoru, kapitán Šachtaru odcentroval presne na Jadsona, ktorý volejom z ôsmich metrov prepálil Wieseho - 2:1.

O dve minúty neskôr mohlo byť po eufórii v tábore Ukrajincov, Pjatov však senzačne vyrazil strelu Pizarra na roh. Werderu nepomohli k vyrovnaniu ani nové sily na trávniku. V druhom predĺžení bránu "baníkov" napriek jasnej prevahe, ale mizernej koncovke nedobyl. V 119. minúte im španielsky rozhodca Medina Cantalejo neuznal gól po faule smoliara večera Pizarra.

Šachtar Doneck - Werder Brémy 2:1 po predĺžení (1:1, 1:1)

Góly: 25. Adriano, 97. Jadson - 35. Naldo. Rozhodca: Medina Cantalejo (Šp.), ŽK: Srna, Lewandowski, Ilsinho - Frings, Fritz, Tziolis, Boenisch, 52.000 divákov.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Fernandinho, Rat - Ilsinho (100. Gai), Lewandowski, Adriano (90. Gladkij), Willian - Jadson (112. Duljaj), Čigrinskij

Werder: Wiese - Fritz (95. Pasanen), Prödl, Naldo, Boenisch - Baumann, Niemeyer (103. Tziolis) - Frings, Özil - Pizarro, Rosenberg (78. Hunt)

Povedali po zápase:

Thomas Schaaf, tréner Werderu: "Po každej prehre sa slová hľadajú len ťažko, ale život ide ďalej. Vedeli sme, že jedno mužstvo sa bude radovať a druhé smútiť. Musíme sa s prehrou zmieriť a vydať zo seba všetky sily v závere tejto náročnej sezóny."

Torsten Frings, stredopoliar Werderu: "Sme veľmi sklamaní. Šanca vyhrať európsky pohár neprichádza často, my sme ju prepásli aj kvôli chybám, ktorých sme sa dopustili pred inkasovanými gólmi. Nezostáva nám nič iné, iba sa sústrediť na finále Nemeckého pohára a pokúsiť sa zahojiť naše rany."

Ohlasy médií:

Kicker: "Istanbul konečnou stanicou Werderu. Sny hráčov Brém sa rozplynuli v tureckej metropole. V stredu to nebol určite večer nemeckého tímu. Bol by to veľký zázrak, keby Werder opäť získal Pohár UEFA pre nemeckého zástupcu prvýkrát od roku 1997.

Bild: "Veľká škoda! Noc plná sĺz pre Werder. Hráči Brém absolútne rozčarovaní. Bez Brazílčana Diega nemala hra Werderu myšlienku. V najdôležitejšom zápase sezóny chýbala Brémam fantázia a kreativita."

UEFA: "Prvá európska trofej je pre trénera Lucesca len začiatkom. Gól Jadsona v predĺžení sľubuje Šachťoru Doneck veľkú budúcnosť. Najväčším rozdielom medzi Šachťorom a Werderom bol výkon Jadsona. Prekvapujúci triumf Šachťoru, nepremenené šance Lewandowského."

Gazeta.ru: "Oranžová revolúcia Šachťoru. Brazílčania v drese Donecka opäť raz preukázali svoje futbalové umenie."

AP: "Presný zásah Jadsona v predĺžení zabezpečil zisk Pohára UEFA pre ukrajinský Šachťor Doneck. Brankár Werderu Tim Wiese neudržal strelu Brazílčana, ktorá znamenala triumf Šachťora v druhej najprestížnejšej európskej futbalovej súťaži. Wieseho chyba pomohla Donecku stať sa prvým ukrajinským víťazom Pohára UEFA."

AFP: "Sympatický výkon Šachťoru slávil úspech vo finále európskeho pohára č. 2. Doneck posledným víťazom Pohára UEFA v histórii. Brazílska enkláva v drese Šachťoru podala obdivuhodný výkon."

Vizitka víťaza Pohára UEFA 2008/2009 - ukrajinského futbalového klubu Šachtar Doneck:
  • názov: FK Šachtar Doneck
  • rok založenia: 1936
  • farby: oranžová, čierna (náhradná biela)
  • štadión: Olympijsky (kapacita 25.093)
  • prezident: Rinat Achmetov (127. najbohatší človek planéty)

Zaujímavosti

Šachtar sa s Werderom stretol v pohárovej Európe vôbec po prvý raz, rovnaká štatistika platí aj pre trénerov oboch mužstiev Mirceu Lucesca a Thomasa Schaafa.

Šachtar získal svoju premiérovú európsku trofej. Klub z Donecka sa zároveň stal prvým ukrajinským mužstvom s celkovým víťazstvom v Pohári UEFA.

Werder nedokázal pridať do svojej vitríny druhý triumf v európskej pohárovej súťaži. Predtým dominoval v sezóne 1991/1992 v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov.

Aj keď sa vo finále Pohára UEFA 2008/09 stretli ukrajinské a nemecké mužstvo, o všetky tri góly sa postarali brazílski futbalisti.

Po záverečnom hvizde sa mohol radovať aj slovenský bývalý medzinárodný rozhodca Ľuboš Micheľ, ktorý od ukončenia kariéry arbitra pracuje na poste šéfa medzinárodného úseku Šachtara Doneck.

Pre Šachtar to bolo vôbec prvé veľké európske finále. V Pohári UEFA sa pred ročníkom 2008/09 dostal najďalej medzi najlepších 16 tímov, a to celkovo trikrát. Naposledy sa Doneck prebojoval do osemfinále v sezóne 2005/06, keď nestačil na španielsky FC Sevilla.

Pre Werder to bolo tiež prvé finále Pohára UEFA, predtým sa trikrát (1987/88, 1989/90 a 2006/07) dostali Brémy do semifinále.

Aktuálna bilancia Šachtaru proti nemeckým tímom v pohárovej Európe: 10 zápasov - 5 víťazstiev - 2 remízy - 3 prehry - skóre: 12:11.

Aktuálna bilancia Werderu proti ukrajinským tímom v pohárovej Európe: 5 zápasov - 2 víťazstvá - 1 remíza - 2 prehry - skóre: 15:8.

Pre oboch finalistov to bol v stredu večer prvý súťažný zápas na Štadióne Sükrüa Saracogla v Istanbule.

Tretíkrát v histórii absolvovali finále Pohára UEFA dva tímy, ktoré skončili na 3. priečke vo svojej základnej skupine Ligy majstrov. Predtým sa to podarilo v sezóne 1999/2000 (Galatasaray Istanbul a Arsenal FC) a v ročníku 2001/02 (Feyenoord Rotterdam a Borussia Dortmund).

Tridsiaty ôsmy ročník Pohára UEFA bol zároveň posledným, od budúcej sezóny nahradí túto súťaž Európska liga UEFA. Zmení sa nielen názov európskeho pohára č. 2, ale aj hrací systém. Hlavnú súťaž si zahrá 48 namiesto doterajších 40 tímov, ktorých žreb rozdelí do dvanástich štvorčlenných skupín. V nich sa mužstvá stretnú každé s každým doma -