Fotogaléria (17)
Radosť poľských hokejistov po góle. (Autor: TASR)
Matej Hank|11. máj 2024 o 21:41

Poliaci podľa trénera Kalábera berú šampionát ako splnenie veľkého sna.

OSTRAVA. Aj pre nezainteresovaných fanúšikov to musel byť zážitok. Skvelá atmosféra, gólové hody, aj veľká dráma a prekvapenie.

Poľskí hokejisti sa po 22 rokoch vrátili medzi elitu a hneď vo svojom úvodnom zápase na MS v hokeji v Česku získali bod po prehre s Lotyšskom 4:5 po predĺžení.

Niektorým lotyšským hráčom sa dva body málili.

"Tento zápas sme museli vyhrať. Sme radi, že sa nám to podarilo, no musíme úplne zmeniť hokej. Zajtra je ďalší zápas,” povedal do mikrofónu JOJ Šport Ralfs Freibergs.

Poľsko však hralo s bronzovým tímom minuloročného šampionátu vyrovnanú partiu.

V zápase si vytvorilo množstvo šancí, ktoré neskončili za chrbtom brankára Columbusu Blue Jackets Elvisa Merzlikinsa.

Paradoxne, prvé dva góly zverencov slovenského trénera Róberta Kalábera padli so šťastím.

Krzysztof Macias nastrelil pred brankára puk a lotyšský hráč si ho nešťastne zrazil do vlastnej bránky.

V podobnom duchu sa niesol aj druhý gól, o ktorý sa postaral Kamil Walega. Na bránku nastrelil puk a opäť od nohy lotyšského obrancu smeroval do bránky.

Pre Poľsko ide o historický okamih. Naposledy táto krajina oslavovala bod v základnej časti elitných MS v roku 1989, keď zdolala Nemecko 5:3.

Posledné víťazstvo zaznamenali na ich poslednom šampionáte v roku 2002, keď v skupine o udržanie porazili Japonsko 5:2.

Fotogaléria zo zápasu Poľsko - Lotyšsko na MS v hokeji 2024 (skupina B)

Aj napriek tomu, že v tabuľke o udržanie skončili na druhom mieste, z elitnej skupiny museli zostúpiť. Posledné Japonsko malo istotú miestenku ako zástupca ázijského kontinentu.

Walega: Musíme si bod vážiť

Poľské šance na minimálne bod sa znížili v 55. minúte, keď sa Lotyši zásluhou Bukartsa dostali do vedenia, no Poliaci dokázali vyrovnať a poslať duel do predĺženia.

“Nemyslím si, že sme v závere vypustili. Verili sme do poslednej sekundy, aj tak sa stalo. Tešíme sa z toho, že sme vyrovnali.

Škoda, že nám to v predĺžení utieklo. Musíme si tento bod vážiť. Teraz po zápase nás mrzí, že sme nezískali bod navyše,” povedal strelec druhého poľského gólu s tým, že zajtra sa na zisk bodu budú pozerať inak.

Poľský hráč v službách majstrovského Třinca ocenil aj skvelú atmosféru, aj keď podobnú na českých ľadoch už zažil.

“V takejto podobnej atmosfére som hral v Třinci, ale bolo to super, tešili sme sa na fanúšikov z Poľska. Máme len pár chalanov, ktorí hrali pred takouto kulisou,” doplnil.