Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Podporuje ho i monacké knieža. Prezidentom SOV chce byť aj bývalý olympionik

Milan Jagnešák. (Autor: TASR)
SITA|7. nov 2016 o 08:34

Jagnešák kandiduje z vlastnej vôle. Je za tým aj pohrozenie od súčasného šéfa Františka Chmelára.

BRATISLAVA. So sloganom Vráťme športu tvár a s podporou monackého kniežaťa Alberta či ruského krasokorčuliara Jevgenija Pľuščenka vyrukoval Milan Jagnešák do súboja o post prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV).

Pilot bobových posádok na štyroch zimných olympijských hrách ustúpil od zámeru postaviť do volieb kandidáta nepochádzajúceho priamo zo športovej sféry.

Rozhodol sa sám vyzvať doteraz známu trojicu uchádzačov - doterajšieho šéflekára slovenského olympijského tímu Branislava Deleja, finančníka Antona Siekela a predsedu Slovenskej asociácie športu na školách Mariana Majzlíka.

Chmelár mu pohrozil

"Mali sme pripraveného človeka, ktorý miluje šport a chce mu pomôcť. Je to Peter Lednár, ktorý je vysoký predstaviteľ Rádu maltézskych rytierov. Venuje sa humanite a tá je so športom prepojená," uviedol pre pondelkové vydanie denníka Šport 47-ročný prezident Slovenského zväzu bobistov.

Jagnešák je člen komisie športovcov Slovenského olympijského výboru, na čele ktorého tento rok končí František Chmelár.

Milan Jagnešák bol až na štyroch olympijských hrách. (Autor: TASR)

Za svojho nástupcu presadzuje Antona Siekela. Práve táto preferencia Jagnešáka motivovala k vlastnej kampani: "František Chmelár mi počas olympijských hier v Riu de Janeiro povedal, aby som neriešil voľby, pretože on už má vybratého svojho nástupcu. Ak sa s ním nestotožním, dostanem ´červenú´ kartu. Tým mi naznačil, že v súčasnom SOV mám stopku," prezradil Jagnešák.

"Nerozumiem tomu, predsa žijeme v demokratickej krajine a azda aj SOV je organizácia, v ktorej sa rešpektuje sloboda slova a názorov. Preto som sa rozhodol, že budem kandidovať sám. Tá jeho ´červená´ karta je pre mňa ako zelená na semafore, aby som vstúpil do - verím - férového - boja."

Jediný olympionik medzi kandidátmi

Jagnešák je spomedzi štyroch kandidátov jediný so súťažnou olympijskou minulosťou. Údajne zvažuje dokonca v pokračovaní kariéry. Má vlastnú predstavu o fungovaní strešnej organizácie, presadzuje politiku otvorených dverí.

"Musí to byť otvorená organizácia, aby sa v nej nerozhodovalo za zatvorenými dverami. Chcem byť prezident - koordinátor dobrých myšlienok. Naša činnosť musí byť transparentná. Ak sa stanem prezidentom, rozhodne budem spolupracovať so všetkými členskými zväzmi SOV. Voči každému budem spravodlivý, do úvahy neprichádza zvýhodňovanie ani znevýhodňovanie jedných na úkor druhých. " poznamenal Jagnešák pre Šport.

Uzávierka podania prihlášok do volieb je vo štvrtok 10. novembra o 17.00 h. Samotné voľby sa uskutočnia v sobotu 26. novembra v Bratislave.

V prvom kole bude potrebná na zvolenie nadpolovičná väčšina maximálneho počtu hlasov, v druhom už len jednoduchá väčšina.

Súvisiace články