Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Chce zmeniť názov i odkryť príjem peňazí. Delej chce byť šéfom SOV

Branislav Delej. (Autor: SITA)
TASR|3. okt 2016 o 13:23

Do volieb idem so srdcom a láskou, nie pre predvádzanie sa či biznis, vraví kandidát.

BRATISLAVA. Branislav Delej sa v pondelok stal prvým oficiálnym kandidátom na prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV). Voľby nástupcu Františka Chmelára sa uskutočnia 26. novembra.

Absolvoval šesť olympiád

"Myslím si, že nastal správny čas na moju prezentáciu. V Slovenskom olympijskom výbore pracujem dvadsať rokov, prišiel som ako mladý lekár medzi skúsených odborníkov. Absolvoval som šesť olympijských hier, z toho päť ako šéflekár slovenského tímu, na dvoch som sa zúčastnil ako pozorovateľ. Dva roky pôsobím vo výkonnom výbore, a až za uplynulé štyri roky som nahliadol do fungovania SOV, športovej diplomacie a spolupráce so zväzmi. Oboznámil som sa s detailmi funkcionárskej práce na domácej i medzinárodnej scéne," povedal Delej na svojom bratislavskom úvodnom brífingu.

Tím spolupracovníkov v kampani, kompletný volebný program a prípadné obsadenie niektorých pozícií predstaví na nasledujúcej tlačovej konferencii, ktorú plánuje približne o mesiac.

Zatiaľ sa nevyjadril ani k potenciálnym súperom, keďže dosiaľ nikto ďalší oficiálne neohlásil kandidatúru.

Zmenil by názov

Delej v pondelok hovoril o hlavných tézach. "Chcem ponúknuť novú alternatívu. Pravdepodobne by došlo k zmene názvu na Slovenský olympijský a športový výbor, ako je zvykom v zahraničí," naznačil.

"Presadzoval by som úpravu stanov, súčasné sa mi nepozdávajú, lebo ako zvolení členovia výkonného výboru sme nemohli rozhodovať o hospodárení a ekonomike, na to je vyčlenená samostatná akciová spoločnosť. Výkonný výbor o týchto tokoch nevedel a nerozhodoval, takže treba posilniť jeho kompetencie a oslabiť pozíciu prezidenta," pokračoval.

Peniaze majú ísť priamo k športovcom

Zároveň so zvýšením právomocí výkonného výboru mieni terajší šéflekár slovenského olympijského tímu odkryť rokovania. 

"Zasadnutia VV musia byť transparentné, nahrávané, so zápisnicou a verejnými hlasovaniami. Športová verejnosť sa dozvie, koľko financií plynie z verejných zdrojov a koľko od sponzorov. Peniaze by mali prioritne putovať priamo k športovcom. Potrebujeme zmenu riadenia SOV aj jeho imidžu, aby sa z neho stal prijateľnejší partner pre zväzy," uviedol.

Branislav Delej. (Autor: TASR)

"Po uprataní v SOV budeme môcť organizáciu ukázať ako dôveryhodnú, transparentnú a stabilnú, kde sa rozhoduje demokraticky. Následne sa nám snáď podarí spraviť z SOV strechu slovenského športu, vybudovať si dôveru a dokonale spolupracovať so zväzmi."

Prioritou by bol SOV

Delej spomenul tiež podporu mládežníckeho športu. "Sila symbolu piatich kruhov a olympijských víťazov je najlepšia cesta k pritiahnutiu mládeže do športu," povedal kandidát, ktorý je profesijne chirurg traumatológ na klinike športovej medicíny.

"Mám skúsenosti so sedením na dvoch stoličkách. Prioritou, samozrejme, bude SOV, ktorému sa budem venovať takmer na plný úväzok. Ako lekár si však musím udržiavať aj prax," dodal Delej a poznamenal: "Dokonale poznám situáciu z 24-hodinového kontaktu so športovcami. Do volieb idem so srdcom a láskou, nie pre predvádzanie sa či biznis."

Súvisiace články