Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Platini na súde opäť neuspel. Súd v Štrasburgu jeho odvolanie zamietol

Michel Platini. (Autor: SITA/AP)
SITA|5. mar 2020 o 13:27

Bývalý viceprezident FIFA musí zaplatiť pokutu 60 000 švajčiarskych frankov.

ŽENEVA. Michel Platini neuspel so svojím odvolaním na Európskom súde pre ľudské práva, v ktorom žiadal zrušenie štvorročného zákazu pôsobenia vo futbale za prijatie platby vo výške 2 milióny dolárov od organizácie FIFA.

Ide o jednomyseľné rozhodnutie siedmich sudcov, ktorých verdikt vydal vo štvrtok súd v Štrasburgu. Aspekty odvolania bývalého prezidenta UEFA boli podľa sudcov zjavne neopodstatnené.

"Súd dospel k tomu, že so zreteľom na závažnosť previnenia a vedúce postavenie, ktoré zastával Platini v riadiacich orgánoch futbalu a potrebu obnoviť dobré meno športu a FIFA, sa sankcia nezdala byť neprimeraná alebo svojvoľné,“ uviedol súd v zdôvodnení.

Je to už piata prehra Platiniho v právnych prípadoch. Obvinenia, ktoré sa objavili proti Platinimu v septembri 2015, ukončili jeho prezidentskú kampaň na post šéfa FIFA, kde mal byť nástupcom Seppa Blattera a pripravili ho aj o kreslo prezidenta UEFA.

Bývalý viceprezident FIFA musí teraz zaplatiť svetovej organizácii futbalu pokutu 60 000 švajčiarskych frankov, aby mohol opäť aktívne pôsobiť vo futbale. Platini v októbri vyhlásil, že nebude platiť, kým súd nerozhodne.

Michel Platini, 64-ročný kapitán majstrov Európy 1984, dostal od Medzinárodnej futbalovej federácie osemročný trest zákazu pôsobenia vo futbale za pochybnú transakciu, keď od vtedajšieho prezidenta FIFA prevzal na základe ústnej dohody čiastku 2 milióny švajčiarskych frankov. Tento dištanc mu neskôr skrátili na štyri roky, vypršal na jeseň minulého roka.

Súvisiace články