Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Platini chce regulovať nákupy najväčších klubov

Najbohatšie kluby na svete môžu vďaka svojmu kapitálu vlastniť najlepších hráčov. My ich chceme mať rozmiestnených po celej Európe a nie len v dvoch či troch kluboch, uviedol Platini. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 19. júl 2015 o 15:25

Platini ďalej uviedol, že počas septembrovej schôdze s prezidentom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom by sa chcel zamerať i na podiel domácich hráčov v jednotlivých kluboch.

ZÜRICH. Šéf Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini chce obmedziť nákupnú činnosť najväčších klubov sveta, ktoré vďaka svojmu finančnému zázemiu získavajú najlepších hráčov, čím vo vrcholovom futbale ničia súťaživosť. Francúzsky funkcionár by tiež rád navŕšil podiel domácich hráčov v špičkových tímoch po celom svete.

"Z hľadiska budúcnosti je dôležité, aby sme zamedzili zoskupovaniu najlepších hráčov sveta v jednom tíme. Zabíja to súťaživosť," povedal pre júlové vydanie magazínu World Soccer Michel Platini a doplnil: "Najbohatšie kluby na svete môžu vďaka svojmu kapitálu vlastniť najlepších hráčov. My ich chceme mať rozmiestnených po celej Európe a nie len v dvoch či troch kluboch."

Majster Európy z roku 1984 napadol i takzvané "Bosmanovo pravidlo" o podpisovaní voľných hráčov: "Vďaka tomuto pravidlu môžete mať v tíme tých najlepších hráčov súčasnosti. Napríklad v minulosti v španielskej lige bojovali o titul Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid, Valencia či mnoho iných tímov. Za ostatnú dekádu však s výnimkou vlaňajšieho ročníka víťazili iba dve mužstvá."

Platini ďalej uviedol, že počas septembrovej schôdze s prezidentom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom by sa chcel zamerať i na podiel domácich hráčov v jednotlivých kluboch.

Mužstvá, ktoré štartujú v Lige majstrov či Európskej lige, musia mať na 25-členných súpiskách aspoň ôsmich domácich futbalistov. Tento podiel by údajne mohol ešte narásť.

Šesťdesiatročný Platini v spomenutom interview pre World Soccer ďalej načrtol myšlienku, že pri európskych šampionátoch hráčov do 21 rokov by mohli zakázať účinkovanie starších futbalistov. V súčasnosti totiž na záverečnom turnaji sú i hráči, ktorí v čase štartu kvalifikácie mali 21 rokov.

"V minulosti to bolo v poriadku, no časy sa menia. Mladí futbalisti vo veku 23 rokov už nepotrebujú zbierať skúsenosti na podobnom type podujatia. Od dvanástich rokov sa vyvíjajú v akadémiách Barcelony, FC Chelsea či mníchovského Bayernu. Nad týmto faktom sa musíme tiež zamyslieť."

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.