Pick 6: Hľa, ako mocní padli. Divoké začiatky i konce

Hráči Philadelphia Eagles.
Hráči Philadelphia Eagles. (Autor: TASR/AP)
Vladimír Kurek|11. nov 2022 o 08:20

Pozrite si to najdôležitejšie z ostatného týždňa v NFL.

„Pick six“ je ultimátny výkon obrany v americkom futbale, kedy obranca nielenže prekazí prihrávku, ale rovno ju zanesie do súperovej endzóny pre šesť bodov.

Aj túto sezónu si prejdeme top okamihy každého herného kola. Posledné hodiny povolené na prestupy hráčov boli rekordne rušné, pozrime sa komu sa ako darilo v následnom deviatom kole.

Pick 1: Philadelphia stále bez prehry

Eagles vyhrali 29:17 nad Texans a sú 8:0. Prvýkrát vo svojej klubovej histórii. Slovami hlavného trénera Nicka Sirianniho: „Naším cieľom nebolo byť osem nula. Naším cieľom je vyhrať najbližší zápas.“

Autora tejto rubriky môžete poznať z podcastu Americký futbal s VLADOM KUREKOM.

Eagles vedia, že idú tento rok do playoff a že budú patriť k veľkým favoritom. Ich úlohou je pokračovať s rozbehnutým motorom, udržať si sebadôveru. A vyhrávať koľko sa dá.

Hrať vo štvrtok a vonku je za trest. Dobré pre televíziu, zlé pre hráčov. Aj na zápase proti veľkému outsiderovi z Houstonu to bolo vidieť. Texasania držali krok do stavu 14:14, potom už proste nevládali vzdorovať vyššej kvalite. QB Mills hodil dve interception a bolo.

Aj v tomto zápase sa Philadelphia oprela o svoje behy, hneď v prvej štvrtine zahrala drive, ktorý sa skladal z osemnástich hier, prešiel deväťdesiat jedna yardov, zožral osem minút času a skončil touchdownom. Sen každého útoku.

Texans nemali nárok, ale mali minimálne dvoch hráčov, ktorí stoja za pozornosť. Dameon Pierce, running back a Derek Stingley, corner back. Obaja patria k najlepším nováčikom na svojej pozícii.

Pick 2: Divoké začiatky (a konce)

Prvý slot nedeľných zápasov začal infarktovo. V dvoch paralelne sa hrajúcich zápasoch Dávida s Goliášom sa diali veľké veci od prvej chvíle po poslednú.

V “bitke o New York“ začali New York Jets veľmi zle. Ich kicker sa pošmykol pri odkope lopty a tá ledva doletela na polovicu ihriska. Superfavoriti Buffalo Bills tak mali hneď o polovicu kratšie ihrisko.

Navyše, Josh Allen našiel Stefona Diggsa hneď prvou útočnou loptou pre 30 yardovú prihrávku. No ešte ste si nestihli ani povedať írečité „here we go“ a všetko bolo inak. Ďalšia prihrávka vzduchom znamenala interception a na loptu sa vrátili zelení.

Aj Green Bay „ešte nikdy sme neprehrali päť zápasov po sebe s Rodgersom“ Packers hrali proti divíznemu outsiderovi Detroit Lions.

A slabšie mužstvo tiež nezačalo dobre, keď v zúfalej snahe o body, zariskovali v prvom drive, išli aj štvrtý krátky a nepremenili. Na loptu išiel Rodgers, prešiel celé ihrisko, aby v redzone urobil to čo nerobí nikdy – hodil interception. Tie nakoniec hodil tri a Packers šokujúco prehrali.

Prehrali aj Buffalo Bills. Podobne ako Green Bay, mali v poslednej minúte loptu a mohli vyhrať, ale výborná obrana Jets ich k tomu jednoducho nepustila. Najmä secondary vedená mladíkom Ahmadom “Sauce“ Gardnerom má poriadnú šťavu.

Pick 3: Vikings sa bavia futbalom

Minnesota si pod novým trénerom Kevinom O’ Connellom pripísala siedmu výhru z ôsmych zápasov. Štatisticky patrí medzi tri najlepšie mužstvá ligy a napriek tomu letí akoby pod radarom. Nikto si ich veľmi nevšíma, tak to urobme aspoň my.

Veľké zmeny v klube, na jar tohto roka, prinášajú svoje ovocie. Nový generálny manažér, nový, útočne ladený tréner.

O‘Connell bol dva roky ofenzívnym koordinátorom v Rams, vrátene mega úspešnej minulej sezóny a stojí za spomenutie, že sa stretol aj s Cousinsom pred rokmi vo Washingtone. Jeho ofenzíva sa baví, prináša body.

To nie je až také prekvapenie, predsa len receiver Justin Jefferson aj running back Dalvin Cook patria k tým najlepším v lige.

Faktom je, že mužstvo sa dokáže vyvarovať vlastných chýb. Tak, ako kedysi prehrávalo v posledných sekundách, teraz naopak vyhráva. A svoje si vie ustrážiť aj obrana, ktorá stále patrí k tým lepším.

Po poslednej výhre nad Washingtonom, to v lietadle smerom domov zjavne rozbalili. Všetky reťaze spoluhráčov putovali na jeho krk. You like that?

Pick 4: Hľa, ako mocní padli

Jedným z hlavných motívov tejto sezóny je nečakaný pád veľkých mien. Či hráčskych, alebo klubových. O výbuchu Packers som už písal niekoľkokrát, aj trápenie sa Russella Wilsona v Denveri máme zmapované. Do tejto kategórie však rozhodne patria aj Tampa Bay Buccaneers a Los Angeles Rams. A čo osud a kalendár chceli – stretli sa vo vzájomnom dueli.

Obhajcovia titulu Rams majú sezónu ako zo zlého sna. Nie je to len klasická „opica z víťazstva“ v ktorej by dobrí hráči hrali slabšie. Im sa doslova rozpadla útočná koncepcia.

Po odchode ľavého tackla prestala fungovať ofenzívna línia, navyše sa niečo stalo medzi klubom a running backom Akersom. Výsledkom je, že z baranov sú ovečky.

V priamom súboji proti Tampe to bolo o tom, ktoré mužstvo sa ešte chytí slamky a skúsi začať vyhrávať. Osobne som bol presvedčený, že to bude mužstvo z Floridy. Síce som mal pravdu, ale natrápili sa omnoho viac ako sa čakalo.

Rams, terorizovaní Vita Veou, sa držali koľko vedeli a v low scoring game boli menej ako minútu od výhry. Lenže vtedy Tom Brady oprášil všetko to, čo vedel, vie a vytiahol z rukáva ďalší víťazný drive.

Bol to drive pre históriu. Nielenže ním Brady získal dôležitú štvrtú výhru (stále majú o jednu prehru viac), ale udržal sa v divízii v boji o výhru (to zas nie je tak ťažké). Týmto posledným útokom prepísal hneď niekoľko historických tabuliek.

Pick 5: Príchod Justina Fieldsa na scénu

Justin Fields konečne prišiel na scénu NFL. Čo prišiel, on pribehol. Minuloročný nováčik sa sezónu a pol trápil. Ako quarterback budúcnosti len náznakom ukazoval svoj potenciál, často dlho váhal čo s loptou, bol sackovaný, prehrával.

V zápase proti Miami Dolphins sa ukázal v podobe, v akej si ho fanúšikovia vysnívali. Jeho silnou stránkou, ako to pri novej generácii QB býva, je mobilita.

Chicago to akoby konečne uznalo. Gameplan bol postavený na hrách, v ktorých sa vopred rátalo, že QB bude behať. A Fields behať veru začal.

Medvede síce prehrali, ale myslím, že cítia nádej akú nemali po žiadnej výhre. Videli záblesk toho, ako veľmi špeciálny môže byť ich rozohrávač.

Aby sme jeho výkon dali do kontextu: Jeho 178 nabehaných yardov je druhé najväčšie číslo v histórii NFL. O 3 yardy viac nabehal Colin Kaepernick (nedávno sme tu o ňom mali článok) v playoff zápase pred desiatimi rokmi.

Ak sa tréneri Chicaga vyberú cestou, akou šli pred rokom vo Philadelphii, teda postavia svoj útok na úžasných behových schopnostiach svojho QB a postupne k tomu pridajú viac hádzacích akcii, môžu sa dostať podobne ďaleko ako Eagles. Až do prvého odstavcu takéhoto článku.

Pick 6: Rekordné prestupové okno

Prestupy z mužstva do mužstva sú stále pre NFL menšia téma ako v iných športoch. Kluby sa toho trochu boja, extrémne si cenia svoje draft picky a je fakt, že prísť do iného mužstva a učiť sa jeho playbook za pochodu je náročné.

Časy sa však menia. Rams svojimi trejdmi z posledných rokov ukázali, že sa takto dá vybudovať víťaz SuperBowlu. Zdá sa, že noví, mladší generálni manažéri, nemajú až taký fetiš z draftpickov. Výsledkom je najaktívnejší trade deadline v histórii ligy.

Len v posledný deň prestupov zmenilo klub desať hráčov (vravel som vám, NFL nie je NBA, zatiaľ) a aspoň niektoré si rozhodne spomeňme.

K najaktívnejším patrili Chicago a Pittsburgh. Zhodne boli predajcami, kupcami a obchodovali aj medzi sebou. Najskôr Chicago pustilo preč dve hlavné hviezdy svojej obrany.

Veterána Quinna do Dallasu a mladú superhviezdu, Roquana Smitha, do Baltimoru. Rozpustiť obranu, pozbierať draft picky a skladať budúci rok mužstvo okolo Justina Fieldsa dáva úplne zmysel. GM Ryan Poles nakoniec nečakal ani do budúceho roku a rovno priviedol (za vysoké druhé kolo) receivera, Chasea Claypoola, zo spomínaneho Pittsburghu.

Získať naspäť druhé kolo za Claypoola bol výborný ťah manažéra Omara Khana. Iný tvorca kádrov, Chris Grier sa rozhodol ísť naozaj all in so svojimi Dolphins.

Získal z Denveru sľubného, ale často zraneného passrushera Bradleyho Chubba. Bol to mimochodom posledný prvokolový pick, ktorý Dolphins zarobili na obchode so San Franciscom pred dvoma rokmi.

Za spomenutie rozhodne ešte stojí, že Lions pustili svojho tight enda T.J. Hockensona k divíznemu rivalovi Vikigns. A to prekvapivo lacno. Tieto dva kluby medzi sebou výhodne obchodovali aj v poslednom drafte.

Zdá sa, že sa tam rodí zaujímavé partnerstvo. Jaguars prekvapujúco získali Calvina Ridleyho napriek tomu, že je celý tento rok v treste. A je tiež prekvapujúce, že hráči ako Kareem Hunt, Brandin Cooks či Jerry Jeudy nakoniec nikam nešli.

Ak niekam plánujete ísť vy, tak odporúčam zamieriť k môjmu podcastu, každý týždeň mám zaujímavých hostí, s ktorými rozoberám kto a prečo vyhral a snažím sa natipovať kto a prečo vyhrá. Vidíme sa tu aj budúci týždeň. Čaute, čaute.

Tabuľka NFL

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Americký futbal»Pick 6: Hľa, ako mocní padli. Divoké začiatky i konce