Sobota, 17. apríla, 2021Meniny má Rudolf, Rudolfa

Štyri sekundy za Shiffrinovou? To bolo dávno, už som inde, vraví Vlhová

Petra Vlhová trénuje na Svetový pohár v Jasnej 2021. (Autor: worldcupjasna.sk)
SITA|5. mar 2021 o 14:55

Prvý raz v sezóne jej budú drukovať aj rodičia.

JASNÁ. V roku 2016 sa vtedy 20-ročná Petra Vlhová predstavila takmer dvadsiatim tisíckam fanúšikom doma v Jasnej ako vychádzajúca hviezdička svetového alpského lyžovania.

V slalome Svetového pohára vtedy skončila deviata s mankom rovných štyroch sekúnd na americkú rovesníčku Mikaelu Shiffrinovú.

Prešlo päť rokov a Vlhová sa vrátila do Jasnej ako adeptka na veľký krištáľový glóbus vo Svetovom pohári a zároveň jedna z troch najväčších ašpirantiek na slalomové víťazstvo.

Rok 2016? Bolo to veľmi dávno

"To už bolo veľmi dávno. Dnes som niekde úplne inde, ako som bola pred piatimi rokmi. Je ťažké tam hľadať paralely. Teším sa, že som doma, ale budú to preteky ako každé iné," uviedla Vlhová po piatkovom tréningu obrovského slalomu.

Obrovský slalom mali pretekárky pod Chopkom pôvodne absolvovať už v sobotu, ale organizátori dali v tento deň prednosť slalomu.

Dôvodom je črtajúca sa nepriazeň počasia.

Slalomová trať je výrazne kratšia ako tá v obrovskom slalome a ak aj padne na zjazdovku hmla, miesto štartu je nižšie ako v obrovskom slalome a hmla tam nemusí byť taká hustá.

"Dnešný oficiálny tréning obrovského slalomu bol dobrý, aj keď trochu náročnejší, pretože bola celkom hustá hmla. Bolo to skôr na to, aby som sa hýbala a stála na lyžiach. Tréning slalomu som dnes vynechala, najmä preto, ako sa cítim. V predchádzajúcich dvoch dňoch som trénovala obe disciplíny, takže som si chcela viac oddýchnuť," referovala Vlhová.

K sobotňajšej predpovedi počasia v dejisku pretekov dodala: "Zajtra by malo byť polooblačno, no organizátori sa obávajú prípadnej hmly. V takom prípade by sa obrovský slalom jazdiť nemohol. Preto došlo k výmene disciplín.“

Vlhová: Tato asi ani nespával

V súvislosti s víkendovými pretekmi na domácom snehu nastane pre Vlhovú aj jedna pozitívna zmena.

Tisícky fanúšikov síce tentoraz do Jasnej v dôsledku protipandemických opatrení nepricestujú, ale 25-ročná Liptáčka sa môže spoľahnúť aspoň na podporu rodinných príslušníkov.

A to s výnimkou jej brata Borisa, stáleho člena jej tímu, v tejto špecifickej koronavírusovej sezóne dosiaľ nezažila.

"Tato už asi ani nespával, že konečne môže ísť na preteky. Ja sa teším, že počas tohto víkendu budú pri mne všetci moji blízki," podotkla slovenská univerzálka.

Vlhovej patrí pred súťažným víkendom v Jasnej druhá priečka v celkovom hodnotení Svetového pohára s mankom 187 bodov na Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú.

V hodnotení slalomu je dokonca líderka priebežného poradia pred čerstvou majsterkou sveta Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou a v obrovskom slalome jej patrí siedma pozícia.

"Chcem predviesť výkon, na aký mám. Pôjdem do toho naplno, už nemám čo stratiť. V hre je veľa, ale bez toho, aby som riskovala, veľký glóbus možno nezískam. Budem riskovať a uvidíme, ako to dopadne. Výmena disciplín v jednotlivé dni mi neprekáža. Pevne dúfam, že nezrušia niektorú zo súťaží, pretože vždy mám šancu získať nejaké body," zakončila Vlhová.


Súvisiace články