Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Vlhová sa konečne dočkala: Glóbus je pre mňa viac ako zlato na MS

Petra Vlhová na ilustračnej fotografii. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|Publikované 26. mar 2020 o 11:58

Lyžiarka je naďalej v karanténe.

BRATISLAVA. Za normálnych okolností by sa usmievala a radovala. Možno by pri pohľade na ne aj plakala.

A určite by jej tlieskali stovky divákov.

Keď Petra Vlhová zistila, že získala dva malé glóbusy za prvenstvo vo Svetovom pohári v hodnotení slalomu a paralelného slalomu, jej pocity boli zmiešané.

"Stále si úplne neuvedomujem, čo som dosiahla - možno aj preto, že mi reálne nedali glóbusy do rúk," priznala slovenská lyžiarka pre TASR.

Na glóbusy sa nevie vynadívať

Najlepšie lyžiarky dostávajú glóbusy na konci sezóny pri finále Svetového pohára, teraz však koronavírus zmenil všetky plány.

"Vôbec netuším, kedy mi ich dajú," naznačila Vlhová z Aare, kde sa mali konať preteky Svetového pohár. Na poslednú chvíľu ich však zrušili a lyžiarky mali po sezóne.

Vlhová sa vrátila na Slovensko do domácej karantény. Okrem posilňovacích i stabilizačných tréningov si spolu s bratom Borisom a priateľom Michalom zahrali v záhrade aj futbal.

A vo štvrtok, po dvoch týždňoch od návratu v Aare, prevzala aj dva malé glóbusy. Pochválila sa nimi na sociálnej sieti so slovami: „Keď sa sny stanú skutočnosťou."

Vlhová sa poďakovala aj fanúšikom za podporu.

"Vedela som, že už sú glóbusy na Slovensku a priniesli mi ich zo Slovenskej lyžiarskej asociácie, keďže prišli tam," povedala Vlhová v krátkom videu.

"Pocity sú iné, ako keby som ich dostala priamo na kopci po pretekoch. Užívam si to inak. Už som sa nevedela dočkať, kedy prídu a neviem sa na ne vynadívať," dodala.

FOTO: Počkajte, kým sa príspevok načíta

Varí, upratuje, cvičí a číta knihu

V minulej sezóne sa stala vo švédskom Aare majsterkou sveta v obrovskom slalome. Na šampionáte získala aj striebornú medailu v kombinácii a bronzovú v slalome.

"Glóbus je na prvom mieste, lebo odzrkadľuje celú sezónu a nie jedny preteky. Je to moja najcennejšia trofej v kariére. Celý život som po ňom túžila a teraz mám dva," uviedla 24-ročná Slovenka

Už takmer dva týždne je v povinnej karanténe.

Po sezóne som chcela ísť na dovolenku alebo robiť iné aktivity. Užívam si však pokoj s rodinou, priateľom a psíkom. Človek sa aspoň trochu zastaví a čas idem pomalšie.


Petra Vlhová, slovenská lyžiarka

"Zo začiatku to bolo horšie. Po sezóne som chcela ísť na dovolenku alebo robiť iné aktivity. Užívam si však pokoj s rodinou, priateľom a psíkom. Človek sa aspoň trochu zastaví a čas ide pomalšie," vraví Vlhová.

Napriek tomu, že sezóna sa skončila, každý deň dvojfázovo trénuje. Budíček má okolo deviatej, naraňajkuje sa a o jedenástej má ranný tréning, ktorý zahŕňa posilňovanie.

Po obede má krátky oddych a následne druhú fázu.

Vo voľnom čase upratuje, pomáha mame variť, hrá karty či hry na play-station. "Okrem toho aj čítam. Priateľ mi požičal knihu o Michelle Obamovej," dodáva.

Je v kontakte aj s trénerom Magonim

V kontakte je aj so zvyškom svojho talianskeho tímu, ktorý sa nachádza v epicentre nákazy koronavírusu.

Najčastejšie si volá s trénerom Liviom Magonim.

"Chvalabohu, sú zdraví, prežívajú to ako my. A možno aj horšie, keďže musia byť stále doma. Robia to, čo my, snažia sa prežiť. Nič iné im neostáva, len čakať," opisuje slovenská lyžiarka.

Počas sezóny bojovala s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Mala zapálenú holennú šľachu i problémy s chrupavkou v kolene.

"Zdravotný stav sa zlepšil a problémy už nemám. Necítim bolesť a chirurgický zákrok nebude potrebný. Uvidíme však, ako bude reagovať koleno na lyžiach," hovorí Vlhová.

Keď sa jej skončí dvojtýždenná karanténa, veľa vecí sa u nej nezmení.

"Musím ostať doma a dávať si pozor. Chcela by som chodiť po horách, ísť na dovolenku, stretávať sa s ľuďmi, ale nedá sa to," naznačí.

"Všetko zlé je na niečo dobré. Aspoň môžem oddychovať, užívať si rodinu, robiť veci, ktoré počas zimy nemôžem," dodala.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články