Fialkové prerušili sezónu, za slabými výkonmi je prekonaný covid

Paulína Fialková (vľavo), Ivona Fialková.
Paulína Fialková (vľavo), Ivona Fialková. (Autor: slovenskybiatlon.sk)
Miloslav Šebela|11. jan 2021 o 14:45

Nie je isté, kedy sa Fialkové vrátia.

BRATISLAVA. Keď v nedeľu po odbehnutí prvého úseku miešanej štafety nemohla lapiť dych, preľakla sa. Ivone Fialkovej museli v cieli pretekov v Oberhofe pomáhať zdravotníci.

Slovenská biatlonistka sa cítila veľmi zle, mala problémy s dýchaním a po dvoch trestných kolách odovzdávala štafetu sestre Paulíne na 23. priečke.

V pondelok po pretekoch sestry Fialkové vyhlásili, že kvôli pretrvávajúcim zdravotným problémom musia prerušiť aktuálnu sezónu a za ich horšími výkonmi je prekonané ochorenie Covid-19.

O covide doteraz mlčali

"Moje zdravotné problémy spôsobené novembrovým covidom stále pretrvávajú. Je potrebné absolvovať dodatočné vyšetrenia, a preto sa ďalšieho kola svetového pohára v Oberhofe nezúčastním. Zdravie je teraz na prvom mieste," uviedla Paulína Fialková pre stránku slovenskybiatlon.sk.

Na vlas rovnaké problémy má aj jej sestra Ivona.

"Zdravotné problémy spojené s novembrovým prekonaním covidu stále pretrvávajú a sú momentálne nezlučiteľné s vrcholovým športom.

Rozhodli sme sa absolvovať podrobnejšie vyšetrenia a preto dnes cestujeme domov na Slovensko. Budem vás informovať o ďalšom postupe po konzultácii s odborníkmi," uviedla Ivona pre slovenskybiatlon.sk.

Fialkové priznali prekonanie covidu až uprostred sezóny. Doteraz to tajili.

Po vyliečení sa nešetrili

Ochoreli krátko pred prvými pretekmi sezóny vo fínskom Kontiolahti, a preto museli ostať vo Švédsku v karanténe.

Po vyliečení sa hneď zapojili do kolotoča Svetového pohára, ale v tejto sezóne sa im výsledkovo absolútne nedarí.

Paulína Fialková dosiahla najlepšie umiestnenie 74. miesto. Ivona obsadila v Obefhove v rýchlostných pretekoch 28. priečku, čo je najlepší slovenský výsledok v tejto sezóne. Lenže po tomto výkone sa v sobotu aj v nedeľu trápila.

Obe biatlonistky po pretekoch opisovali, že bežecky nestíhajú. "Bojovala som sama so sebou," hovorila staršia Paulína po poslednom štarte. V tejto sezóne absolvovala len tri preteky vo Svetovom pohári.

Na prosbu o rozhovor odpísala Paulína Fialková: "Momentálne k tomu nechceme nič dodávať. Čakáme ako sa vyvinie situácia."

Covid prekonali viacerí slovenskí športovci. Vážnejšie komplikácie pri návrate k športu nik z nich nemal.

Triatlonista Richard Varga však upozornil, že vo Veľkej Británii majú vrcholoví športovci odporúčaný postup, ktorý po prekonaní vírusu musia športovci dodržať.

„Ozvala sa mi aj fyzioterapeutka z Veľkej Británie, ktorá mi v minulosti pomáhala. Písala mi, že po prekonaní Covidu-19 treba dodržiavať protokol pri návrate k tréningu. Musíte si kontrolovať tep a začať športovať pozvoľna. Návrat k športu môže trvať aj mesiac,“ hovoril Varga pre SME.

Nahradili ich Horvátová a Machyniaková

Fialkové sa však po vyliečení hneď pustili naplno do súťaženia. Nechceli vynechať dlhšiu časť sezóny.

Kedy sa Fialkové do pretekov Svetového pohára vrátia je neisté.

Ich pôvodným cieľom bolo, čo najlepšie sa pripraviť na majstrovstvá sveta v Pokljuke. Tie však začínajú už o mesiac -
od 10. do 21. februára. Nie je vylúčené, že šampionát bude bez najlepších Sloveniek.

V Oberhofe zostali na šieste kolo SP len dve ženy - Veronika Machyniaková s Anetou Smerčiakovou. Reprezentačný tréner Lukáš Daubner tak povolal do dejiska podujatia Henrietu Horvátovú a Júliu Machyniakovú.

Preteky Svetového pohára pokračujú od 13. do 17. januára v Oberhofe.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Fialkové prerušili sezónu, za slabými výkonmi je prekonaný covid