Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Paralympionici zložili sľub. Ste vzorom pre desiatky tisíc ľudí, vyhlásil Kiska

Paralympionici skladajú sľub do rúk prezidenta Andreja Kisku. Na snímke vpravo stolný tenista Ján Riapoš. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 30. aug 2016 o 12:52

Sľub do rúk prezidenta zložili stelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Vladislav Janovjak.

BRATISLAVA. Strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Vladislav Janovjak zložili v utorok v Prezidentskom paláci v mene celej paralympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro (7. - 18. septembra) sa predstaví dokopy dvadsaťdeväť slovenských športovcov.

Slovenskí športovci na paralympiáde:

ATLETIKA (2): Adrián Matušík, Marián Kuřeja

BOCCIA (7): Jakub Nagy, Lenka Ďurdinová, Róbert Mezík, Tomáš Král, Róbert Ďurkovič, Michaela Balcová, Samuel Andrejčík

CYKLISTIKA (5): Vladislav Janovjak, Ján Gallik (pilot tandemu), Jozef Metelka, Anna Oroszová, Patrik Kuril

JAZDECTVO (1): Katarína Jobbágyová

LUKOSTREĽBA (2): Peter Kinik, Marcel Pavlík

PLÁVANIE (1): Karina Petrikovičová

STOLNÝ TENIS (7): Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Peter Mihálik, Miroslav Jambor, Richard Csejtey

STREĽBA (3): Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Jozef Široký

TLAK NA LAVIČKE (1): Marek Kamzík

Vadovičová s Janovjakom predniesli prítomným slávnostný sľub. "V mene členov Slovenskej republiky sľubujeme, že na XV. paralympijských hrách Rio 2016 budeme rešpektovať a dodržiavať paralympijskú chartu, etické princípy športu a pravidlá, ktorými sa tieto hry riadia. Budeme súťažiť bez dopingu, v duchu fair play a budeme vzorne reprezentovať Slovenskú republiku. Tak sľubujeme."

Vzory pre všetkých

"Je pre mňa veľkou cťou, že Vás môžem trochu symbolicky odprevadiť na ceste do Ria. Olympijské hry sú sviatkom športu. Niet väčšej oslavy športu, ako sú olympijské hry. Máme rôzne majstrovstvá, ale tým najväčším sviatkom sú olympijské hry," povedal vo svojom príhovore prezident SR Andrej Kiska.

Paralympionici zložili sľub: fotogaléria

30.8.2016

"Paralympijské hry sú aj symbolom niečo iného, sú takým symbolom boja. Sú symbolom toho, že niekto napriek nepriazni osudu je ochotný ísť a bojovať. To si zaslúži našu nesmiernu úctu. Ste nesmiernym vzorom pre desiatky tisíc ľudí s postihnutím, ste nesmiernym vzorom toho, že sa to dá. Treba sa postaviť a ísť bojovať. Ste aj vzorom pre nás ostatných, že človek vie skutočne bojovať so svojím osudom a vie bojovať s ním úspešne," pokračoval.

"Chcem vysloviť slová uznania vašim rodinným príslušníkom, trénerom, lekárom, masérom a všetkým tým, bez ktorých by asi vaše úspechy nebolo možné dosiahnuť. Prajem vám veľa úspechov, dobre vytýčených cieľov, veľa sĺz šťastia. Keď to aj nevyjde, tak aby to, čo ste už teraz dokázali, bolo pre vás nesmiernym zadosťučinením. Za to všetko si zaslúžite našu obrovskú úctu. Prajem vám veľa zdaru," dodal.

Členovia paralympijského tímu zložili sľub do rúk prezidenta Andreja Kisku. (Autor: TASR)

Orli bez krídel

Aj napriek miernej nervozite dokázala slovenská strelkyňa zvládnuť svoju úlohu na jednotku. "Vôbec som to nečakala. Uvidíme, čo ma potom čaká. Išla som síce sebaisto, ale napokon pred takým davom, prezidentom, to nakoniec nedopadlo podľa mojich predstáv. Dúfam, že sa to nebude opakovať v Riu," povedala s úsmevom Vadovičová.

Prezident SR následne odovzdal členom slovenskej výpravy pamätné plakety s vlastným menom. Na pôde Prezidentského paláca premiérovo zaznela aj paralympijská hymna k Riu "Orli bez krídel".

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.